osb levha ölçüleri

Dayanıklılığı ve estetik görünümü ile son yıllarda daha fazla tercih edilen osb levha lar başlarda çatı ve duvar kaplamalarında kullanılan bir malzeme olsalar da şimdilerde birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Kalitesi, dayanıklılığı, dekoratif görüntüsü, hafifliği ve taşınmadaki kolaylığı ile tüketiciye birçok avantaj sağlıyor. Aynı zamanda muadillerine göre daha kaliteli olmasına rağmen ekonomikliği ile de tüketiciyi memnun ediyor. Birçok farklı yerde kullanılmaya uygun olan bu levhalar suya dayanıklılığı ile dikkat çekiyor ve bu özelliğinden dolayı su yalıtımında sıklıkla tercih ediliyor. Çatı kaplama, iç ve dış dekorasyon, prefabrik ev yapımı ve yer döşemeleri Malzemenin kullanıldığı diğer alanlardan bazılarıdır. Ürün ölçüleri ise farklı seçenekleri ile üretilmeye devam etmektedir.

Osb2 Levhaların Ölçüleri

Dayanıklılığı ile dikkat çeken Osb levhalar Osb1 Osb2 Osb3 ve Osb4 olarak kategorize edilirler ve dayanıklılık birden dörde doğru artar. Osb1 ve Osb2 kalite yönünden her ne kadar daha düşük olsalar da suya dayanıklılık konusunda asla taviz vermezler. Otomatik kontrollerle üretilen bu levhalardan farklı ölçülerde temin etmek de mümkündür. ölçüleri standart olarak 183 x 244 ve 183 x 122 ebatlarında olup, kalınlık olarak ise 9, 11, 15, 18, 22 mm olarak üretilirler. Bu üretimlerin test değerleri ise şu şekildedir:

9 mm kalınlığında ve 244 x 122 ebatlarında olan osb levhaların yoğunluk değeri 650 kg/ ’tür.

11 mm kalınlığında ve 244 x 122 ebatlarında olan osb levhaların kırılma direnci 22 N/ ’dir.

15 mm kalınlığında ve 244 x  122 ebatlarında olan osb levhaların çekme direnci 0,65 N/ ’dir.

18 mm kalınlığında ve 244 x 122 ebatlarında olan osb levhaların 24 saatte suda şişme değeri ise % 11.5’dir.

Malzeme Ölçüleri ve Kullanım Alanları

Ürün ölçüleri kullanım alanlarına göre değişiklik gösterecektir. Bahsettiğimiz üzere en çok çatı kaplama ahşabı olarak tercih edilseler de mobilya imalatında ve inşaat kerestesi olarak da kullanılırlar. Kullanım alanlarının bu çeşitlilikte olmasının sebebi ise şüphesiz piyasadaki muadillerine göre kaliteli oluşu ve bu kalitesine karşılık ekonomikliğinden taviz vermemesidir.