Ahşap Ürünler Yaygınlaşıyor

Sağlıklı ürünler olması, insanlara ve çevreye zarar vermemesi ve görsel açıdan hoş bir görünüme sahip olması nedeniyle tercih edilen ahşap ürünler kullanım süresinin artmasını sağlayan kimyasal malzemelerin geliştirilmesi ile yaygınlaşmaya başlamıştır. Giderek alternatif malzemelerin yerini alan ahşap ürünlerin en sık kullanılan şekli ahşap panellerdir. Bu paneller küçük ahşap parçalarının özel yöntemlerle bir araya getirilmesi ile elde edilmektedir. Birleştirme işlemi küçük ağaç Ahşap Ürünlerparçalarının bütün hale gelmesini ve dayanıklılık kazanmasını sağlamaktadır. Bu haliyle ahşabın pek çok alanda kullanılması mümkün hale gelmektedir. En fazla talep gören ahşap levhalar arasında plywoodlar, kontrplaklar ve osb levhalar yer almaktadır. Özellikle dekoratif zemin kaplaması için kullanılan kontrplakların yanında plywoodlar da beton kalıp, çatı ve dekoratif zemin ile kaplamaları ile iç duvarlarda kullanılabilmektedir.

 

Ahşap Ürünler Arasında Ucuz ve Dayanıklı Bir Malzeme: Osb Levha

Ahşap ürünler arasında yaygın kullanımı ve avantajları ile en fazla ilgi gören ürünlerden biri özel teknikle üretilen ve ekonomik olmasına kıyasla oldukça dayanıklı bir yalıtım malzemesi olan osb levhalardır. İnşaat sahaları başta olmak üzere geniş bir alanda kullanıma olanak veren bir yapıya sahip olan bu levhalar kullanım alanının gereklilikleri doğrultusunda farklı kalınlıklarda üretilebilmektedir. Boyama ve cilalama gibi estetik uygulamaların yapılmasına da olanak veren osb levhalar özellikle binaların çatı ve dış cephe gibi olumsuz havadan yoğun olarak etkilenen bölümlerinde ısı ve ses yalıtımı sağlamada etkinliği olan bir malzemedir. Yaşam alanlarında insan sağlığına zarar verecek riskli öğeler bulundurmaması nedeniyle de sıkça tercih edilmektedir.

ahsaptahta2Ahşap Ürünler ve Sağladığı Avantajlar

İnşaat sektöründe oldukça eski bir tarihten beri kullanılmakta olan ahşap ürünler kolay temin edilebilmesi ve kullanışlı olması sebebiyle oldukça yaygındır. Günümüzde ahşabı direkt malzeme olarak kullanmak hem maliyetli hem de temin etmek açısından zor olduğundan plaka şeklinde kullanım yaygınlaşmıştır. Çeşitli yapışkanlar ve kimyasallar ile dayanıklılığı desteklenen plakalar inşaat uygulamalarının yanı sıra estetik uygulamaların da yapılabildiği oldukça kullanışlı ürünlerdir. Makinelerde ve sıkı kontroller yapılarak üretilen plakalarda standart ölçüler elde edilmesi mümkündür ve ahşabın sağlıklı olma ve esneklik gibi özelliklerini bünyesinde barındırırken aynı zamanda katkı maddeleri ile uzun ömür kazanmaktadır.

İhtiyaca Uygun Ahşap Ürünler

Ahşap ürünler içerisinde sık kullanılan bir çeşit olan ahşap plakalar kullanımda pratiklik ve standart getirdiği için tercih edilmektedir. Farklı alanlarda kullanılabildiği için ölçü ve kalınlık açısından ihtiyaçlar farklılık göstermektedir ve ahşap plakalar talep doğrultusunda üretilebildiğinden her türlü ihtiyacı karşılamaya olanak sağlamaktadır. Ayrıca makinede üretim yapıldığından kısa sürede çok sayıda plaka üretimi mümkün olmaktadır. Makinelerde yapılan üretim ölçüde hata payını sıfıra indirdiğinden özellikle inşaat alanlarındaki kullanımda standartların korunması ve sürdürülebilirlik açısından önem taşımaktadır.