Taş Yünü Ölçüleri

Taş yünü, özellikle doğada bulunmakla birlikte volkanik kayaçlardan elde edilen inorganik taşların 1500 derece gibi yüksek ısılarda eritilerek, lif şekline getirilmesiyle oluşan ve neredeyse tamamı doğal olan bir ısı yalıtım malzemesi olarak bilinmektedir. Genel olarak ses ve ısı geçirgenliğini sağladığı için dış cephe mantoları ve çatı izolasyonunda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca yangın gibi doğal afetler sonucunda da en az zararın oluşmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kullanım yerlerine göre farklı ölçülerde olabilmekle birlikte taş yünü ölçüleri standart olarak 60×120 santimetre olarak belirlenmiştir.

Genel Taş Yünü Ölçüleri Nelerdir?

Binaların dış cephe mantolamalarında kullanılan levhalardan olan taş yünü levhalar, duvar üzerine çimentoları yapıştırmak için kullanılan harç aracılığı ile yapıştırılmaktadır. Standart ölçüleri uzunluk olarak 1200 mm ve genişlik olarak da 600 mm’dir. Yoğunluğu 150 km/m3 şeklinde, kalınlığı ise 30 mm ile 100 mm arasında değişmektedir. Ayrıca taş yünü ölçüleri paket içeriğine göre kaplanan alan yüzeyi de değişmektedir. 3 cm’lik paketler 5,76 m2’lik olabilmekteyken 12 cm’lik paketler 1,44 m2’ye kadar değişebilmektedir. Standart ölçülerinin yanı sıra kalınlığı 30, 40, 50, 60, 80, 110, 120 mm şeklinde üretilmektedir.

Taş Yünü Ölçüleri ve Özellikleri

Genellikle ısı ve ses yalıtımı sebebiyle tercih edilmektedir. Bununla birlikte farklı taş yünü ölçüleri özellikleri sebebiyle de bu levhalar kullanılmakta olup bu özelliklerden bazıları şu şekildedir:

  • Binalar arası buhar geçirgenliğini bulunur, böylelikle küf yapmaz.
  • Yanmaz malzemeden yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yangın yalıtımını da sağlamaktadır.
  • Enerji kaybı oluşmaz.
  • Zaman içinde eskimez, yalıtkan olma özelliğini kaybetmez.
  • Genleşmeye sebep olmadığından boyutunda küçülme olmaz.
  • Zararlı gazları içermediğinden dolayı özellikle binaların dış cephelerinde kullanılmakla birlikte farklı kullanım alanları da bulunmaktadır.