Çatı Kaplama Malzemeleri

Çatı Kaplama Malzemeleri

Çatı Kaplama Malzemeleri

Yapılarda özellikle yalıtım konusunda en önemli bölümler çatılar olmaktadır. Büyük bir dikkat ve özenle inşa edilen ve birçok hesaplamanın yapıldığı yapıların çatıları için de aynı durum gereklidir. Günümüzde inşa edilen yeni yapılar yalıtım ve dayanıklılık konularına çok dikkat etmekte ve bu konuda iddialı bir şekilde inşa edilmektedir. Sorunsuz bir şekilde kaliteli çatı kaplama malzemeleri kullanılması ile başarılı şekilde yalıtım sağlayacak dayanıklı çatılar inşa edilebilmektedir. Farklı aşamalardan ve bölümlerden oluşan çatılar için yapılarda farklı uygulamalar mümkün olabilmektedir. Genel olarak bir iskelet sistemi ve üzerinde kaplama malzemelerinin ile çatılar oluşturulmaktadır.

Sandviç Panel Tekiz 62.00  / kdv dahil / m2
Onduline Levha Kırmızı 26.00  / kdv dahil /adet
Eternit Levha – 92 x 2.00 mt 33.00  / kdv dahil / adet

Başarılı Çatı Uygulamaları için Etkili Çatı Kaplama Malzemeleri

Yapılacak çatılar için yapıların inşaatında kullanılan malzemeler ile alakalı olarak malzeme tercihleri yapılmaktadır. Çelik malzemeler ile inşa edilen yapılarda genel olarak bu tarz bir çatı sistemi kullanılabilmektedir. Yapıların kullanım amacı ve içerisindeki kullanım durumu da çatıların tercihi konusunda oldukça önemlidir. İçerisinde konforlu bir yaşamın sürülmesi ve yaşanması planlanan yapılarda Çatı kaplama malzemeleri etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Sorunsuz olarak yapılacak olan bu işlemlerde başarının sağlanması mümkün olabilmektedir. Etkili bir şekilde çatıların inşa edilmesi konusunda kaliteli ve özellikle yalıtım konusunda başarılı malzemelerin tercih edilmesi oldukça önem verilen bir durum olmaktadır.

Çatı Kaplama Malzemeleri Seçiminde Dikkat edilecek Noktalar…

İster tek katlı ister çok katlı olsun binaların her koşulda, dış etkenlerden en çok etkilenen bölümü şüphesiz çatılardır. Kış sezonunda yağmur, kar, dolu gibi yağışların yanı sıra, güneş ve rüzgar yükünün getirdiği olumsuzluklar da eklenince, çatı kaplama malzemeleri seçimi çok daha önem kazanır. Çatı uygulamalarının genel olarak büyük tadilatlar kapsamına girdiği düşünüldüğünde, seçilecek malzemelerin uzun ömürlü olması, sert hava koşullarında kaplama üzerinden uçarak hem çatının formunun bozulmasına hem de olası zararlara yol açmaması gibi konular göz önünde bulundurularak tercihler belirlenmelidir.  Yaşanan teknolojik gelişmelerin ışığında sürekli ürün geliştirme çalışmaları yapılarak geleneksel kiremit kullanımının yanında çatının daha dayanıklı olması için özel olarak geliştirilen kaplama malzemelerinin, hızla geliştiğine tanık olmaktayız. Geleneksel toprak kiremit döşenerek yapılan çatı uygulamalarında, yağmur sonrası ya da güneşin aşırı kurutarak kırılgan hale getirdiği kiremitlere basılması sonucu kiremit kırılmaları yaşanarak sızdırmazlık ve yalıtım sistemi bozulmaktadır. Her yıl aktarma gerektiren kiremit çatıların bir başka dezavantajı da her aktarma işleminde çatı ile kiremit arasındaki yalıtım malzemesin olarak kullanılan malzemelerin de değişmesi ve bunun sonucu olarak her yıl bakım maliyetlerinin ortaya çıkmasıdır. Günümüz mimarisinde, çatılar için özel olarak geliştirilmiş ve çatının modern bir görünüme kavuşmasının yanında, su yalıtımı konusunda da avantajlı bir hale gelmesi için kullanılan paneller, oldukça çeşitlenmiştir.

Çatı Malzemeleri Yalıtım Konusunda Avantaj Sağlamalı

Sadece su yalıtımı konusunda değil, ses ve ısı yalıtım avantajlarına da sahip olan çatı kaplama malzemelerinin günümüzde daha yüksek pazar payına sahip olduğu bilinmektedir. Bu çatı malzemeleri arasında gerek stoklama avantajı gerekse uygulama kolaylığı gibi avantajları ile ondülin malzemenin rakiplerine oranla bir adım önde olduğu söylenebilir. Bu önderliğin yanında özel olarak formüle edilmiş yapısı ile yaz ve kış şartlarında dahi ısı, nem yalıtımında yüksek derecelerde sonuç vermesi ve diğer malzemelere karşı bir fiyat avantajının olması gösterilebilir. Özellikle İstanbul’da yapılan bir fiyat araştırmasında Ondülin çatı malzemesinin sağlamış olduğu kullanım ve maliyet avantajlarının yüksekliği net olarak ortaya çıkacaktır. Ondülin çatı elemanlarının çatı traverslerine direkt olarak bağlantısının yapılması ve arada başka bir malzemeye gerek duyulmaması ise ürünün yan maliyet dezavantajına sahip olmamasını göstermektedir. Bu malzemeyi diğer çatı kaplama malzemelerinden ayıran bir önemli fark olarak, geniş kaplama alanına sahip olması ile kısa sürede çatıların kapatılmasına olanak sağlaması gösterilebilir.

Çatı Malzemeleri Alanında Sandviç Panel Farkı

Isı, ses, nem gibi yalıtım gerektiren durumlara karşı son derece dayanıklı malzemeler olan cam tünü ya da taş yününün iki sac levha arasına preslenerek elde edilen sandviç paneli, bu özelliklerinin ışığında çatılarda kullanma düşüncesi ile çıkılan yolda, yapılan uzun araştırmalar ve arge çalışmaları sonucunda, sandviç panel ile yapılan çatı kaplamanın, geleneksel çatı kiremit ve kullanılan ahşap esaslı kaplama malzemelerinden çok daha uygun fiyatlara mal olması ile yıldızı özellikle son yıllarda çok daha fazla parladı. Yapılan yani projelerde metal levha kullanılarak üretilen çatı elemanlarının yanında hafifliği, rüzgar dayanımı ve uygulama avantajları ile adeta liderliğini pekiştiren sandviç paneller uygun fiyatları ile de dikkat çekiyor.

Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Çatı Malzemeleri

Yapıların inşası ve çatıların oluşturulması durumunda malzeme kalitesi ve performansa her zaman dikkat edilmektedir. Yapıların başarılı bir şekilde inşa edilmesi sonrasında çatılarının da aynı başarıyı göstermesi oldukça önemlidir. Ayrıca eski çatıların yeni malzemeler ve sistemler ile değiştirilmesi de mümkün olabilmektedir. Çatıların bazı zamanlarda teras olarak yapılması durumunda da kaplama malzemelerinin kullanılması mümkün olabilmektedir. Bu şekilde yapıların dış etkenlere karşı başarılı bir şekilde korunması mümkün olabilmektedir. Etkili bir şekilde Çatı kaplama malzemeleri kullanımı ile yapılarda farklı çatı sistemleri kolayca uygulanabilmektedir. Teras veya diğer tip çatılar için en önem verilen konu yalıtım ve dayanıklılık olmaktadır. Ancak konut gibi içerisinde insanların yaşadığı yapılarda yalıtım unsuru çok daha fazla dikkat edilen bir konu olmaktadır.

Çatı Kaplama Malzemeleri Seçiminde İşi Şansa Bırakmayın

Çatı kaplama malzemeleri, her ne kadar son derece zengin bir ürün yelpazesine sahip olsa da, seçilecek malzemelerin yapının özelliklerine uygun olması, ek maliyet çıkartmaması ve yalıtım konusunda sağladığı avantajlarla kullanıcısına kazandıran bir yapıda olması beklenir. Örneğin, kış sezonunda apartmanın ortak kullanım alanlarının ısıtılması için harcanan enerji, özellikle çatı arasının yeterli derecede yalıtılmamış olması sebebiyle çatıdan kaçmaktadır. Bu nedenle çatının gerektiği şekilde yalıtımının yapılması ile apartman giderlerinde önemli bir kayıp önlenebilmektedir. Doğal olarak yaz sezonunun sıcak günlerinde de özellikle üst katlarda oturanlar için yalıtımsız bir çatının getirdiği dayanılmaz sıcak havanın yok edilmesi için yapılacak iklimlendirme masrafları da düşünüldüğünde, daha projenin ilk adımından itibaren bilinçli bir seçim yaparak kısa sürede önemli avantajlar kazanılabilir.

Çatı Malzemeleri Arasında Sandviç Panelin Yeri Ayrı

Çatı malzemesi üreticileri çatıdan başlayacak bir ekonomi ile tüm apartmanın bakım masraflarının karşılanabileceği gerçeğinden hareketle, arayışlarını sürdürmüşlerdir. Bu arayışların sonucunda, en çok dikkat çeken malzeme yalıtım konusunda önemli avantajlara sahip poliüretan sandviç panellerin hayata geçirilmesi mümkün olmuştur.  Bu guruba dahil çatı elemanlarının son derece modern bir görünüme sahip olmaları, renk alternatiflerine sahip olması, dekorasyon ve tadilat çalışmalarında da avantaj sağlamaktadır. Burada yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var ki; sandviç paneller, tercih edilen ebat ve ürün kalitesi dikkate alınarak farklı fiyat yelpazesi ile satışa sunulmaktadır. Dolayısıyla, en avantajlı fiyatlara sahip sandviç panellerin de kalite ve ebada bağlı olarak fiyatlarının değişkenlik gösterdiği söylenebilir.  Sandviç panelin çatılara montajında ise elbette belli kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Bu kriterler arasında ilk sırayı ise kuşkusuz uygulama yani işçiliğin yüksek kalitede olması alacaktır. Yalıyım malzemelerinin çatıya uygulanışı aşamasında, özellikle geçiş ve bitiş noktalarında kesinlikle boşluk kalmaması gerekmektedir. Her bir boşluğun ileride yalıtım konusunda dezavantaj olarak ortaya çıkan bir soruna karşılık geleceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle, çatı elemanlarının montajında, konunun uzmanı ve gerekli tecrübeye sahip ustalarla çalışan, yapmış olduğu projeleri referans olarak verebilen firmalardan destek almak başarı yüzdesini artıracaktır.

Çatı Arası ve Teras Olan Binalarda Yalıtım Daha Da Önem Kazanır

Geleneksel mimarinin dışında gerek alan kazanmak ve kazanılan alanı oturma amaçlı kullanmak amacıyla, gerekse modern mimarinin bir çözümü olarak çatı arasının konut olarak kullanımı günlük yaşantıda sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur. Bu durumda, yazın sıcaklık değerlerinin aşırı yükselerek bunaltıcı bir hal almaması, kışın ise çatıdan oturma alanı içerisine yağmur, kar sularının sızmaması, soğuk hava ile yaşam konforunun düşmemesi için yalıtım konusuna daha da dikkat edilmesi gerekir.

Çatı uygulaması yerine teras kullanımı da önemli oranda karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda teras tabanı, aynı zamanda çatıyı oluşturduğu için bu defa terasta yalıtım konusu çözüm önem kazanır. Bu çözüm için de iki ta da daha fazla malzemenin bileşiminden oluşan sandviç panellerden faydalanılabilir.

Çatı Kaplama Malzemeleri Fiyat Avantajına Sahip Olmalı   

Çatı kaplama malzemelerinin fiyat yelpazeleri kullanılan malzemenin kalitesi ve cinsine göre farklılık gösterir. Bu farklılığın temelinde kullanılan malzemelerin bakım gerektirmemesi, uygulama kolaylığı, bakım ve tamiratlarının gerekli olması halinde kolaylıkla yapılabilir olması gibi başlıklar yer almaktadır. Sandviç çatı kaplama malzemelerinin yanı sıra, ondülin uygulamaları ve metal çatı kaplama malzemeleri gibi pek çok özellikte çatı malzemesinin bulunması yapılacak tercihte göz önünde bulundurulacak detayların da farklılaşmasına neden olmaktadır. Bu farklılığın çatının olması gereken özellikleri taşımasına destek olmasının yanında, maliyete de birebir etki ediyor olması verilecek kararın önemini ortaya çıkartmaktadır. Dolayısıyla bir çatının yeniden yapılması ya da yapının oluşması aşamasında yapılacak çatıda kullanılacak malzemenin seçiminde en ekonomik ölçülerde ve en yüksek verimi sağlayacak çatı elemanlarının seçimi önem taşımaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken unsurların başında çatıda kullanılacak malzemelerin boyutları gelmektedir. Bir çatı malzemesinin boyutu büyüdükçe maliyetinin de artacağı dikkate alınarak seçim yapılmalı ve en ideal çatı kaplama malzemesinin tespitinin yanında bu malzemenin en verimli kullanılacak ölçüde olanının tercih edilmesi de başarıya ulaşmada son derece önemli bir kriter olmaktadır.