Çatı Kaplama Malzemeleri

Çatı Kaplama Malzemeleri

Yapılarda özellikle yalıtım konusunda en önemli bölümler çatılar olmaktadır. Büyük bir dikkat ve özenle inşa edilen ve birçok hesaplamanın yapıldığı yapıların çatıları için de aynı durum gereklidir. Günümüzde inşa edilen yeni yapılar yalıtım ve dayanıklılık konularına çok dikkat etmekte ve bu konuda iddialı bir şekilde inşa edilmektedir. Sorunsuz bir şekilde kaliteli çatı kaplama malzemeleri kullanılması ile başarılı şekilde yalıtım sağlayacak dayanıklı çatılar inşa edilebilmektedir. Farklı aşamalardan ve bölümlerden oluşan çatılar için yapılarda farklı uygulamalar mümkün olabilmektedir. Genel olarak bir iskelet sistemi ve üzerinde kaplama malzemelerinin ile çatılar oluşturulmaktadır.

Başarılı Uygulamalar için Etkili Çatı Kaplama Malzemeleri

Yapılacak çatılar için yapıların inşaatında kullanılan malzemeler ile alakalı olarak malzeme tercihleri yapılmaktadır. Çelik malzemeler ile inşa edilen yapılarda genel olarak bu tarz bir uygulama sistemi kullanılabilmektedir. Yapıların kullanım amacı ve içerisindeki kullanım durumu da çatıların tercihi konusunda oldukça önemlidir. İçerisinde konforlu bir yaşamın sürülmesi ve yaşanması planlanan yapılarda Çatı kaplama malzemesi etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Sorunsuz olarak yapılacak olan bu işlemlerde başarının sağlanması mümkün olabilmektedir. Etkili bir şekilde çatıların inşa edilmesi konusunda kaliteli ve özellikle yalıtım konusunda başarılı malzemelerin tercih edilmesi oldukça önem verilen bir durum olmaktadır.

 

Çatı Kaplama MalzemeleriÇatı Kaplama Malzemeleri Seçiminde Dikkat edilecek Noktalar…

İster tek katlı ister çok katlı olsun binaların her koşulda, dış etkenlerden en çok etkilenen bölümü şüphesiz çatılardır. Kış sezonunda yağmur, kar, dolu gibi yağışların yanı sıra, güneş ve rüzgar yükünün getirdiği olumsuzluklar da eklenince, çatı altında  kaplama malzemeleri seçimi çok daha önem kazanır.  Uygulamaların genel olarak büyük tadilatlar kapsamına girdiği düşünüldüğünde, seçilecek malzemelerin uzun ömürlü olması, sert hava koşullarında kaplama üzerinden uçarak hem çatının formunun bozulmasına hem de olası zararlara yol açmaması gibi konular göz önünde bulundurularak tercihler belirlenmelidir.  Yaşanan teknolojik gelişmelerin ışığında sürekli ürün geliştirme çalışmaları yapılarak geleneksel kiremit kullanımının yanında çatının daha dayanıklı olması için özel olarak geliştirilen kaplama malzemelerinin, hızla geliştiğine tanık olmaktayız. Geleneksel toprak kiremit döşenerek yapılan uygulamalarda , yağmur sonrası ya da güneşin aşırı kurutarak kırılgan hale getirdiği kiremitlere basılması sonucu kiremit kırılmaları yaşanarak sızdırmazlık ve yalıtım sistemi bozulmaktadır. Her yıl aktarma gerektiren kiremit çatıların bir başka dezavantajı da her aktarma işleminde tavan ile kiremit arasındaki yalıtım malzemesin olarak kullanılan malzemelerin de değişmesi ve bunun sonucu olarak her yıl bakım maliyetlerinin ortaya çıkmasıdır. Günümüz mimarisinde, çatılar için özel olarak geliştirilmiş ve modern bir görünüme kavuşmasının yanında, su yalıtımı konusunda da avantajlı bir hale gelmesi için kullanılan çatı altında paneller, oldukça çeşitlenmiştir.

osb-eggerÇatı Malzemeleri Yalıtım Konusunda Avantaj Sağlamalı

Sadece su yalıtımı konusunda değil, ses ve ısı yalıtım avantajlarına da sahip olan malzemelerin günümüzde daha yüksek pazar payına sahip olduğu bilinmektedir. Çatı altında kullanılan bu malzemeler arasında gerek stoklama avantajı gerekse uygulama kolaylığı gibi avantajları ile ondülin malzemenin rakiplerine oranla bir adım önde olduğu söylenebilir. Bu önderliğin yanında özel olarak formüle edilmiş yapısı ile yaz ve kış şartlarında dahi ısı, nem yalıtımında yüksek derecelerde sonuç vermesi ve diğer malzemelere karşı bir fiyat avantajının olması gösterilebilir. Özellikle İstanbul’da yapılan bir fiyat araştırmasında Ondülin yalıtım malzemesinin sağlamış olduğu kullanım ve maliyet avantajlarının yüksekliği net olarak ortaya çıkacaktır. Ondülin çatı elemanlarının bina traverslerine direkt olarak bağlantısının yapılması ve arada başka bir malzemeye gerek duyulmaması ise ürünün yan maliyet dezavantajına sahip olmamasını göstermektedir. Bu malzemeyi diğer ürünlerden ayıran bir önemli fark olarak, geniş kaplama alanına sahip olması ile kısa sürede çatıların kapatılmasına olanak sağlaması gösterilebilir.kaplama malzemesi olarak bir çok çeşit vardır.Çatı kaplamasının tiplerini çok geniş alanlarda inceleyebiliriz.

Çatı Malzemeleri Alanında Sandviç Panel Farkı

Isı, ses, nem gibi yalıtım gerektiren durumlara karşı son derece dayanıklı malzemeler olan cam tünü ya da taş yününün iki sac levha arasına preslenerek elde edilen sandviç paneli, bu özelliklerinin ışığında çatılarda kullanma düşüncesi ile çıkılan yolda, yapılan uzun araştırmalar ve arge çalışmaları sonucunda, sandviç panel ile yapılan kaplamanın, geleneksel   kiremit ve kullanılan ahşap esaslı kaplama malzemelerinden çok daha uygun fiyatlara mal olması ile yıldızı özellikle son yıllarda çok daha fazla parladı. Yapılan yani projelerde metal levha kullanılarak üretilen kaplama elemanlarının yanında hafifliği, rüzgar dayanımı ve uygulama avantajları ile adeta liderliğini pekiştiren sandviç paneller uygun fiyatları ile de dikkat çekiyor.Çatı kaplamasının binalaradi önemi günümüzde git gide artıyor.

Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Çatı Malzemeleri

Yapıların inşası ve çatıların oluşturulması durumunda malzeme kalitesi ve performansa her zaman dikkat edilmektedir. Yapıların başarılı bir şekilde inşa edilmesi sonrasında çatılarının da aynı başarıyı göstermesi oldukça önemlidir. Ayrıca eski binaların yeni malzemeler ve sistemler ile değiştirilmesi de mümkün olabilmektedir. Çatıların bazı zamanlarda teras olarak yapılması durumunda da kaplama malzemelerinin kullanılması mümkün olabilmektedir. Bu şekilde yapıların dış etkenlere karşı başarılı bir şekilde korunması mümkün olabilmektedir. Etkili bir şekilde uygulama malzemelerinin kullanımı ile yapılarda farklı çatı sistemleri kolayca uygulanabilmektedir. Teras veya diğer tip çatılar için en önem verilen konu yalıtım ve dayanıklılık olmaktadır. Ancak konut gibi içerisinde insanların yaşadığı yapılarda yalıtım unsuru çok daha fazla dikkat edilen bir konu olmaktadır.Çatı kaplamasının iyi bir işçilikle yapılmasının yararı büyüktür.

 

Bu yazı için yorumlar kapalı.