Osb Levha

osb levha

Osb Levha

OSB LEVHA 18 MM 75.00  / kdv dahil / adet
Osb Levha 15 MM 65.00  / kdv dahil / adet
OSB LEVHA 11 MM 46.00  / kdv dahil / adet

İngilizce adı ile Oriented Strand Board kelimelerinin birleşmesinden oluşmuş olan OSB Levha lar Türkçede yönlendirilmiş yonga levha olarak adlandırılmaktadır. Neme ve şiddetli dış etkenlere karşı dayanıklılığı ile ön plana çıkan bu ahşap malzemeler avantajları ile son yıllarda en çok tercih edilen malzemelerden oluyor.
Osb Levha ilk olarak çatı veya duvar kaplamalarında kullanılan bir malzeme olmuştur. Ahşap formundaki yapısı dış görünüşünü etkilemediği için OSB uygulamasının yapıldığı her yerden dışarıdan estetik bir görüntü elde etmek de mümkün olabiliyor. Levha halindeki kalıplarla uygulamalara hazır hale getirilmiş olan Osb levhalar 122 x 183 cm boyutlarındaki standart formları ile kullanıma hazır bulunmaktadır.

KALINLIK 11 MM  15 MM  18 MM 
122 x 244 46 TL / adet 65 TL / adet 75 TL / adet
KDV kdv dahil kdv dahil kdv dahil

 

Osb Levhaların Yalıtım Özellikleri

Küçükdeveci İnşaat’ın yalıtım için tercih ettiği yalıtım malzemelerinden biri de osb levhalardır. Osb “Oriented Strand Board”, Türkçe ifadesiyle yönlendirilmiş yonga levhası söz grubunun kısaltmasıdır. Genel olarak binaların çatı ve duvarlarında tercih edilir. Su ve ısı yalıtımını sağlar. Osb levhalar esnek yapısıyla oldukça kullanışlıdır ve fark edilmese de birçok evde mevcuttur. Ayrıca osb levha uygulamalarda sürdürebilirlik garantisi olmakla birlikte bu tür malzemeler dayanıklıdır da. Olumsuz hava şartlarına karşı en etkili yöntemlerden biri olması sıkça tercih edilmesine de sebep olmaktadır. Osb levha özellikleri çok çeşitlendirilebilse de temel olarak 4’e ayrılır ve Osb 1’den 4’e kadar numaralandırılır. Bu sıralama aslında dayanıklılığa göre yapılmıştır da diyebiliriz. Çünkü piyasaya ilk olarak osb-1 esnek bir madde olarak ortaya çıkmış ve ürünlerin ambalaj ile kullanılması amaçlanmıştır. Daha sonra ortaya çıkan ihtiyaca bağlı olarak osb-2 daha dayanıklı bir malzeme olarak ortaya çıkmış ve binalarda ilk defa bu şekliyle kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra yağış ve nem gibi etmenler de hesap edilerek olumsuz hava şartlarına karşı daha dayanıklı olan osb-3 ve osb-4 üretilmeye başlanmıştır. Osb çeşitleri arasındaki en büyük fark kullanım alanlarıdır. Az önce de belirttiğimiz gibi osb-1 ürün ambalajlanmasında kullanılırken osb-2 binaların iç cephelerinde, osb3 ve osb-4 ise dış cephelerde ve çatılarda yağış ve neme karşı kullanılır. Zamanla osb levha çeşitleri çeşitli alanlarda kullanılarak vazgeçilmez hale gelmiştir. Levhalar aynı zamanda mobilya ve diğer eşyalara da zarar vermeyen panellerdir. Osb levhalar kendi özel aksesuarları ile birlikte kullanılır. Çivisi kendine özeldir mesela. Osb levhalarda korozyona dayanıklı çivi kullanılır. Tüm bunların yanında osb levhalarda boya, vernik, cila gibi estetik anlamda güzelleştirme malzemeleri de kullanılabilmektedir. Levhaların montajı sırasında ağaç ürünlerinde kullanılan tüm malzemeleri kullanabilirsiniz çünkü osb levhalar da bir orman ürünüdür. Osb levhalar 3 adet birbirine dikey vaziyette yerleştirilmiş katmandan meydana gelir. 95 mm uzunluğunda ve 0,65 mm kalınlığındaki ahşap parçaların kontrplak teknolojisiyle üst üste bindirilmesiyle üretilir. Bu şekilde boyutlarda değişmezlik ve yüksek mekanik performans ve dayanıklılık sağlanmıştır. Osb yapılar her ortama uyum sağlayabilir.

Osb Levha Kullanım Alanları ve Püf Noktaları

Osb levhalar yukarıda da bahsettiğimiz gibi binaların ve malzemelerin yalıtımında kullanılır. Ancak en etkin olduğu konu nem yani rutubettir. Nem tehlikesine karşı özel olarak kullanıldığı için de belirli bir kullanım yöntemi vardır. Öncelikle malzemenin montajı yapılmadan önce bulunduğu ortama alıştırmak maksadıyla bir süre o ortamda bekletilir. Malzeme ortamı kabullendikten sonra montajı yapılır. Malzemenin montajı ürünlerin ambalajlarına yapıldığı gibi binaların çatı ve duvarlarında da kullanılabilir. Malzemenin montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus montaj yapılacak yerin kuru olmasıdır. Aksi takdirde malzemenin hiçbir etkisi kalmaz ve bir süre sonra çöp olur. Kullanım yani montaj esnasında yapılabilecek ufak bir hile de levhaların arasında boşluk bırakılmasıdır. Levhalar arasında 1,5 ile 3 milimemtre arasında boşluk bırakıldığında malzemeden tam verim sağlanabilir. Osb levhalar binaların yalıtımında kullanıldığı gibi mobilya gibi eşyalarda da nem ve yağıştan korumak maksadıyla kullanılır. Ayrıca osb levhalar hafif yapı inşaatı, asma kat ve zemin yükseltme gibi işlemlerde de kullanılır. Osb levhalar banyo ve tuvalet gibi ve buna benzer ıslak mekanlarda kullanılmaz. Osb levhaların montajdan önce ortamda bir süre bekletilmesinden bahsetmiştik bu süre için 48 saat idealdir. Genel itibariyle osb levhalar duvarlarda; çatılarda kiremit altı tahtası yerine; raf, dolap, platform yapımında; taban döşemelerinde; iç dekorasyonda; sandık yapımında; fuar stantları ve dükkan vitrinlerinin yapımında; depo, sahne ve spor salonlarında; sıra ve masa gibi marangoz ürünlerinde; duvar ve ara bölmelerde sıkça kullanılır. Son cümleden de anlaşılacağı üzere osb yapıların kullanım alanı özelliklerine bağlı olarak oldukça geniştir.

OSB Levha Özellikleri Nedir?

Pek çok kişinin evinde karşılaşmış olduğu nem sorunu ile birlikte kötü koku ve hava kalitesinin düşmesi gibi sorunlara karşı bir önlem olarak tercih ettiği OSB levhalar farklı alanlarda da tercih edilebiliyor. Ahşap katkılı ya da ham ahşap ürünlere oranla çok daha kaliteli ve dayanıklı bir forma sahip olan Osb Levha tamamen otomatik bir şekilde kontroller sürdürülerek üretimi devam ettirilen bir malzeme olduğu için hatanın minimuma indirildiği malzemeler olmaktadır. Hafifliği ile dikkat çeken bu malzemelerin taşınması oldukça kolay olmakta ancak bu hafiflik beklenildiği gibi kalitesizliği beraberinde getirmemektedir. Özellikle sık sık nemlenen ve hava kalitesinin kontrol altına alınamadığı alanlarda bu malzeme tercih edilebilir.

Osb Levha
Osb Levha

OSB Levha Nerelerde Kullanılır?

Neme karşı dayanıklılığı ile dikkat çeken bu ürünler su yalıtımı konusunda en fazla tercih edilen malzemelerden olmaktadır. Malzeme kalitelerine ve kendinden beklenen performansı yerine getirip getirmemesi ile dikkat çeken bu levhalar geçirgenliğine göre farklı kalitelerde üretilmektedir. OSB 1, OSB 2, OSB 3, OSB 4 olarak sınıflandırılmış olan Osb Levha çeşitlerinde OSB 1’den OSB 4’e gidildikçe dayanıklılık daha da artmaktadır. Çatı ya da duvar kaplamaları söz konusu olduğunda en iyi kalitedeki levhaya ihtiyaç duyulduğu için OSB 3 ve OSB 4 seçilmektedir. OSB 1 ve OSB 2 ise daha yerel alanlarda kullanılmasına rağmen suya karşı dayanıklılığından taviz vermemektedir.

Yalıtımın Yapılardaki Önemi ve Yalıtım Sektörü

Yalıtım eskiden olduğu gibi günümüzde de yapıların inşasında en çok dikkat edilen huşulardan biridir. İnşaat sektöründe de yalıtımın ne derece önemli olduğu bilindiği için bu alanda pek çok Ar-Ge çalışması yapılmış ve yalıtımın türüne ve derecesine göre ortaya farklı yalıtım malzemeleri çıkmıştır. Bu yalıtım malzemeleri yapıların büyüklüğüne, türüne, konumuna ve bulunduğu yerin coğrafi özelliklerine göre değişiklik gösterir. Yalıtımın asıl amacı yapıların dış yüzeyinden iç yüzeyine sıcak ve soğuk hava ile su geçişini engellemektir. Ancak bu koruma zaman zaman haşereler gibi farklı özel gerekçelerle de yapılabilir. Yalıtım sayesinde ev olumsuz hava şartlarından korunmakla birlikte evin ısıtılması için tüketilen enerji de azalır. Bu sayede ev ekonominize de katkı sağlar. Küçükdeveci İnşaat gibi kaliteli bir firma tercih edilerek yapılan yalıtım masrafı sağladığı faydayla kısa sürede kendini amorti eder. Yalıtım İnşaat sektörünün bir parçası olsa da artık yavaş yavaş tek başına bir branş haline gelmiştir. Çünkü yalıtım sürekli olarak geliştirmeye açık ucu bucağı olmayan bir konu haline gelmiştir. Yalıtım konusunda verimlilik her seferinde artırılsa da yüzde yüz yalıtım yani yani mutlak yalıtım mümkün değildir. Ancak her araştırma ve geliştirmede yalıtımdaki verimlilik daha da artırılmıştır.

Küçükdeveci İnşaat Sizleri Bekliyor

Yılların birikimi ve deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli hizmeti sunmayı amaçlayan Küçükdeveci İnşaat, müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmaya çalışmıştır. Kullandığı malzeme ve aksesuarların kalitesini yetenekleri ustaların eline teslim ederek ortaya bir sanat eseri çıkaran firmada aynı zamanda estetik mimariyle buluşmaktadır. Geniş ürün yelpazesi ve ürün seçenekleriyle her ihtiyaca karşılık vermeyi kendine bir gaye edinen firma sizlerin memnuniyetini kazanmayı hedeflemektedir. Osb levha imalatı ve kullanımı konusunda bir numara olan Küçükdeveci inşaat sizleri asla yarı yolda bırakmaz, yüzünüzü kara çıkarmaz. Küçükdeveci İnşaat’ın elinin değdiği yapılar öncekinden çok daha sağlam, yalıtımlı ve estetik hale gelmektedir. Müstakil ve bina formundaki evlerin yanında aynı zamanda firma Otel ve kompleks gibi büyük yapılarla da ilgilenmektedir. Ayrıca tüm bunların yanında baraka, kabin gibi hafif ve küçük yapılarla da ilgilenmektedir. Eserleriyle yapacaklarının teminatını veren Küçükdeveci İnşaat katıldığı büyük ve küçük tüm projelerden alnının akıyla çıkmasını bilmiştir. Firmanın tüm ürünlerini ve eserlerini, kullanılan malzemeleri ve özelliklerini ve daha önce tamamlanmış projeleri internet sitesinden takip edebilirsiniz.