cephe-tasyunu

 

Evi Dış Çevreden Koruma Yolu Kaplama

Dış cephe kaplamak barınılan evlerin hava şartları ile olumsuz dış koşullara karşı dirençli olmasını sağlamaktadır. Yağmur, rüzgar, güneş, diğer yağışlar dışında haşere gibi zarar verici birçok etki ile zarar görmekte olan dış cepheler kaplanmakta ve olumsuz etkiler böylelikle en aza indirilmektedir. Evin kullanım ömrünü uzatan ayrıca ısı, su, ses gibi birçok yalıtım da sağlayan dış cephe kaplama çeşitleri piyasada kolaylıkla bulunmaktadır.

tasyunu silteler yanmaz - Dış Cephe Kaplama ÇeşitleriDış Cephe Çeşitleri Nasıl Seçilmelidir?

Alınacak dış cephe kaplama çeşitleri öncelikle güzelce araştırılmalıdır. Evin bulunduğu yerin ilkim koşulları dikkate alınarak bir seçim yapılması en uygun yöntem olacaktır. Ardından bu hizmetin alınacağı kurumun da iyi araştırılması gerekmektedir. İnternetten ya da çevreden daha önce hizmet almış kişilerin yorumları doğrultusunda bir tercih kolaylıkla yapılabilir. Tüm bunlar yerine getirildikten sonra dileğe göre dış cephe kaplama hizmeti almak mümkündür.

Bazı Kaplama Çeşitleri

Dış cepheler ısı iletimi ile sıcaklık dengesini sağlayabilir, ses yalıtımı ile yüksek gürültüleri azaltır sağlayabilir ya da su yalıtımı yaparak fazla yağışlardan binayı korur. Böylelikle ihtiyaç duyulan bina ömrü uzatma işlevi sağlanır. Son yıllarda popülerliği artan ve hızla artmaya devam eden dış cephe kaplama çeşitleri şu şekilde kısaca anlatılabilir:

  • Ekstrüde Polistren (XPS) levhalar üretiminin petrolden yapıldığı kaplama türüdür. İçeriğinde bulunan polistrenin işlevi olan ekstrüzyon ile basınca ve suya karşı dayanıklı aynı zamanda ısı yalıtımı da sağlayan kaplamadır.
  • Isı yalıtım levhaları sayesinde ısı dengesi sağlanır. En çok tercih edilen dış cephe kaplama yöntemidir.
  • EPS levhalar açılmış adı ile ekspanded polistren levhalar petrol fosilinden üretilmekte olan dış cephe kaplamadır. Beyaz renkte olan üzerinde kapalı gözenekleri bulunan yapı ısı iletimi yaparken rengi griye dönmektedir. Hem ekonomik olan bu yalıtım en iyi ısı yalıtımını sağlamaktadır.
  • Taş yünü içerisinde bazalt, kireçtaşı ya da dolomit adı verilen bileşenlerin bulunduğu bu kaplama malzemesi içerisinde hava boşlularına sahiptir. Lif haline getirilerek üretilen kaplama malzemesi ısı yalıtımını kolay ısınması sayesinde sağlamaktadır. Ayrıca kaplamanın yapıldığı sırada içerisinde eklenen silikonlar ile su geçirgenliği önlenmekte yani su yalıtımı sağlanmaktadır.

Dış Cephe Kaplamanın Özellikleri Nelerdir?

Oldukça kolay bir şekilde yapılan dış cephe kaplama çeşitleri ile yalıtımlar hızlıca sağlanır. Kolay bir montajlama işlemi serüveni sonrasında ev dış etmenler ile böcek saldırılarına karşı korunur. Yapılan levhalamalar bina dış yüzeyinde ve çatısında olup yangına karşı da dayanıklı kaplamalardır. Dona, yağışlara karşı sağladığı tam su yalıtım özelliği mevcuttur. Yüksek ısılar karşısında direncini kaybetmeyen maddelerdir. Estetik açıdan da binaya güzel bir görünüm kazandıran yapılardır. İç ve dış arasında oluşan hava akışını dengeleyerek evlerin fazla ısınması ile soğumasını önlemektedir. Dış cephe kaplamada kullanılacak her çeşit ustalar tarafından yapılırsa sonucundan daha memnun kalınacaktır. Uzman olmayan kişiye oranla daha garanti bir yöntemdir.

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir