tasyunu-cati-sesyalitim

İçindekiler

TaşYünü Yapı Malzemesi Nedir?

İçeriğinde volkanik kayaçlar bulunduran taş yünü yapı malzemesi, volkanik kayaçların yüksek dereceye sahip ısılarda eritilmesiyle elde edilen bir yapı malzemesi özelliğine sahiptir. Bu doğrultuda taşyünü nedir nerelerde kullanılır? Sorusuna yanıt olarak, volkanik kayaçların çok yüksek derecelerde ısıtılarak elde edilen bir yapı malzemesi olan taş yünü, binalarda yalıtım amacıyla ve dış cephe uygulamalarından kullanılır şeklinde cevaplanabilmektedir. İçeriği sayesinde yangınlara karşı da dayanıklı bir malzeme olarak dikkatleri üzerine çeken yapı malzemesi, inşaat sektörünün aranılan bir yapı malzemesi olmasıyla da bilinmektedir. Bu noktada gerek ses yalıtımı gerek ısı yalıtımı konusunda oldukça işlevsel bir özelliğe sahip olan taş yünü yapı malzemesi, yalıtım konusunda etkili bir potansiyele sahip olduğu için sıkça tercih edilmektedir.

Taş Yünü Nerelerde Kullanılır?

1500- 1600 derece gibi çok yüksek ısılarda ısıtılan volkanik kayaçların eritilmesiyle elde edilen taş yünü yapı malzemesi, doğal bir yalıtım malzemesi özelliğine sahiptir. Özellikle duvarlarda, çatılarda ve dış cephelerin yalıtımlarında etkin bir şekilde kullanılan taş yünü yapı malzemesi, pek çok olumlu özelliği sayesinde dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu noktada yeni kullanılmaya başlayan bir yapı malzemesi olduğundan dolayı taşyünü nedir nerelerde kullanılır? Sorusu çokça sorulmaktadır. Taş yününün volkanik kayaç içerikli bir yapı malzemesi olduğu ve özellikle yalıtım alanında etkin bir şekilde kullanım özelliğinin bulunduğu, yapı sektörüyle ilgilenenlerin bilgisi dahilinde olan bir konudur.

tasyunu yanmaz kucukdeveci - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?Taş Yünü Yapı Malzemesinin Özellikleri

Taşyünü nedir nerelerde kullanılır? Gibi soruların ardından en çok merak edilen konu; taş yününün ne gibi özelliklere sahip bir yapı malzemesi olduğudur. Bu noktada pek çok farklı özelliğe sahip olan taş yünü yapı malzemesi, ısı, rutubet ve ses yalıtımı konusunda oldukça etkin bir özelliğe sahip olan bir yalıtım malzemesi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Ayrıca yalıtım malzemesinin yangınlara karşı üst düzeyde bir koruma sağlama özelliğinin bulunması, yapı sektörünün aranılan bir malzemesi olmasında etkili olmaktadır. Bu noktada sadece yapı sektöründe değil, ev gereçlerinde, gemi inşaatlarında ve çelik kapıların yalıtımlarında aş yünü yapı malzemesinden yararlanılmaktadır.

Taş Yünü Panellerinin Fiyatları

Taş yünü fiyatları konusu genel olarak taşyünü nedir nerelerde kullanılır? Sorusunun ardından akla gelmektedir. Taş yünü fiyatları gerek kalitesine göre gerekse üretim maliyetine göre değişim gösteren bir piyasaya sahiptir. Taş yünü panel fiyatlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında taş yününe olan taleplerde artış gözlenmesi, taş yünü malzemesinin üretim maliyetindeki değişimler ve taş yünü yapı malzemesinin kalitesi fiyatının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Bu bağlamda taş yünü yapı malzemesi hakkında yapılacak olan bir araştırma, uygun fiyat aralığında kaliteli bir yapı malzemesinin satın alınmasının önünü açacaktır. Bundan dolayı taş yünü yapı malzemesini satın almaktan önce bir araştırma yapmak şarttır.

Taşyünü Malzemeler Hakkında Tavan Fiyatları

Taşyünü malzemeler özellikle yalıtım konusunda çok fazla ilgi görmektedir. Bu durum yalıtım konusundaki yüksek performansı ile alakalıdır. Bazalt kayaçların ergitilmesi ve elyaf forma getirilmesi ile meydana gelen bu malzemeler ısı yalıtımı konusunda oldukça başarılıdır. Bu durumda yapılarda çatı, tavan ve cephe kaplaması konusunda çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu kullanım alanları içerisinde taşyünü tavan fiyatları malzemelerin yapısı ve çeşidine göre değişebilmektedir. Taşyünü malzemeleri yapılardaki kullanım alanları içerisinde tavanlardaki kaplama malzemeleri olarak kullanımlarının da fazla olduğu görülmektedir. Bu durum malzemenin bu alanda da yüksek performans sergilemesi ile alakalı bir durumdur. İyi bir şekilde yapılan bu uygulama ile yapıların iç mimari ve dekorasyonu konusunda da verim elde edilebilmektedir.

tasyunu tavan kucukdeveci - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?Taşyünü Tavan Kaplama Malzemeleri

Yapıların tavan kısımları özellikle dekorasyon ve iç mimari konusunda oldukça önemlidir. Yapılarda tavan kısımlarının dekorasyonu konusunda birçok malzeme ile uygulamalar yapılabilmektedir. Bunların en büyük tercih sebebi görünüş olarak estetik olmalarıdır. Ancak bunlar yanında belirli konulardaki performansları da tercihleri de etkilemektedir. Taşyünü malzemelerin tercihleri bu açıdan mümkün olabilmektedir. Taşyünü malzemesinin ısı konusunda yalıtımları, yangın konusunda çabuk alev almaması gibi durumlar bu açıdan oldukça önemlidir. Bu sebeple taşyünü tavan kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Bu kullanımda taşyünü tavan fiyatları çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapılacak uygulamaya göre farklı ölçülerde ve özelliklerde taşyünü tavan malzemeleri istenebilmektedir.tasyunu silte tavan - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?

Taşyünü Malzemelerin Özellikleri ve Tavan Kaplaması Olarak Tercihi

Genel olarak bakılırsa taşyünü malzemeleri yapısı itibari ile ısı yalıtımı konusunda ön planda olan malzemelerdir. Bu sebeple de çatı kaplama ve cephe kaplama levhaları olarak üretilmekte ve çok yoğun bir şekilde ilgi görmektedirler. Bu şekilde yapılan üretimler ve kullanım alanı dışında farklı özelliklerinin de olması kullanım alanlarını zamanla genişletmektedir. Taşyünü malzemesin tavan kaplaması olarak kullanılması ısı yalıtımı yanında yangın konusundaki olumlu performansı ile de alakalıdır. Aynı zamanda ses yalıtımı konusundaki performansı da bu alanda kullanımları etkilemektedir. Bu sebeple taşyünü tavan fiyatları kullanım alanı olan tavanlardaki farklı görsel özellikler ve yapıları ile ölçülerine göre değişebilmektedir.

En Uygun Taşyünü Tavan Fiyatları

Çatılar ve cephe kaplama uygulamalarında kullanılan taşyünü malzemeleri ile tavan kaplamasında kullanılan taşyünü malzemeleri muhteviyat olarak aynı olsa da şekil ve özellik ile ölçüler olarak çok farklıdır. Üretiminde bazı işlemlerden geçerek bu alanda kullanımlara uygun hale getirilmektedir. Uygulanacak alandaki mimari ve dekorasyon isteklerine ve ihtiyaçlarına karşılık vermesi için özel olarak üretilmektedir. Bunun yanında en uygun taşyünü tavan fiyatları bulunması ülkemizde mümkün olmaktadır. Üretiminin ülkemizde yapılıyor olması uygun maliyetler ile bu malzemelere sahip olunmasını sağlamaktadır. Etkili şekilde yapılacak olan bu işlemlerde ve kaplamalarda taşyünü malzemesinin kullanılması oldukça yaygındır ve performansı ile tercih edilmektedir.

 

Taşyünü Kullanımı Hızla Artıyor! 

Yalıtım malzemeleri içinde sahip olduğu özelliklerden dolayı en çok ilgi gören ürünlerden biri haline gelmiş olan taşyünü çatı ve cephe uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir ürün olmaya başladı. Hem yalıtım projelerinde kullanılmaya çok uygun bir yapıya sahip olması hem de yangın gibi güvenlik açısından tehlikeli olabilecek unsurlara karşı dayanıklı olmasından dolayı bu ürünün sıklıkla tercih edilmesi mümkün olmaktadır. Bunlara ek olarak montaj sırasında ve üretim sırasında da hem kullanıcılar hem de hizmet veren firmalara büyük kolaylıklar sağlaması ürünün en büyük avantajlarından oluyor. Bunun yanı sıra uygun taşyünü paket fiyatları sayesinde de düşünüldüğünden çok daha uygun rakamlara yalıtım projeleri sona erdirilmektedir.

tasyunu paket fiyatlari - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?Taşyünü Panel Nasıl Üretilir İçinde Neler Vardır?

Taşyünü paneller öncelikle çatı ve cephe kaplamalarında kullanılmak üzere bunlara uygun şekilde tasarlanabiliyorlar. Taşyünü bu noktada dilimlenerek kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde son halini almaktadır. Panellerin arasında katılan elyaf yünleri ile asıl yalıtım etkisini verecek olan malzemelerdir. Bu elyaf malzemenin kullanılmasının ardından panelin dayanıklılığı da artmaktadır. Levhaların yerleştirilmesinde malzemenin dayanıklılığını artıracak şekilde kırılmalara karşı önlem olması üzerine de üretimler yapılmaktadır. Elyaf kullanımından sonra ortaya çıkan bir diğer nitelik de panellerin basınca karşı dayanıklı olmasını sağlayacak olan etkenlerdir. Tüm bu özelliklerine rağmen ekonomik taşyünü paket fiyatları ile ürünün satın alınabilir olması pek çok kişiyi bu ürüne yönlendiriyor.

tasyunu silteler - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?Taşyünü Isı Yalıtımıyla Ne Kadar Tasarruf Edilmesini Sağlar?

Yalıtım yaptırmak isteyen kişilerin en çok şikayet ettiği problemlerin başında ısı yalıtımı konusunda yaşanan sorunlar gelmektedir. Taşyünü malzemesi diğer yalıtım malzemelerine oranla çok daha iyi bir ısı yalıtımı performansı ortaya koyan bir ürün olmaktadır. Daha çok ısı ve ses yalıtımı için ideal bir ürün olmasındaki en temel gerekçe de malzemenin sahip olduğu özelliklerden gelmektedir. Buradan hareketle çok uygun taşyünü paket fiyatları sayesinde elektrik ve yakıt giderlerini de en az miktarlara düşürebilecek olan çözümlerin elde edilmesi mümkün olabiliyor. Bu aynı zamanda daha sıcak mekanları elde etmek anlamına da gelmektedir.

Taşyünü Alırken Hangi Firmalardan Hizmet Alınmalı?

Pek çok yalıtım malzemesinde olduğu gibi taşyününde de taşyünü paket fiyatları kadar kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta montaj işlemlerinin nasıl yapılacağı ile ilgili olmalıdır. Montaj sırasında ne kadar iyi bir performans ortaya konursa taşyünü yalıtım projesinin de o denli başarılı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bizler Küçükdeveci İnşaat ve Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olarak müşterilerimize ürün satın alma aşamasından son yalıtım uygulaması ve montajına kadar her aşamada destek vererek hizmetlerimizi sunuyoruz. Deneyimli personelimiz sayesinde üstün işçilik ortaya koyarak tamamladığımız projeler oldukça başarılı sonuçlar vermekte ve bu da hem bizleri hem de müşterilerimiz memnun etmektedir.

Taş Yünü ile Yalıtım  , Taşyünü satış noktalarından edinilen bu yalıtım malzemesi binaların dış cephelerinde kullanılan bir yapı malzemesidir. Taş yünü volkanik kayaçlardan elde edilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda eritilen volkanik kayaçlar elyaf haline döner ve taş yünü elde edilir. Isı yalıtımı yaparak bina içinde sıcaklık dengesi sağlar. Bunun yanında su yalıtımı da yaparak binanın ömrünü uzatır. Özellikle son yıllarda ilginin oldukça arttığı taş yünü inşaat sektörünün vazgeçilmezi olmaya devam eden bir üründür. Taş yünü dış cephenin dışında merdiven boşluklarında, bölme duvarlar ile çelik kapıların yalıtımlarında kullanılmaktadır. Yüksek ısılara karşı oldukça dayanıklı bir yapıdadır. Hem sıcak iklime uygun yapıda hem de soğuk iklime uygun yapıda olan ve özelliklere sahip olan dış cephe kaplama malzemesidir.

t levha - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?
t-levha

Taş Yününün Özellikleri

Taşyünü satış yapılan firmaları iyice araştırıp öyle karar vermek doğru olacaktır. Bina dış cephesinde yalıtım malzemesi olarak kullanılan taş yününün birçok yararı da bulunmaktadır.

 • Isı, su yanında ses izolasyonu da sağlayabilen yapı malzemesidir.
 • Dayanıklı şekilde yapılması onun haşere ve böcek yemelerine karşı sağlamlığını korumasını sağlar. Böylelikle bina ömrü uzar.
 • Paslanmaz, çürüme olmaz ve küf tutmayacak şekilde tasarlanmış olan yapı malzemesidir.
 • Su itici özelliği ile birlikte içerisinde bulunan yapı sayesinde buhar geçirgenliği vardır. Bu da nem tutmamasını sağlar.
 • Yüksek ısıya, krozyona ve olası yangınlara karşı oldukça sağlam şekilde üretilen yapı malzemesidir.
 • Bozulmayan bir yapıya sahiptir.
tasyunu mantolama - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?
tas yunu

Kolay Montajlanan Taş Yünü

Taşyünü satış yerlerinden alınabilir bir üründür. Yaklaşık olarak 1400 derece ile 1500 derece arasında eritilen taş yünü oldukça kaliteli bir malzemedir. Bina yapısını her türlü dış etmenden koruyan bir özelliği vardır. Yalıtımları sayesinde olumsuz hava şartlarından binayı oldukça sağlam bir şekilde korur. İnşaat sektörünün vazgeçilmezi taş yünü yapımı ve montajlanması kısa sürede olan, pratik bir malzemedir. Teknolojinin sayesinde insanlara sunulan taş yününün birçok özelliği özellikle de yalıtımları sayesinde binalar oldukça uzun yıllar zarar görmeden yerinden sarsılmıyor. Yapım kolaylığı ve kısa sürede yapılması tercih edilmesini arttıran bir sebeptir. Kullanımı gittikçe daha fazla artmaya devam etmektedir.

Çevreci Taş Yünü

Taşyünü satış için internetten bir arama yapmak yeterli olacaktır. Çünkü kaliteli olan firmalardan taş yünü almak en doğru seçim olacak ve binaya karşıda yapılan en büyük iyilik olacaktır. Bunun yanında fiyat faktörü de önemlidir. Bütçeyi aşmadan en uygun ürün derinlemesine araştırılmalıdır. Binalar dışında son yıllarda popülerliği artarak seracılık alanında da kullanılmaya başlanmış olan bir yapı malzemesidir. Yapılma şekli sayesinde içerisinde bakteriler üreyemez ve aynı zamanda çevreci olan bir malzemedir. Yaptığı ısı, ses, su yalıtımları sayesinde bina ömrü uzarken bina içerisinde her türlü dengeyi sağlayarak rahatlıkla barınma olanağı sunar. Binanın sağlamlığını arttırıp ömrünü uzattığı kadar estetik bir görüntüye de sahip olan bina kaplama malzemesidir.

 

Taşyünü Levha Fiyatları  

Taş yünü Hawai adalarında püsküren bir yanardağın yaktığı taşların yanardağın üzerinde yere doğru düşerken yün iplikler şeklinde düştüğünü fark etmişlerdir. Buradan taşın yüksek ateşte yandıktan sonra rüzgarın etkisiyle ip şeklini aldığını anlıyoruz. Taşın yünsü bir hal almasının araştırmasını yapan insanlar taşyünü levha malzemesini üretmeye başlamışlardır. Bu levhalar binaların yalıtımında kullanılmaktadır. Taşyünü levha fiyatları oldukça uygundur ve inşaat sektöründe çokça tercih edilmesinin sebebi de fiyatının uygun olmasıdır. Yaşyünü levhalar binalarımızda ortamın sağlıklı olması için kullanılan bir malzemedir.

Taşyünü Levha Fiyatları ve Taşyünü Levhanın Özellikleri 

Taşyünü levhalar -50/+1000 oC aralığındaki ısıya karşı dayanıklı olup yüksek ısı gerektiren ortamlarda ve yangına karşı korumalı evlerimizde kullanılabilmektedir. Taşyünü levhalar ısı yalıtımında oldukça etkilidir ve çok fazla kullanılmaktadır.  Taşyünü levha fiyatları da uygun olduğu için bu levhalar yalıtımda en çok kullanılan yalıtım malzemesi olmasını sağlamıştır. taşyünü levhaların suyu geçirmeme özelliği vardır. Buharı geçirip suyu ittiği için binaların içindeki nemin fazlasını alarak rutubet olmaması için kullanılmaktadır. Bu sebeple ıslak zeminlerde ve dış ortamların yalıtımında kullanılmaktadır. Taşyünü levhaların sesi emme ve geçirmeme özelliği de bulunmaktadır.

tasyunu al folyolu discephe - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?
tasyunu-al-folyolu-discephe

Taşyünü Levha Fiyatları ve  Taşyünü Levhanın Uygulanması

Taşyünü levha fiyatları  oldukça uygun olduğu için birçok binanın iç dış izolasyonunda kullanılmaktadır. Taşyünü levhalar dış doğramaları ve kasaları ile denizlikleri takılmış olan dış cepheye kaba inşaat halindeyken uygulamaya başlanır. Uygulama sırasında en alt kısmın dümdüz olması sağlanır. Yüzeyin düzgün hale getirilmesi ve taşyününü yapıştırmak için özel sıva harcından mala ile incecik sürülür. Düzgün olmayan kısımlara ise özel üretilmiş olan yapıştırma harcı kullanılır. Üzerine harç sürülmüş levhalar yan yana ve aşağıdan yukarıya doğru düz bir şekilde sıralanır. Taşyünü ortama sabitlendikten sonra dümdüz olduğuna kanaat getirilirse üzerine hafif taraklı bir mala ile özel sıvası sürülür, sıvanın üst kısmına ise cam elyaf file giydirilir. Son olarak da son katman olması sebebiyle dekoratif kaplama yapılır.

izocam mantolama fiyat listesi - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?
izocam-mantolama-fiyat-listesi

Taşyünü Levha Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Taşyünü levha fiyatları diğer izolasyon ürünleri düşünüldüğünde onlara göre oldukça uygundur. Bunun sebebi malzemesinin tabiattan alınıp üretilmesi ve çok çeşitli alanlarda çok fazlaca kullanılmasıdır.

 

Taşyünü Isı Yalıtım Levhasının Tanımı

Yalıtım sektörü son zamanlarda oldukça fazla gündemde olan bir konudur. Zira gerek ses yalıtımı gerekse ısı yalıtımı gibi konular insanların yaşamlarında ihtiyaç olarak ortaya çıkmış durumdadır. Şehirlerin gürültülü ortamlarının yaşanılan ortamları da etkilememesi için ses yalıtımı oldukça önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Bunun yanında konutların ısı ihtiyacının karşılanması konusu oldukça önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun çözümü noktasında yapılan araştırmalar neticesinde ısı yalıtımı yaparak mekanlardaki ısının korunmasının mümkün olduğu görünmüştür. Bu durum da ısı için kullanılacak enerjide önemli oranda tasarruf sağlanmaktadır. Isı yalıtımı konusunda oldukça etkili bir malzeme olan taş yünü yapı malzemesi, ısı yalıtımında çokça kullanılmaktadır. Bu doğrultuda taşyünü ısı yalıtım levhası, volkanik kayaçların yüksek ısılarda eritilmesiyle elde edilen bir yapı malzemesi olarak tanımlanabilir.

tasyunu paket fiyatlari kd - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?Taş Yünü Isı Levhasının Kullanım Alanları

Taş yünü levhası, son dönemlerin en çok tercih edilen bir yalıtım malzemesi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunun en temel sebebi ise taşyünü ısı yalıtım levhası yapı malzemesinin oldukça etkin bir ısı yalıtımı sağlıyor olmasıdır. Bu doğrultuda pek çok farklı firma yalıtım işlemi yaparken taş yünü yalıtım levhalarından faydalanmaktadır. Bunun yanı sıra dış cephe uygulamalarında yaygın olarak kullanılan taş yünü yapı malzemesi, ses yalıtımı konusunda da etkin bir hizmet verme noktasında başarılı olan bir yapı malzemesi olarak bilinmektedir. Neme karşı dayanıklı bir özelliğe sahip olmasından kaynaklı olarak binaların dış cephelerinde etkin bir şekilde kullanılan yapı malzemesi, oldukça dekoratif bir görünüm sağlanması hususunda başarılı olan bir yapı malzemesi özelliğindedir.

Taş yünü Isı Yalıtım Levhası ve Yapı Sektörü

Yapı sektörü son zamanlarda pek çok farklı yapı malzemesinin kullanılmaya başlanmasının sonucunda büyük bir değişim ve gelişim göstermektedir. Bu gelişim ve değişimin sağlanması noktasında etkin bir malzeme olarak dikkatleri üzerine çeken taşyünü ısı yalıtım levhası, oldukça kullanışlı ve estetik bir görünüm sağlamasıyla ünlü olan bir yapı malzemesi özelliğine sahiptir. Bu doğrultuda yapı sektörünün aranılan yapı malzemesi olan taş yünü ısı yalıtım levhası, ses yalıtımı ve ısı yalıtımı konusunda oldukça işlevsel bir yapı malzemesi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Taş yünü Isı Yalıtım Levhası Fiyatları

İnşaat sektörü bahar aylarıyla yavaş yavaş açılan ve yaz aylarında oldukça hareketli olan bir piyasayı temsil etmektedir. Bu doğrultuda taşyünü ısı yalıtımı levhası fiyatları da inşaat sektörünün hareketli olduğu dönemlerde artış göstermektedir. Bunun yanında üretim teknolojilerinin gelişmesi sayesinde taş yünü ısı yalıtımı levhalarının da üretim maliyeti düşmektedir. Bu da doğal olarak taş yünü ısı yalıtım levhalarının fiyatlarını etkilemektedir. Ayrıca fiyatı belirleyen bir unsur da taş yünü ısı yalıtımı levhalarının kalitesidir. Bu noktada kaliteli bir ısı yalıtımı levhasını uygun bir fiyat aralığında satın almak önem kazanmaktadır.

Taş yünü, özellikle doğada bulunmakla birlikte volkanik kayaçlardan elde edilen inorganik taşların 1500 derece gibi yüksek ısılarda eritilerek, lif şekline getirilmesiyle oluşan ve neredeyse tamamı doğal olan bir ısı yalıtım malzemesi olarak bilinmektedir. Genel olarak ses ve ısı geçirgenliğini sağladığı için dış cephe mantoları ve çatı izolasyonunda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca yangın gibi doğal afetler sonucunda da en az zararın oluşmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kullanım yerlerine göre farklı ölçülerde olabilmekle birlikte taş yünü ölçüleri standart olarak 60×120 santimetre olarak belirlenmiştir.

Genel Taş Yünü Ölçüleri Nelerdir?

Binaların dış cephe mantolamalarında kullanılan levhalardan olan taş yünü levhalar, duvar üzerine çimentoları yapıştırmak için kullanılan harç aracılığı ile yapıştırılmaktadır. Standart ölçüleri uzunluk olarak 1200 mm ve genişlik olarak da 600 mm’dir. Yoğunluğu 150 km/m3 şeklinde, kalınlığı ise 30 mm ile 100 mm arasında değişmektedir. Ayrıca taş yünü ölçüleri paket içeriğine göre kaplanan alan yüzeyi de değişmektedir. 3 cm’lik paketler 5,76 m2’lik olabilmekteyken 12 cm’lik paketler 1,44 m2’ye kadar değişebilmektedir. Standart ölçülerinin yanı sıra kalınlığı 30, 40, 50, 60, 80, 110, 120 mm şeklinde üretilmektedir.

Taş Yünü Ölçüleri ve Özellikleri

Genellikle ısı ve ses yalıtımı sebebiyle tercih edilmektedir. Bununla birlikte farklı taş yünü ölçüleri özellikleri sebebiyle de bu levhalar kullanılmakta olup bu özelliklerden bazıları şu şekildedir:

 • Binalar arası buhar geçirgenliğini bulunur, böylelikle küf yapmaz.
 • Yanmaz malzemeden yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yangın yalıtımını da sağlamaktadır.
 • Enerji kaybı oluşmaz.
 • Zaman içinde eskimez, yalıtkan olma özelliğini kaybetmez.
 • Genleşmeye sebep olmadığından boyutunda küçülme olmaz.
 • Zararlı gazları içermediğinden dolayı özellikle binaların dış cephelerinde kullanılmakla birlikte farklı kullanım alanları da bulunmaktadır.

Yalıtımın inşaat sektöründeki önemi tartışılmaz bir gerçektir öyle değil mi? Tüm binalarda uygulanması öngörülen yalıtım bu yönüyle zorunluluğunu da ön plana çıkarmaktadır. Böylece binaların sese, suya ve ısıya karşın dayanıklılığı da mümkün olmaktadır. Bu durum birçok açıdan tasarrufu da beraberinde getirmektedir. Binaların ömrünü uzatması ise bu noktada yalıtımın neden önemli olduğunu daha açık bir şekilde ortaya koyacaktır. O halde yalıtım bu denli önemliyken yalıtım malzemelerinin önemi de yadsınamaz bir gerçektir. Söz konusu malzemelerin göz bebeği ise taş yünüdür.  Volkanik kayaçların içerisinde yer aldığı bu malzeme kayaçların eritilmesiyle meydana gelmektedir. Peki, ya taş yünü nerelerde kullanılır? Bu sorunun tek bir yanıtı yoktur zira taş yününün kullanım alanı epeyce geniştir.

Taş Yünü Nerelerde Kullanılır Öğrenmek İster Misiniz?

Taş yünü nerelerde kullanılır sorusunun ilk yanıtı yangın için güvenliği gerekli kılan alanlar olacaktır. Bu alanların yanı sıra rutubet, ısı ve ses yalıtımına ihtiyaç duyan birçok alan için de ürün kullanımından söz edilebilir. Suyu itebilme özelliği ile gemi inşaatlarını da kullanım alanına dâhil eden ürünün çelik kapı yalıtımlarında da sıkça tercih edildiği bilinmektedir. Fırınlar işlevi itibariyle ısıyı içerisinde tutmalıdır öyle değil mi? İşte taş yünü burada da karşınıza çıkacaktır.

Ses, Su Ve Isı Yalıtımında Yardımcınız Olan Taş Yünü Nerelerde Kullanılır?

Çatılar, bölme levhaları, sanayi levhaları, sanayi şilteleri ve yüzey döşemeleri taş yünü nerelerde kullanılır sorusunun yanıtları arasında yerini alacaktır. Bunların yanı sıra akustik odalarda, radyolarda, stüdyolarda, televizyonlarda, sinema salonlarında ve tiyatrolarda da tercih edilen ürün için bu alanlarda tercih edilme sebebinin ses yalıtımını sağlıyor olmasından kaynakladığı ayrıca belirtilmelidir.

 

İnşaat sektöründe daha rahat ve konforlu konutlar için tüm ihtiyaçlar düşünülmüştür. Yapıların en çok ihtiyaç duyduğu yalıtım malzemeleri hem ekonomik anlamda hem de konfor için son derece önemlidir. Bu anlamda en etkili araçlardan biri taş yünüdür. “Taş yünü nedir?” konusunda bu ürünün volkanik kayaçlardan üretilen bir yalıtım malzemesi olduğunu söyleyebiliriz. Kayayünü olarak da bilinmektedir. Çünkü volkanik kayaçların 1600 derecenin üstündeki ısıyla eritildikten sonra elyafa dönüştürülmesi sonucu elde edilir. Volkanik kayaç tercih edilmesinin nedeni mineral oranı bakımından zengin olmasıdır. Bu durum yalıtım konusunda doğal etkenlere sahip olduğunu gösterir.

Yalıtım Malzemesi Olarak Taş Yünü Nedir?

“Taş yünü nedir?”konusunda Kayayünü olarak da bilinen yalıtım malzemesi olduğunu söylemek mümkündür. Kullanım alanı son derece geniştir. Yapı sektörünün en çok ihtiyaç duyulan ürünleri arasında yer alır. Özellikle dış cephe yalıtımında tercih edilen önemli malzemelerdendir. Çatılarda, fırın izolasyon işlemlerinde, çelik kapıların yalıtımında taş yünü kullanılabilir.

Taş yünü kullanmanın çeşitli faydalarından söz edilebilir. Yaygın olarak ısı yalıtımında, ses yalıtımında ve rutubet yalıtımında kullanılır. Başka bir özelliği de 1000 dereceye kadar ısıya dayanıklı olmasıdır. Bu durum yangın gibi istenmeyen vakaların önlenmesi bakımından önemlidir. Güvenlik amaçlı tercih edilebilen bir üründür.

Taş yününün kullanıldığı diğer alan ise tarım sektörüdür. Tarımda ürünlerin organik ortamda yetiştirilmesi için, ısı ve hava tutma özelliği bulunan taş yünü tercih edilebilir. Enerji tasarrufu yaptığı için tarım sektörüne önemli katkıları olan bir üründür.

Yalıtımda Taş Yünü Nedir?

“Taş yünü nedir?”sorusunun detaylı cevabını bizlere ulaşarak alabilirsiniz. Sitemizden bize ulaştığınızda yapı sektöründe tercih edilen bu ekonomik ürünün teferruatları için bilgilendirme yapmaktayız. Ayrıca ürünü temin etmek için sitemizden online alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

 

Taş Yünü Nasıl Yapılır Ve Kullanım Alanı Nelerdir?

Taş yünü hem organik hem de ısı ve ses yalıtımı için ideal olduğundan dolayı farklı birçok alanda ve sektörde kullanılmaktadır. Ayrıca taş yünü nasıl yapılır ve yapılan taş yünleri nerelerde kullanılır, bazıları şu şekildedir:

 • Günümüzde özellikle binaların dış cephelerinde ses ve ısı yalıtımı için kullanılmaktadır.
 • Yüksek dereceli fırınların izolasyonu için kullanılmaktadır.
 • Çatılarda ısı yalıtımı için tercih edilmektedir.
 • Yangına dayanıklı bir madde olduğu için önlem olarak farklı alanlarda kullanılmaktadır.
 • Bazı yerlerde sera ve tarım zeminleri için kullanılmaktadır.

Taş Yünü Nasıl Yapılır Ve Avantajları Nedir?

Taş yününün kullanım alanı oldukça geniştir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de ısı ve ses yalıtkanlığı sağlaması ve buna ek olarak yangına dayanıklılık gösteren ayrıca tamamen doğal inorganik maddelerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra taş yünü nasıl yapılır denildiğinde 1600 dereceye kadar ısı ile üretildiğinden dolayı hiçbir zararlı mikro organizmaların üremesini engellemektedir. Farklı boyut ve ölçülerde üretilebildiğinden dolayı da her yere kolaylıkla monte edilebilmektedir.

Taşyünü Kullanım Alanları Nelerdir? Yapıların inşaatları ve özellikle yalıtımları konusunda kullanılan taşyünü malzemeleri bazalt taşının yüksek sıcaklıklarda ergitilmesi ve elyaf haline getirilmesi ile üretilmektedir. Yapılan bu işlem ile farklı kalınlık, özellik ve boyutlarda üretim yapılabilmektedir. Bazalt taşının ve taşyününün özellikleri nedeni ile taşyünü kullanım alanları artmaktadır. Genel olarak yalıtım konusunda çok fazla tercih edilen bu malzeme Isı yalıtımı, ses yalıtımı, rutubet ve nemin önlenmesi ile yangın talimatları doğrultusunda kullanılabilmektedir. Oldukça geniş bir kullanım alanı bulunan bu malzeme birçok farklı uygulama ile birlikte istenilen alanlarda uygulanabilmektedir. Yapılacak uygulamaların profesyonel olması istenilen verimin alınması konusunda büyük önem taşımaktadır.

Isı Yalıtımında Taşyünü Kullanımı ve Etkileri

Özel olarak üretilen taşyünü malzemelerinin ısı iletim değeri oldukça düşük olduğu için çok yüksek oranda ısı yalıtımı sağlayabilmektedir. Yapılar ve özellikle konutlar için oldukça önemli olan ısı yalıtımının sağlanması tasarruf ve konfor gibi birçok özelliği beraberinde getirmektedir. Bunların sağlanması için taşyünü tercihleri taşyünü kullanım alanları konusunda ısı yalıtımını ilk sıralara taşımaktadır. Oldukça yüksek oranda ısı yalıtımı sağlanması bu malzemenin birçok farklı uygulama içerisinde tercih edilmesini mümkün hale getirmektedir. Bu uygulamalar yapıların çatı ve cephe sistemlerine yapılabilmekte ve bu şekilde yalıtım işlemlerinin sağlanması mümkün olabilmektedir. Bunun dışında nem ve rutubetin engellenmesi konusunda da bu yalıtım malzemesi oldukça etkili olmaktadır.

tasyunu levha kucukdeveci - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?Nem Ve Rutubetin Engellenmesi İçin Taşyünü Kullanımı

Yapıların başarılı olarak inşa edilmesi ve yalıtım konusunda yüksek performans sergilemesi oldukça önemlidir. Bu konuda birçok uygulamanın yapılması mümkün olabilmektedir. Yalıtım konusunda ses ve ısı yalıtımları ön planda olmaktadır. Bunlar yanında nem ve rutubet konusunda da bir başarı sağlanması konusunda taşyünü kullanımları mümkün olmaktadır. Yalıtım konusundaki taşyünü kullanım alanları içerisinde nem ve rutubetin önlenmesi konusundaki kullanımlarda başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu konu yapılar için oldukça önemli olmaktadır ve bu performansı nedeni ile de taşyünü kullanımları tercih edilmektedir. Sorunsuz olarak taşyünü kullanımı sağlamak için özellikle ısı ve nem ile rutubet konularında bir yalıtım sağlanabilmektedir.

tasyunu izocam kucukdeveci - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?Ses Yalıtımlarında Taşyünü Kullanımı

Genel olarak inşaat sektöründe ve yalıtım konularında çok fazla tercih edilmekte olan taşyübü malzemeleri ses yalıtımı konusunda da kullanılabilmektedir. Bu durum ısı yalıtımı ile paralel olarak cephe ve çatılardaki kullanımını arttırmaktadır. Ses yalıtımındaki başarısı taşyünü kullanım alanları konusunda daha geniş bir çevre tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Taşyünü malzemeleri bunun yanında yangın talimatları doğrultusunda önleyici olarak da kullanılabilmektedir. Çabuk alevlenmeyen yapısı ile bu alanda da kullanımı mümkün olabilmektedir. Yalıtım konularında tercih edilen bu malzeme genel olarak oldukça önemli alanlarda kullanılabilmektedir. Farklı boyutlarda ve çeşitlerde üretilmesi mümkündür ve fiyatları bu sebeple değişiklik gösterebilmektedir. Etkili şekilde yapılacak olan kullanımlar için profesyonel uygulamalarda bu malzemeler kullanılabilmektedir.

Taşyünü nedir nerelerde kullanılır? İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir