tayrot2-min

Tayrot Mili ve Kalıp Sistemleri

İnşaat sektöründe çok geniş bir ürün seçeneği bulunmaktadır. Temelden başlayarak çatıya kadar çok farklı malzemeler farklı işlemler için kullanılmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha sağlam yapılar oluşturabilmek için sürekli yeni malzemelerin kullanıldığı görülmektedir. Bu sistemlerin en çok önem taşıdığı noktalardan birsi olarak inşaatların kalıp sistemleri görülmektedir. İnşaat kalıpları, kaba inşaat olarak adlandırılmakta olan sistemin oluşturulması için kullanılmaktadır. Kaba inşaat bütün binanın güvenlik ve sistemlerini etkilemesi yönü ile inşaatların en önemli noktası olarak inşa edilmektedir. İnşa edilme süresinde en iyi harç karması seçilirken bu harç içinde sağlamlığı sağlayabilecek kalıplara ve tayrot mili gibi sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

tayrot mil min - Tayrot MiliTayrot Mili Özellikleri

Tayrot mili inşaat kalıplarını bir arada tutmak üzere tasarlanmış olan özel bir sistemi ifade etmektedir. İnşaat kalıpları, inşaatlar içerisinde çok büyük görev yüklenmiş olan malzemelerdir. İnşaatın sağlamlığını ve plan ile projelere uygun yapılmasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. İçerisinde konulan harcın ağırlığını taşıyabilecek ve doğru şekilde donmasını sağlayabilecek şekilde olmalıdır. Bunları sağlayabilmek amacı ile tayrot mili sistemi kullanılmaktadır. Tayrot mili inşaat kalıplarının gerekli sağlamlığa ve düzgünlüğe sahip olması için kalıpları bir arada tutmak amacı ile kullanılmakta olan bir sistemdir. Kalıpların üzerine binecek olan yükleri doğru şekilde dağıtması ve sağlam şekilde durabilmesi amacı ile kalıp sistemleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Çelik döküm olarak üretilen malzeme bu özelliği ile uzun süre kullanılabilmekte ve paslanmadan kalabilmektedir.

Tayrot Mili Seçenekleri

İnşaatlarda kalıp sistemlerinde kullanılmakta olan tayrot mili farklı seçenekler ile kullanıma sunulmaktadır. Tayrot milleri ile ilgili kullanım kolaylığı sağlayabilmek amacı ile farklı özellikleri olan ürünlerin üretim ve tasarımları yapılmaktadır. İnşaat alanlarında gereksiz kalabalık oluşturmamak ve kalıpların daha sağlam olmasını sağlamak amacı ile bu üretimler çeşitlendirilebilmektedir. Tayrot milleri öncelikli olarak uzunluk bakımından çeşitlendirilmektedir. Bir metre uzunluktan başlayarak altı metre uzunluğa kadar mil üretimleri yapılmaktadır. Dış kısımlarında bulunan dişler sayesinde kolay şekilde sıkılabilir olması sayesinde kullanım kolaylığı sunmaktadır. Millerde kullanılmakta olan vida sistemleri de kilitli ve benzeri özellik ve çeşitlerde olabilmektedir. Genel olarak kullanılan malzemeler çelik olmaktadır.

Tayrot Mili ve Diğer Kalıp Malzemeleri

Tayrot mili ürünleri genel olarak plywood kalıplar ile birlikte kullanılmaktadır. Bu kalıplarda sistem daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadır. Aynı zamanda pürüzsüz bir beton elde edilebilmesi için plywood ideal bir kalıp malzemesi olarak görülmektedir. Plywood malzeme ile birlikte mil sistemi doğru şekilde kullanılabilmektedir. Kalıp sistemlerinin kenarları için özel koruma aparatları bulunmaktadır. Bu aparatlar malzemelerin zarar görmesine engel olmaktadır. Teleskobik dikme aparatları ise kalıpların altlarından desteklenmesi için kullanılmakta olan sistemlerdir. Kalıpların daha güçlü olmalarını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.  Tayrot mili ile birlikte tayrot somunu ve aynası da sistemin daha güçlü olması için tercih edilmektedir.

Tayrot Mili İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir