tasyunu-cati-sesyalitim

TaşYünü Yapı Malzemesi Nedir?

İçeriğinde volkanik kayaçlar bulunduran taş yünü yapı malzemesi, volkanik kayaçların yüksek dereceye sahip ısılarda eritilmesiyle elde edilen bir yapı malzemesi özelliğine sahiptir. Bu doğrultuda taşyünü nedir nerelerde kullanılır? Sorusuna yanıt olarak, volkanik kayaçların çok yüksek derecelerde ısıtılarak elde edilen bir yapı malzemesi olan taş yünü, binalarda yalıtım amacıyla ve dış cephe uygulamalarından kullanılır şeklinde cevaplanabilmektedir. İçeriği sayesinde yangınlara karşı da dayanıklı bir malzeme olarak dikkatleri üzerine çeken yapı malzemesi, inşaat sektörünün aranılan bir yapı malzemesi olmasıyla da bilinmektedir. Bu noktada gerek ses yalıtımı gerek ısı yalıtımı konusunda oldukça işlevsel bir özelliğe sahip olan taş yünü yapı malzemesi, yalıtım konusunda etkili bir potansiyele sahip olduğu için sıkça tercih edilmektedir.

Taş Yünü Nerelerde Kullanılır?

1500- 1600 derece gibi çok yüksek ısılarda ısıtılan volkanik kayaçların eritilmesiyle elde edilen taş yünü yapı malzemesi, doğal bir yalıtım malzemesi özelliğine sahiptir. Özellikle duvarlarda, çatılarda ve dış cephelerin yalıtımlarında etkin bir şekilde kullanılan taş yünü yapı malzemesi, pek çok olumlu özelliği sayesinde dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu noktada yeni kullanılmaya başlayan bir yapı malzemesi olduğundan dolayı taşyünü nedir nerelerde kullanılır? Sorusu çokça sorulmaktadır. Taş yününün volkanik kayaç içerikli bir yapı malzemesi olduğu ve özellikle yalıtım alanında etkin bir şekilde kullanım özelliğinin bulunduğu, yapı sektörüyle ilgilenenlerin bilgisi dahilinde olan bir konudur.

tasyunu yanmaz kucukdeveci - Taşyünü nedir nerelerde kullanılır?Taş Yünü Yapı Malzemesinin Özellikleri

Taşyünü nedir nerelerde kullanılır? Gibi soruların ardından en çok merak edilen konu; taş yününün ne gibi özelliklere sahip bir yapı malzemesi olduğudur. Bu noktada pek çok farklı özelliğe sahip olan taş yünü yapı malzemesi, ısı, rutubet ve ses yalıtımı konusunda oldukça etkin bir özelliğe sahip olan bir yalıtım malzemesi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Ayrıca yalıtım malzemesinin yangınlara karşı üst düzeyde bir koruma sağlama özelliğinin bulunması, yapı sektörünün aranılan bir malzemesi olmasında etkili olmaktadır. Bu noktada sadece yapı sektöründe değil, ev gereçlerinde, gemi inşaatlarında ve çelik kapıların yalıtımlarında aş yünü yapı malzemesinden yararlanılmaktadır.

Taş Yünü Panellerinin Fiyatları

Taş yünü fiyatları konusu genel olarak taşyünü nedir nerelerde kullanılır? Sorusunun ardından akla gelmektedir. Taş yünü fiyatları gerek kalitesine göre gerekse üretim maliyetine göre değişim gösteren bir piyasaya sahiptir. Taş yünü panel fiyatlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında taş yününe olan taleplerde artış gözlenmesi, taş yünü malzemesinin üretim maliyetindeki değişimler ve taş yünü yapı malzemesinin kalitesi fiyatının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Bu bağlamda taş yünü yapı malzemesi hakkında yapılacak olan bir araştırma, uygun fiyat aralığında kaliteli bir yapı malzemesinin satın alınmasının önünü açacaktır. Bundan dolayı taş yünü yapı malzemesini satın almaktan önce bir araştırma yapmak şarttır.