Çatı Kaplama Malzemeleri Ve Modelleri

Çatı Kaplama Malzemeleri
Çatı Kaplama Malzemeleri

Çatılar binaların en önemli kısmıdır. Eskiden binalar bittiğinde çatı bağlama törenleri yapılırmış. Çatının bitmesi artık binanın zarar görmeyeceği anlamına gelmektedir. Bu sebeple çatıların yapımında malzemelerin seçimine ve bu malzemelerin döşenmesi sırasında çok hassas davranılmaktadır. Çatının malzemeleri; sandviç panel, TY sandviç panel, shingle, galvaniz sac, boyalı trapez sac, yalteks shingle, onduline levha, polyester aydınlık, rufoline levha, osb levha, onduvilla, isoline levha, eternit oluklu levha, ondüline altı strafor, boyalı profil olmak üzere sayılabilir. Bunlar temel malzemelerin dışında yardımcı ürünleri de içermektedir.

Çatı kaplamalarında en çok kullanılan ürünlerden biri sandviç paneldir. Sandviç paneller çatıl kaplamalarında öncelikle ekonomik olması ve montajının kolay olmasından dolayı tercih edilmektedir. Ayrıca dünyanın en iyi yalıtım malzemelerinden biri olarak bilinen taş yünün dolgulu olması sebebiyle de tercih edilmektedir. Montaj sırasında kırılıp dökülmeden monte edilmesi sebebiyle de hem ekonomiktir hem de vakitten tasarrufludur. Bir diğer çatı kaplama ürünü, shingledir. Shingle, bitümin yapışma özelliği bulunması sebebiyle kolay ve sağlam yapışma özelliği bulunmaktadır. Çatıya yük getirmez, hafiftir. Renk seçenekleri sebebiyle dekoratiftir ve yapıya çok farklı görünümler katabilir. Olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Esnektir ve kolay monte edilir. Yeni üretilen Quicks modeli ile çatıya serilip montesi tamamlanmaktadır. Oldukça ekonomik ve vakitten tasarrufludur.

Galvaniz sac, çatı kaplamalarında kullanılmaktadır. En az malzeme ile çatı kaplaması istendiğinde kullanılır. Çatıya esneklik katar ve kısa sürede çatı kaplaması biter. Boyalı traprez sac kullanımı da oldukça yaygındır. İstenilen uzunlukta ğretildiği için çatı uygulamasında ekonomiktir, geri dönüşümlü ve çevre dostudur. Renk ve form çeşidi çoktur. Kolay lehim tutar, pratik bir şekilde döşenir.

Eternit oluklu levha, oldukça dayanıklı, yanmaz, nemlenmez, par yapmaz. Sese, ısıya ve neme karşı yalıtım sağlar. Çok uzun süreli kullanım için uygundur. Onduline levha da çatılarda çok kullanılan kaplama malzemesidir. Sağlamdır ve esnektir. Binaya ek yük getirmez. Neme ve ısıya karşı dayanıklıdır. Döşenmesi oldukça pratiktir.

Çatı Kaplama Malzemeleri Fiyatları ve Ölçüleri

Bu malzemelerin dışında bir de çatı kaplaması olup aynı zamanda aydınlatma olarak da kullanılan ürünler vardır. Polyester aydınlık, bu ürünlerden biridir. Çatı döşemesi yapıldığında güneş ışığını içeri geçirdiği için aydınlık olarak da adlandırılmıştır. Bunların yanında çatı kaplamalarının altına yalıtım malzemesi olarak kullanılan ürünler de bulunmaktadır. Ondüline altı strafor bu yalıtım malzemelerindendir. Ayrıca çatı döşemelerinde yardımcı ürünler de kullanılmaktadır. Bu ürünler çatının dayanıklılığını arttırmak amaçlı kullanılmaktadır