tasyunu-arabolme-sesyalitim

Dış Cephe Mantolama İşleminin Binalar İçin Önemi

Dış cephe mantolama işlemi özellikle kış aylarında önemi daha çok anlaşılan bir işlemdir. Günümüzde binalar inşa edildikten sonra genellikle çeşitli izolasyon işlemlerine tabi tutulurlar. Bu izolasyon işlemleri ülkemiz gibi dört mevsimin de yaşandığı ülkeler için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bina sakinleri izolasyon işlemlerinin faydalarını yaz ve bahar aylarında hava koşullarının genellikle sıcak olmasından dolayı pek fark edemezler. Ancak kış ve son bahar gibi hava durumunun oldukça soğuk olabildiği aylarda izolasyon işleminin faydaları bina sakinleri tarafından hissedilmeye başlar. Dış cephe mantolama malzemeleri ile yapılan dış cephe izolasyon sistemi sayesinde dışarıdaki sıcaklık ölçümleri oldukça düşük değerleri gösterirken dahi binanın içi ısıtıldığı takdirde dışarıdaki soğuktan etkilenmeden sıcak bir şekilde kalabilecektir.

 

Binalarda Dış Cephe Mantolama Yaptırılmasının Sağladığı Ekonomik Avantajlar

Günümüzde ev sahiplerinin en büyük sıkıntılarından bir tanesi de şüphesiz oldukça büyük miktarlar ile ödemek zorunda kaldıkları doğalgaz faturalarıdır. Evlerin içerisinin yeteri kadar ısınamaması sebebi ile yüksek derecelerde çalıştırılan kombiler neticesinde doğalgaz faturaları da oldukça yüksek meblağlarda gelmektedir. Evlerin ısınması aynı zamanda apartmanın içerisindeki sıcaklık ile de yakinen ilgili bir meseledir. Apartman içinin sıcaklığı eğer stabil değilse yani dışarıdaki soğuk hava neticesinde apartmanın içerisindeki hava da soğuyorsa dairelerdeki sıcaklığı sağlamak oldukça güç olacaktır. Bu sebep ile binanın yapısına uygun dış cephe mantolama malzemeleri seçilerek bir mantolama ya da izolasyon işleminin yaptırılması oldukça önemlidir. Bu işlem sayesinde apartmanın içerisinin sıcaklığının stabil kalması sağlanacak böylelikle apartman içerisindeki daireler de oldukça ucuz bir şekilde ısınmış olacaklar.

tasyunu silteler yanmaz - Dış cephe mantolama malzemeleriDış Cephe Mantolama Yapılırken Kullanılan Başlıca Malzemeler

Dış cephe mantolama yaparken kullanılan birçok malzemeden bahsetmek mümkündür. Ancak taş yünü dış cephe mantolama malzemeleri arasında en çok tercih edilen malzemelerin başında gelmektedir. Taş yünü volkanik kayaçlardan alınan parçaların yüksek derecelerde eritilmesi sonucu elde edilen bir malzemedir. İçerisinde bulunduğu zengin mineraller ve sahip olduğu inorganik yapı sayesinde oldukça iyi bir ısı yalıtımı malzemesidir. Bunun yanı sıra taş yününün tercih edilmesindeki en büyük etken şüphesiz ısıya karşı olan direncidir. Yani taş yünü yanması oldukça güç bir malzemedir. Ayrıca taş yünü bir binanın dış cephesinde mantolama işleminde kullanıldığı zaman o binanın yalnızca ısı yalıtımını sağlamaz aynı zamanda binanın ses yalıtımına da oldukça büyük bir katkıda bulunur.

Dış Cephe Mantolama Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Binaların dış cephesi için yapılan izolasyon işlemi oldukça faydalı bir işlem olmasına rağmen bazı kriterlere dikkat edilmediği takdirde istenmeyen birçok sonuç meydana gelebilmektedir. Bu kriterlerin başında binaya ve çevreye uygun dış cephe mantolama malzemeleri seçimi gelmektedir. Doğru malzemenin seçimi en kaliteli izolasyonun sağlanması için oldukça büyük bir rol oynar.

Dış cephe mantolama malzemeleri İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir