tasyunu-dik-levha

Önemli Bir Yalıtım Malzemesi Olan Taş Yünü

Volkanik kayaçlardan alınan minerallerin 1400 – 1500°C sıcaklıklarında eritilerek elyaf haline getirilmiş halinde taş yünü adı verilir. Ses ve ısı izolasyonunda oldukça önemli bir yere sahip olan taş yünü yangına karşı son derece dayanıklı bir malzemedir. Ayrıca su iticiliği de iyi bir düzeyde bulunur.

tasyunu silteler yanmaz - Taş yünü markalarıTaş Yününün Özellikleri Nelerdir?

Yüksek sıcaklıklarda eritilerek hazırlanan taş yünü yapıların inşa edilmesinde önemli bir malzemedir. Çünkü oldukça kaliteli özellikler gösterir. Isı ve ses yalıtımında sağladığı konforla evi birçok olumsuz etkiden muhafaza eder.

Taş yünü birçok özelliği bakımından diğer malzemelerden daha üstün özellikler gösterir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ses ve ısı izolasyonu sağlar.
  • Yapıları mikroorganizmalardan korur.
  • Çürüme yapmaz.
  • Çevreye karşı hiçbir zarar teşkil etmez. Çevre dostudur.
  • Buhar geçirgenliği sayesinde nem barındırmaz.
  • Doymuş yapısıyla su itici özelliği bulunur.
  • Yangına karşı dayanıklıdır.
  • Korozyona ve paslanmaya uğramaz.

Taş yünü tüm bu özellikleri bakımından inşaat sektöründe en çok kullanılan malzemelerin başında gelir. İyice gelişen bu sektör pratik ve ileri teknolojinin getirdiği malzemeleri tercih eder. Yalıtım ihtiyacını kaliteli bir şekilde karşılayan taş yünü markaları inşaat sektöründe oldukça çok kullanılır.

tasyunu yanmaz kucukdeveci - Taş yünü markalarıTaş Yününün Kullanım Alanları Nelerdir?

Taş yünü markaları son yıllarda artış göstermeye başlamıştır. Çünkü inşaat sektöründe büyük hareketlenmeler vardır. Bunun için de hem kaliteli hem de fiyatı uygun bir olan bir malzeme olan taş yünü tercih edilir. Çeşitli firmalar da bu malzemenin üretimini yapar.

Taş yününün çeşitli kullanım alanları vardır. Dış cephe yalıtımlarında, çelik kapı yalıtımlarında, çeşitli bölme duvarlarında, çelik kapıların yalıtımında, elektrikli ev eşyalarında ve bunlar gibi birçok yerde taş yünü aktif bir şekilde kullanılır. Ev eşyalarında tercih edilmesi de 1000 dereceye kadar yüksek dayanıklılığı olmasındandır.

Taş yünü markaları ile üretilen bu önemli malzeme daha birçok alanda daha kullanılır. Şimdiler de seracılık ve organik tarımda da taş yünü kullanıldığına rastlarız. Bunun sebebi de hava ve su tutucu özelliğidir. Tabi bu özellikler sayesinde de kalite artışı olur. Mekan özellikleri iyi derece tutulduktan sonra ısı tasarrufu sağlanır.

Taş Yününün Diğer Malzemelerden Farkı

Son yıllarda taş yününe artan taleple taş yünü markaları artış göstermiştir. Bunun nedeni de taş yününün kaliteli özelliklerinden kaynaklanır. Her şeyden önce taş yünü bozulmaz. İnorganik özelliği sayesinde bakteriler ve diğer mikroorganizmalar üremez. Bu malzeme ayrıca çevre dostudur. Çünkü hammaddesi volkanik kayaçlardır.

Taş yünü buhar geçirgenliğine sahiptir. Bu sayede su itici özelliği bulunur. Dış cephe kaplamalarında yağmur suyuna maruz kaldıktan sonra ıslak görünür. Bu da su itici özelliği olduğunu gösterir.

Taş yünü karbon monoksit ve karbondioksit salınımında azaltıcı rol oynar. Kışın soğuktan ve yazın da zararlı ışıklardan koruma sağlar.

Taş yünü markaları İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir