OSB Levha Teknik Özellikleri

Çeşitli yapı uygulamaları için hızla popülerlik kazanan osb levha uzun, şeritli ağaç malzemelerin sentetik bir reçine yapıştırıcısı ile birbirine yapıştırıldığı ahşap yapılı bir paneldir. OSB ahşabın türüne, reçine sistemine ve baskı koşullarına bağlı olarak hafif saman renginden orta kahverengiye değişir.

Bu malzemenin gücü esas olarak ahşap elyafından, uzun şeritlerin iç içe geçmiş hali ve şeritlerin yüzey katmanlarındaki yönlendirme derecesinden oluşur. Suya ve ısıya karşı yüksek mukavemet gösteren reçine bağlayıcıları, iç kuvvet, rijitlik ve neme karşı direnci arttırmak için iplerle kombine edilebilir.

 

osblevha3 - OSB Levha Teknik Özellikleri
11 mm osb2 122 x 244

OSB Levhanın Yapı Özelliği

Ahşap olmasına rağmen diğer ahşap yapılı malzemelere göre çok daha üstün kalite ve dirence sahiptir. Aynı zamanda yapı malzemesi olarak oldukça esnektir ve estetik bir görünümü nedeniyle özellikle Kuzey Amerika´da sıklıkla uygulanmaktadır. Kaliteli bir yapı malzemesi ve görsel konsept olarak yapıya ayrı bir değer katmasından ötürü ülkemizde de popülerliği artış gösteren malzeme iklim gibi farklı koşullar fark etmeksizin birçok yapıya uygun bir kullanıma sahiptir. Özel tesislerde, istenen ebatlara göre üretilen OSB malzemelerin nakliyesi ve montajı da kolaydır.

 

osblevha4 - OSB Levha Teknik Özellikleri
çeşitli boyutlarda levhalar

OSB Levhanın Üretim Süreci

Üretimdeki temel unsurlar iplerin üretildiği makinadır. Bu iplikler ahşabın doğal mukavemet özelliklerini korur ve bitmiş ürünün kalitesi için kritik önem taşır. Kuru iplikler, blender içine ölçülü olarak yerleştirilir ve ince bir mum ve reçine ile dönen bir tambura yuvarlanırlar. Reçine/vaks, presleme sürecinde ipleri bağlar ve levhanın direncini arttırır. Kaplanan şeritler daha sonra, bir bant şekillendirme hattına taşınan “mat”  konveyöründe taşınır Bu mat, yüksek sıcaklık ve basınç altında OSB tabakası oluşturduğu prese yüklenir. Bitirme alanında, bitmiş osb2 kesilerek düzenlenir.

osblevha1 - OSB Levha Teknik ÖzellikleriOSB2 Levhaların Kullanım Alanları

OSB levhanın seviye ve farklı çevresel koşullar için değişik sınıfları mevcuttur. Örneğin malzeme kalite dereceleri OSB-1, OSB-2, OSB-3, OSB-4 olarak sınıflandırılmıştır. OSB-1 kontrplak olarak bazı uygulamaları ve yükleme koşullarını karşılayabilirken, OSB-4 paneli kaliteli ve hassas mühendislik ürünü olarak dış cephe kaplamalarda kullanılabilmektedir. Malzeme esnekliği, dayanıklı yapısı, düşük maliyeti ve kolay uygulamasıyla günümüzün en kullanışlı yapı malzemelerindendir.