5 Adet Xps Köpük Ürünü

XPS Fiyatları , XPS yapı malzemesi, homojen hücre yapısına sahip bir malzemedir. Bununla beraber, ısı yalıtımı için etkin bir şekilde kullanılan köpük malzemesidir. Hammaddesi; polistren maddesidir. Bu madde, ekstrüzyon işlemi sonucunda istenilen boyutta hazırlanabilir. İçindeki hücrecikler bütün yüzlerinden birbirlerine bağlı haldedir. Birbirlerine bağlı yüzlerin içindeki hücreler havayı hapsederler. Böylece hareketsiz kuru hava en mükemmel derece ısı yalıtımını sağlar. XPS fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesi ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. XPS malzemesi; su almaz ve nemden etkilenmezler. Diğer ısı yalıtım ürünleriyle karşılaştırıldığında oldukça üstün özelliklere sahiptir.

xps uygulama
xps uygulama

XPS Fiyatları ’nin Üstün Özellikleri

Isı yalıtım malzemesi olarak çok fazla özelliğe sahip olan XPS, ısı yalıtımında en çok tercih edilen bir malzeme konumdadır. Onu bu kadar popüler yapan özellikleri sıralayacak olursak;

  • Su emme özelliği
  • Düşük ısı iletkenlik değerine sahip bir malzeme olması
  • Zaman içinde kalınlığının azalmaması
  • Don olayına karşı dayanıklı olması
  • Boyutsal olarak kararlı oluşu ve yüksek elastizite modülüne sahip olması
  • Optimum buhar difüzyon direncine sahip olması
  • Her çeşit kesici aletle kesilebilir olması. Ayrıca fire vermemesi
  • Kapalı gözenekli hücre yapısına sahip olması
  • Geri dönüşümde kullanılabilir bir malzeme olması

Görüldüğü birçok artı özelliğe sahip olan XPS Fiyatları malzemesi, dış cephe mantolama uygulamalarının vazgeçilmez ürünlerindendir. Bu doğrultuda en çok tercih edilen malzeme olması da kaçınılmaz bir durumdur.

xps fiyatlari
xps fiyatlari

XPS Nasıl Üretilir?

Hammaddesi plistren olan XPS, bir şişirme ajanı yardımı ile daimi bir ekstrüzyon işlemine tabi tutulması sonrasında sabit bir basınca tabii tutularak köpük halinde üretilir. Isı yalıtım amacıyla üretilen malzeme homojen yapısı sayesinde yalıtım malzemesi olarak oldukça önemli yer yere sahiptir. Üretim aşamasının sonunda, ürün malzemenin kullanılacağı yere uygun olarak yüzey işleminden geçirilir. Köpük yoğunluğu ve mukavemet derecesi ayarlanabilen yapı yalıtım malzemesi bu özelliği sayesinde ısı iletkenlik değeri olarak oldukça yüksek bir geçerliliğe sahip bir malzeme haline dönüşür.

izocam xps kopuk
izocam xps kopuk

XPS Fiyatları ve Kalite

Avrupa Birliği topluluğunda inşaat sektörünün standartlarını belirleyen kuruluşların başında gelen Constructina Product Directive (CPD) İnşaat yapı sektöründe kullanılan malzemelerinin CE işareti taşıyan belirli bir standardın üzerinde olan bir malzeme olması konusunda oldukça titizdir. Türkiye’de Yapı Malzemeleri Yönetmeliği gereğince belirli bir standardın üzerindeki yapı malzemelerine kullanım izni verilmektedir. Bu doğrultuda XPS yapı ısı yalıtım malzemesi her iki kurumunda standartlarını karşılamaktadır.

izocam foamboard xps
izocam foamboard xps