taşyünü izocam

Taşyünü Özellikleri , Değişen teknik koşullar ve normlar ile bina sakinlerinin daha yüksek talepleri, inşaat sürecinde en iyi kaliteye sahip yapı malzemelerinin kullanılmasını da gerektiriyor. Yaşamımızı idame ettirdiğimiz alanın, uygun sıcaklık, akustik konfor, yalıtım, yangın güvenliğinin sağlanması ve en önemlisi de sürdürülebilirlik olgusu oldukça önemlidir. Bu nedenle, yapı sistemlerinde insanlar artık doğal ve çevresel sürdürebilirliğe sahip malzemeleri tercih etmektedir. Doğada bulunması zor bazal taşlardan elde edilen taşyünü özellikleri neredeyse tüm yapısal gereksinimlerde en uygun çözümleri sunmaktadır.

Taşyünü Nedir?

Taş yünü, genel olarak bazal, yani volkanik arazilerde yer alan kayalıklardan temin edilir ve tesislerde belli sıcaklık (1200-1500°C) değerlerinde eritilerek elyaf haline getirilmesi ile yapı uygulamaları için hazır hale getirilmektedir. Volkanik kayaç bazlı taşyünü özellikleri temel olarak mineral bakımından zengin değerlere sahiptir ve bu özellikten dolayı yalıtım uygulamalarında yüksek performans gösterir. Ses ve ısı yalıtımında sıklıkla tercih edilen taş yünü, günümüzde yapı sektörünün yanında yangın güvenliği ve izolasyon gerektiren hemen her alanda kullanılmaktadır.

tasyunu al folyolu discephe - Taşyünü Özellikleri
tasyunu-al-folyolu-discephe

Taş Yünü Nerelerde Kullanılır?

Taş Yünü malzemesi genel olarak dış cephe, zemin, çatı, çelik kapı yalıtımları gibi yapı çözümleri için ideal bir uygulama olmaktadır. Yapı uygulamalarında taşyünü özellikleri izolasyonun yanında yangın güvenliği için de uygun avantajlara sahiptir. 1200 dereceye kadar varan ısı dayanıklılığıyla, binaları dışarıdan etki edebilecek yangınlara karşı koruma görevi üstlenir. Esnek yapısı ve suyu tutma kabiliyetlerinden ötürü organik tarım alanında da kullanılmaya başlanan taş yünü, farklı ortamlarda tarım faaliyetlerini yerine getirilmesine de olanak sağlamaktadır. Ayrıca ısı tasarrufuyla beraber, tarım ürünlerindeki verimliliği de arttırmıştır.

Taş Yünü Mantolamanın Avantajları

Taş yünü, iç yapısı itibariyle birbirlerine geçirilerek oluşturulmuş karmaşık bir lif yapısından oluşur. Bu da mantolama sonrası dışarıdan etki edebilecek her türden olaylara karşı direnç sağlar. Taş yünü plakaları yüzeyine yapılacak olan mantolama uygulaması; basınca dayanıklılık, yüksek ölçüde ısı ve ses yalıtımı, ve yangın güvenliliği sağlar. Bu tür avantajları sağlayan taşyünü özellikleri ile sürdürülebilir bir çözüm elde edildiği gibi, tasarruflu kullanımıyla yüksek ısınma ve soğutma maliyetlerinin de önüne geçilmiş olunur.