osb levha ölçüleri

Dayanıklılığı ve estetik görünümü ile son yıllarda daha fazla tercih edilen osb levha lar başlarda çatı ve duvar kaplamalarında kullanılan bir malzeme olsalar da şimdilerde birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Kalitesi, dayanıklılığı, dekoratif görüntüsü, hafifliği ve taşınmadaki kolaylığı ile tüketiciye birçok avantaj sağlıyor. Aynı zamanda muadillerine göre daha kaliteli olmasına rağmen ekonomikliği ile de tüketiciyi memnun ediyor. Birçok farklı yerde kullanılmaya uygun olan bu levhalar suya dayanıklılığı ile dikkat çekiyor ve bu özelliğinden dolayı su yalıtımında sıklıkla tercih ediliyor. Çatı kaplama, iç ve dış dekorasyon, prefabrik ev yapımı ve yer döşemeleri Malzemenin kullanıldığı diğer alanlardan bazılarıdır. Ürün ölçüleri ise farklı seçenekleri ile üretilmeye devam etmektedir.

Osb2 Levhaların Ölçüleri

Dayanıklılığı ile dikkat çeken Osb levhalar Osb1 Osb2 Osb3 ve Osb4 olarak kategorize edilirler ve dayanıklılık birden dörde doğru artar. Osb1 ve Osb2 kalite yönünden her ne kadar daha düşük olsalar da suya dayanıklılık konusunda asla taviz vermezler. Otomatik kontrollerle üretilen bu levhalardan farklı ölçülerde temin etmek de mümkündür. ölçüleri standart olarak 183 x 244 ve 183 x 122 ebatlarında olup, kalınlık olarak ise 9, 11, 15, 18, 22 mm olarak üretilirler. Bu üretimlerin test değerleri ise şu şekildedir:

9 mm kalınlığında ve 244 x 122 ebatlarında olan osb levhaların yoğunluk değeri 650 kg/ ’tür.

11 mm kalınlığında ve 244 x 122 ebatlarında olan osb levhaların kırılma direnci 22 N/ ’dir.

15 mm kalınlığında ve 244 x  122 ebatlarında olan osb levhaların çekme direnci 0,65 N/ ’dir.

18 mm kalınlığında ve 244 x 122 ebatlarında olan osb levhaların 24 saatte suda şişme değeri ise % 11.5’dir.

Malzeme Ölçüleri ve Kullanım Alanları

Ürün ölçüleri kullanım alanlarına göre değişiklik gösterecektir. Bahsettiğimiz üzere en çok çatı kaplama ahşabı olarak tercih edilseler de mobilya imalatında ve inşaat kerestesi olarak da kullanılırlar. Kullanım alanlarının bu çeşitlilikte olmasının sebebi ise şüphesiz piyasadaki muadillerine göre kaliteli oluşu ve bu kalitesine karşılık ekonomikliğinden taviz vermemesidir.

 

Osb Levha Fiyatları , OSB sözcüğü İngilizce, Oriented Strand Board sözcüklerinin baş harflerini ifade eden bir terimdir. Türkçe karşılığı plaka levha ya da yönlendirilmiş yonga levha olarak verilebilecek OSB malzemesi oldukça yüksek mukavemet seviyesine sahip bir malzemedir. Ayrıca neme ve rutubete karşı dayanıklı bir malzemedir. Bütün bu özellikleri OSB’yi mobilya dünyasının vazgeçilmez malzemesi haline getirmiştir. Bu doğrultu da çokça tercih edilen bu malzeme, oldukça geniş bir kullanım ortamına sahiptir. OSB fiyat olarak kalitesine ve ebadına göre değişebilmektedir.

 

osb levha uygulama - Osb Levha Ölçüleri
Osb levhalarin uygulanmasi

OSB Malzemesinin İnşaat Sektöründeki Yeri

İlk olarak ABD ve Kanada’da inşaat sektörü alanında ortaya çıkmıştır. Ülkemize ise OSB, 2000’li yıllardan sonra kullanılmaya başlanmıştır. Son zamanlardaki kullanım alanındaki yoğun oluşu ve inşaat sektöründe gittikçe yaygınlaşan bir malzeme oluşu OSB’yi yapı sektörü alanında vazgeçilmez kılmıştır. Bunda şüphesiz OSB kalitesinin iyi oluşu ve kullanıcıların bilinçlenmiş olması da etkili olmuştur. Yüksek derecede yük taşıma kapasitesinin varlığı, ortam koşullarına bağlı olarak boyut ve şekil olarak elverişli olması ayrıca, etkileyici görünümü OSB levhaların kısa sürede bu kadar fazla kullanıcıya ulaşmasında etkili olmuştur. Bunun yanında dekoratif anlamda oldukça kullanışlı olması da kullanım alanının yaygınlaşmasında etkilidir.

 

osb levhalar - Osb Levha Ölçüleri
11 mm osb2 levha

Alternatiflerine Göre OSB2 Levhalar Fiyatları

Bu malzeme alternatiflerine oranla ekonomik olması ve kullanım kolaylılığının olması özelliğiyle alternatiflerinden öndedir. Ayrıca, hızlı uygulamalara müsait oluşu ve stoklama, nakliye kolaylığı da malzemeyi ayrıcalıklı kılmaktadır.Alternatif malzemelere kısayla oldukça geniş bir kitleye hizmet veren bir malzemedir. Çatı kaplama malzemeleri arasında en çok kullanılan bir ürün olan OSB, Ülkemizde en çok tercih edilen yapı malzemesi konumundadır.

 

osb levha fiyatlari - Osb Levha Ölçüleri

OSB3 Levhalar Nerelerde Kullanılır

Gününüzde en çok yapı sektöründe kullanılan bir malzeme olan OSB, yapıların çevre emniyetinin alınması konusunda a kullanılmaktadır. Yine yapıların ara bölme duvarlarında da kullanılmaktadır. Ayrıca asma kat yapımında da en çok kullanılan malzemelerin başında gelir. Bütün bunların yanında zemin yükseltmesi ya da düzeltilmesinde de kullanılan OSB, çatı kaplama alanında da kullanım alanına sahiptir. Bütün bu yapı faaliyet alanlarının tamamında kullanılan bir malzeme olan bu levhalar, doğal olarak en çok tercih edilen yapı malzemesi konumdadır.

 

osb levha cati - Osb Levha Ölçüleri
Çatılarda osb uygulaması
1 Comment
  • erol uygun

    244*122 *9 ölçülerinde 30 adet
    244 *122*11 ölçülerinde 25 adet
    osb ye ihtiyacımız var yer sakarya fiyat ve nakliye nasıl olur bilgilendirirseniz sevinirim

  • Osb Levha Ölçüleri İçin Bir Yorum Yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir