osb levha paletli

 

Osb Levha Nedir?

Osb, İngilizce ismi oriented strand board olarak kısaltılmış olan yonga levhalara verilen isimdir. Üretiminde katmanlar arasında farklı dizilim bulunması nedeniyle yönlendirilmiş levhalar denilmektedir. Neme ve darbelere dayanıklı olmak üzere üretilmektedir. Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlayan  özellikle ağaç evlerin yapıldığı ve kullanıldığı ülkelerde fazlaca kullanılmaktadır. Osb2 levhaların boyutları ve dayanıklılığı sayesinde kolay taşınabilir bir yapıdadır.

osb sumas fiyatlari - Osb levha boyutlarıOsb Levhaların Özellikleri

Teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkmış olan ahşap levhalardır. Normal ahşap ürünlere göre daha dayanıklı olması amacıyla üretilmektedir. Bu levhalar ufak ahşap parçalarının katmanlar halinde serilerek aralarına reçine ve başka maddelerde eklenerek oluşturulan levhalardır. Sağlamlığının sağlanması ve birbirine tutunabilmesi için yüksek ısıda birleştirilmektedir. Levhaların daha dayanıklı olması amacıyla katmanların yönleri birbirlerine göre farklı şekilde dizilmektedir. Sadece en üst ve en alt katman aynı yöne bakacak şekilde dizilim yapılır. Bu dizilimi yapabilecek şekilde tasarlanan özel fabrikalarda ileri teknoloji ile üretim yapılır. Üretim aşaması çeşitli makineler ile sürekli denetlenmekte ve üretim kalitesi sağlanmaktadır. Standart üretim boyutları 122 santimetreye 183 santimetredir. Özel dizilimi sayesinde güzel bir desene sahip olarak üretilmektedir. Üretiminde reçine ve tutkal kullanılması nedeniyle vidalamaya ve birleştirmeye dayanıklı olup yine reçine sayesinde normal ahşap ürünlere göre daha esnek bir yapıya sahiptir. Özel üretim süreci sayesinde hem rutubete hem de böcek ve haşere gibi diğer etmenlere dayanıklıdır. Üretimi için belli boyutlarda ahşap ya da benzer ürüne ihtiyaç olmaması, küçük ve kırılmış ve doğranmış ürünlerinde kullanılabilmesi nedeniyle fiyat olarak diğer ahşap ürünlerden daha avantajlıdır.

osb sfc - Osb levha boyutlarıOsb  Çeşitleri

Üretim kalitesine ve dayanıklılarına göre dört farklı osb malzeme bulunmaktadır;

  • Osb-1
  • Osb-2
  • Osb-3
  • Osb-4

Osb-1 levhalardan Osb-4 levhalara doğru üretim yoğunluğu ve dayanıklılık artmaktadır.

Malzeme boyutları genel olarak standart üretim yapılsa da talep doğrultusunda çeşitlendirilebilmektedir.

Osb Levhalar Nerelerde Kullanılır?

Osb-1 şeklinde adlandırılan levhalar daha az yoğun olması nedeniyle kutu yapım amacıyla veya ambalaj yapma amacıyla kullanılmaktadır. Osb-2 olarak adlandırılan levhalar yer kaplamaları ve bina içlerinde duvar malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Osb-3 şeklinde adlandırılan levhalar üretilirken daha yoğun olarak üretilmesi sayesinde daha dayanıklı ürünlerdir.  Bu yoğunluk ve dayanıklılık özellikleri ile çatı kaplamalarında kullanılması ideal olan levhalardır. Osb-4 şeklinde adlandırılan levhalar diğerlerine göre en dayanıklı olan çeşittir. Bu nedenle her yerde kullanılabilmektedir. Ancak özellikle tercih edilen yerler beton kalıpları ve yine çatı kaplamasıdır. Genel olarak kullanılan yerler belirtilmekle birlikte kullanıcının tercihine bağlı olarak mobilya imalatında, her türlü kaplama işinde kullanılabilmektedir. Malzeme boyutları, kesilebilir ve birbirlerine monte edilebilir olması sayesinde rahatlıkla belirlenebilmektedir. Ayrıca inşatlarda güvenliği sağlama amacıyla da osb levhalardan faydalanılmaktadır.