kiremit2

Kiremit Nedir ve Kiremit Fiyatları

Kiremit, antik çağlardan beri yaygın olarak kullanılan, genellikle pişirilmiş topraktan elde edilen ve günümüzde daha çok makinelerle üretimi yapılan bir çatı örtüsü malzemesidir. Son yıllarda çimento, kum ve suyun karıştırılarak şekillendirilmesiyle elde edilen boyayla renklendirilen beton kiremitler de yaygınlaşmıştır. Kullanılan malzemenin kalite ve özelliklerine göre kiremit fiyatları değişmektedir.

Yapıların ısısının muhafazasında ve yağmur, kar, toz gibi ortam etkilerinden korunmasında önemli bir yeri olan kiremit, diğer çatı kaplama malzemeleri ile birlikte de kullanılabilmekte ve bu şekilde yapılara mükemmel bir yalıtım sağlamaktadır.

kiremit min - Kiremit Fiyatları

Kiremit Çeşitleri ve Kiremit Fiyatları

Ülkemizde kiremit kullanımı ilk olarak nostaljik görünümlü alaturka kiremit (Osmanlı kiremidi-oluk kiremit) ile başlamıştır. Alt ve üst kiremit olarak döşenmesinin çatılara yüklediği ağırlık ve zaman zaman çatıları aktarma zorunluluğu nedeniyle farklı özellikler ve kiremit fiyatları sunan modeller kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde, uzun zaman kullanılabilmesi ve döşeme kolaylığıyla ülkemizde en çok tercih edilen Marsilya kiremit, yandan ve üstten kenetlenerek güzel bir görünüm sunan ve zor iklim şartlarında dahi su sızdırmayan özelliğiyle Granada kiremit, çatı birleşim yerlerinde kullanılan mahya kiremit gibi farklı ad ve türlerde kiremitler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde teknoloji kullanılarak farklı doku ve renklerde, uluslararası standartlara uygun ve dayanıklı olarak üretilen kiremitlerle çatılarda modern görünümler elde edilmesi mümkündür.

kiremit3 min - Kiremit Fiyatları

Klasik Ürün Kil Kiremidin Avantajları ve Kiremit Fiyatları

Doğal malzemenin yüksek ısılarda pişirilmesi ile elde edilen kil kiremit, kolay deforme olmayan, yanma özelliği taşımayan, uzun ömürlü, su geçirmeyen, iklim koşullarına karşı dayanıklı çatı örtü malzemesidir.

Kil kiremit fiyatları, alternatif ürünlere göre düşük olduğundan ve bazı bölümlerin yıpranması durumunda yalnızca tahrip olmuş kiremitler değiştirilerek kullanıma devam edilebildiğinden kullanımı daha az maliyetlidir.

Yapıların ısısını koruma ve su almasını önlemede kullanılan kil kiremit, diğer çatı örtüsü ürünleri arasında en iyi ses ve ısı yalıtımı sağlayan malzemedir. Yapımında kimyasal madde kullanılmayan doğal bir ürün olduğundan yapımı ve kullanımı insan ve çevre sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratmamaktadır.

Çatılarda Modern Çizgiler ve Kiremit Fiyatları

Yapıların iklim koşullarından en fazla etkilenen bölümleri çatılardır. Bu nedenle kullanılacak malzemenin yapının bulunduğu yerdeki koşullara uygun olup olmadığı iyi değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Çatı örtüsü malzemelerinin en önemli fonksiyonu, yapıları iklim koşullarının olumsuz etkilerinden korumak ve ses yalıtımı sağlamaktır. Kullanılan malzemenin dayanıklılığı, yapıya yüklediği ağırlık ve yalıtıma katkı derecesi gibi özelliklerindeki farklılık maliyetleri ve kullanım tercihlerini etkilemektedir. Bu açıdan kiremit fiyatları diğer malzemelere göre düşük olmasına karşın alternatif ürünlerin kullanımı yaygınlaşmıştır.

Esnek ve hafif bir malzeme olduğundan tüm çatılara uygulanabilen, kolay döşenebilen shingle; istenen renkte üretilebilen, döşendikten sonra renk değişimine imkan veren akrilik kiremitler; bakım gerektirmeyen, dayanıklı ve geri dönüştürülebilir bir malzeme olan titanyum çinko; kompozit malzeme fırınlanarak üretilen hafif, dayanıklı, kolay uygulanabilen plastik kiremit, klasik kiremitlere alternatif ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.

1 Comment
  • Ayhan Güler

    Kiremit fiyatı diye başlığınız var. Hiçbir fiyat yok?!

  • Kiremit Fiyatları İçin Bir Yorum Yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir