tasyunu-paket-yanmaz-kd

Taşyünü Ne İşe Yarar, Hayatımızın Ne Kadar İçindedir?

Taşyünü, inşaat malzemesi olarak bilinmesine ve özellikle çatı aralarında, bina mantolama sistemlerinde, sandviç panel üretimi gibi konularda her zaman aranılan bir yapı malzemesi olmasına rağmen, aslında bilmediğimiz pek çok avantajı ile günlük yaşantımızda da karşımıza çıkmaktadır. Taşyünü ne işe yarar sorusunun yanıtı da bu gerçekten yola çıkıldığında birkaç farklı şekilde olmaktadır. Kullanım avantajları da buna bağlı olarak kullanıldığı sektöre göre farklılık gösterir. Örneğin inşaat sektörünün olduğu kadar, organik tarım yapan çiftçilerin de toprak altına sererek kullandığı bir malzemedir.

tasyunu yanmaz kd - Taşyünü Ne işe Yararİnşaat Sektöründe Taşyünü Ne İşe Yarar, Nasıl Elde Edilir?

Ses, ısı, nem geçirgenliğinin az olması inşaat sektöründe etkili bir yalıtım malzemesi olarak kullanılmasına olanak sağlamıştır. Bunun yanında çürüme yapmaması, bakteri ve organik canlıların üremesine olanak sağlamayan yapısı ile kullanıldığı mekanlarda sağlıklı bir ortanım oluşmasını destekler. Bu nedenle “Taşyünü ne işe yarar?” şeklinde bir soruya verilebilecek en güzel yanıt, son derece doğal malzemelerden elde edilen ve kullanıldığı alan ile dış mekanı tamamen ayrıştırması ile ısı, ses, nem gibi olumsuzlukları binadan uzak tutar. Yanıcılık özelliğinin olmaması, kolay alev almaması, yangın güvenliği konusunda hassasiyet gösteren yapılar için de büyük avantajlar sağlamaktadır.

tasyunu silteler yanmaz - Taşyünü Ne işe YararTaşyünü Ne İşe Yarar? Nasıl elde edilir?

Doğada bulunan volkanik kayraçların 1600 derece gibi oldukça yüksek bir sıcaklıkta eritilip elyaflaştırılması ile elde edilen taşyünü, bu hali ile doğal bir yalıyım malzemesi halini alır. Yapılarda ısı yalıtımı konusunda güvenle kullanılan taşyünü ne işe yarar? sorusunun cevabını da kendisi vererek çatı, bölme duvar, dış cephe yalıtımları, çelik kapılarda iç tarafa takviye amacı ile kullanım alanı bulmaktadır. Taş yünü yangın güvenliği gerektiren önemli noktalarda da kullanılmaktadır. Sadece bu özelliği bile son derece önemli bir avantajı ortaya koymaktadır.

Taşyünü ısı yalıtım Nedir ? 

Sektörel kullanımın dışında, Taşyünü doğa dostu bir malzeme olması sebebiyle de tercih edilmektedir. Özellikle yalıtım konusundaki başarısı sebebiyle fosil yakıtların kullanımını azaltmakta, bu da çevre kirliliği konusunda duyarlı bir çözüme ulaşılmasına destek olmaktadır. Konuya bu açıdan bakıldığında Taşyünü ne işe yarar? sorusunun da yanıtı, belki de en kapsamlı bir şekilde verilmiş olmaktadır. Kısaca anlatmak gerekirse, taşyünü çözüm odaklı hizmet veren tüm kuruluşların ihmal etmediği bir yapı malzemesi olarak dikkat çeker.

Günümüzde inşaat sektöründe hizmet veren pek çok firma, taşyünü konusunda çalışmalarda bulunmaktadır. Özellikle yalıtım ekipmanları üreticileri için bu malzeme işin olmazsa olmazlarından biridir. Küçükdeveci İnşaat tarafından ArGe biriminin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda ürün geliştirme de dahil olmak üzere pek çok alanda ve geliştirilen yeni ürünlerde Taşyünü kullanılmaktadır. Taş yününün modern yatırım teknolojileri alanında da kendine yer bulması ile topraksız tarım alanında da kullanılmaya başladı. Farklı sektörlerde, farklı amaçlarla tercih edilen taşyünü, uygun fiyat, kolay ödeme koşulları ve kalitesi ile Edirne’den Kars’a tüm ihtiyaçları kısa sürede karşılayarak çözümün bir parçası olmaktadır.