tasyunu-dik-levha

Günümüzün En Çok Kullanılan Yalıtım Malzemelerinden Biri Olan Taşyünü Nedir?

Taşyünü doğada mevcut olan volkanik özellik taşıyan kayaçlardan elde edilen inorganik taşlar aracılığı ile elde edilir. Bu volkanik kayaçlardaki inorganik taşların en büyük özelliği mineral bakımından oldukça zengin olmasıdır. İnorganik taşların yaklaşık 1500 ila 1700 derece sıcaklık değerleri arasında ısıl işlem görerek eritilmesi sonucunda taşyünü meydana gelir. Bünyesinde barındırdığı inorganik taşların mineralce zengin olması sayesinde oldukça iyi bir yalıtım malzemesi olarak inşaatların dış cephelerinde kullanılmaktadır. Isı yalıtım özelliğinin yanı sıra taşyünü aynı zamanda oldukça iyi bir ses yalıtımı sağlar. Bunun yanında taşyünü rutubet oluşumunu da engeller. Oldukça zor bir şekilde yanması sebebi ile de yangına dayanıklı olması istenilen yüzeylerde de sıkça tercih edilir.

tasyunu silteler yanmaz - Taşyünü Yapıştırma HarcıBinaların Dış Cephe Yalıtımlarında Taşyünü Kullanılmasının Başlıca Sebepleri Ve Taşyününün Avantajları

Taşyünü, inorganik taşların ısıl işlem görmesi sonucu elde edilen bir madde olması sebebi ile kendisi de bir inorganik maddedir. Bu özelliği sayesinde taşyünü maddesinde zaman aşımı ya da çevresel etkenlere bağlı olarak herhangi bir çürüme gözlenmez. Bunun yanı sıra taşyününde herhangi bir bakteri gibi zararlı canlıların üremesi gerçekleşmez. Üretim aşamasında kullanılan her malzeme tamamen doğal yollardan elde edildiği için, çevreye hiçbir zararı bulunmaz. Bu özelliği ile taşyünü doğa dostu bir yalıtım malzemesidir.  Taş yünü gözenekli yapısı sayesinde içerisinden buhar geçirebilme özelliğine sahiptir. Bu sayede taşyünü içerisinde nem bulunmaz. Taşyünü sayesinde sağlanan yalıtım ile bireylerin klima masrafları ya da ısınma masraflarında oldukça büyük bir düşüş gözlemlenmektedir. Bunun sebebi ise şüphesiz taşyününün en iyi yalıtım malzemelerinden bir tanesi olmasıdır.

tasyunu paket yanmaz kd - Taşyünü Yapıştırma HarcıTaşyününü Binanın Dış Cephesi İle Birleştirmek İçin Gerekli Yapıştırıcılar

Taşyünü, en çok kullanılan yalıtım malzemelerinin başında gelmektedir. Binanın dış cephesine yapıştırılarak bu yalıtım işlemini gerçekleştiren taşyünü, yapıştırılırken taşyünü yapıştırma harcı kullanılmaktadır. Bu harç sayesinde taşyününden yapılan yalıtım malzemesinin binanın dış cephesine sağlam bir şekilde, arada her hangi bir boşluk kalmaksızın yapışması sağlanmaktadır. Taş yünü yapıştırma harcı ile gerekli işlemler yapıldıktan sonra binanın yalıtımı sağlanmış olacaktır. Ancak bu esnada harcın yeterli miktarda sürülüp yapıştırma işleminin başarılı olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde yalıtım işlemi istenilen sonuçları vermeyecektir. Taş yünü yapıştırma harcı yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi de yalıtımın istenilen düzeyde sağlanabilmesi için oldukça önemli bir kriterdir. Taş yünü yapıştırma harcı yapısında büyük miktarda çimento bulundurur. Bu sayede yapıştırma işlemi oldukça sağlam bir şekilde gerçekleştirilir ve istenilmeyen problemlerin oluşmasının önüne geçilir. Yeterli miktardan fazla ya da az bir miktar çimento kullanılan harçlar istenilen yapışkanlığı vermeyecektir. Harcın en büyük kolaylığı da şüphesiz yalnızca su ile karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilebilmesidir. Bu saye de şantiyelerde oldukça kolay ve pratik bir şekilde kullanılabilmektedir.

Taşyünü Yapıştırma Harcı İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir