cimento-fiyat

Çimento Fiyatları ve Çeşitleri

Çimento fiyatları kullanılan çimento çeşidi ile doğrudan ilgilidir. Çimentolar ana bileşenlerine göre çeşitlere ayrılmaktadır. İstenen performansı elde edebilmek için kullanılacağı yerin özellikleri iyi analiz edilmeli ve buna uygun bir çimento tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Buna göre kütle betonlar için hidratasyon ısısı yüksek olmayan çimentolar kullanılırken sülfatlı bir zemine ya da suya teması olan inşaatlar için sülfata dayanıklılık gösteren çimentonun kullanılması bu durum için önemli bir örnektir. Ülkemiz şartlarına uygunluk gösteren çimentolar CEM çimentosu olarak adlandırılmakta olup 1, 2, 3, 4, 5 şeklinde sınıflara ayrılmaktadır. Çimento içeriğinde, türüne göre miktarı değişmekle birlikte potasyum, sodyum, fosfor ve manganez gibi maddeler bulunmaktadır.inşaat malzemeleri

cimento min - Çimento FiyatlarıÇimento Fiyatları ve Portland Çimento Kullanım Alanları

Çimento fiyatları açısından değerlendirildiğinde diğer çeşitlere kıyasla yüksek bir üretim maliyetine sahip olması dolayısıyla daha az tercih edilen bir ürün olan portland çimentoları ya da daha çok bilinen ifadesi ile CEM 1 diğer çimentoların çoğunun bileşiminde bulunmaktadır. Betondan yapılan her türlü binada genel amaçlı kullanımı mümkün olmakla birlikte bu tür çimentonun daha yüksek performans gösterdiği alanlar arasında yol kaplamaları ve kaldırım betonlarının yanı sıra yer betonları ile alt ve üst geçitlerle birlikte viyadükler de yer almaktadır. Su depolarının yapımında da kullanılan bu malzeme demiryolu traverslerinde ve köprülerde de tercih edilen bir malzemedir. Yapılarda kayar-kalıp sistemi kullanılması halinde de portland çimentodan yararlanılmaktadır.

Çimento Fiyatları ve Sülfata Dayanıklılık

Çimento fiyatları çimentonun hangi alanda kullanılacağına ve dolayısıyla hangi niteliklere sahip olması gerektiğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Sülfata temas eden yüzeylerde kullanılacak olan çimentonun sülfata dayanıklı bir nitelik taşıması beklenmektedir. Sülfata dayanıklı çimentolar kıyı ve liman inşaatlarının yanı sıra açık deniz yapılarında kullanılmaktadır. Buna ek olarak atık su tesisleriyle barajların yapımında ve su kanaletlerinde de çimento seçiminde sülfata dayanıklılık ölçüt olarak alınmaktadır. Yeraltında kullanılacak betonarme ya da beton su boruları da bu çimentonun kullanıldığı alanlar arasındadır. Bir başka kullanım alanı tünel kazıları olan bu çimentodan tünel kaplamalarında da yararlanılmaktadır.

Çimento Fiyatları ve Beyaz Çimento

Farklı çimento fiyatları oluşmasına yol açan çimento çeşitlerinden biri de beyaz çimentodur. Hidrolik olarak aktif olması sebebiyle üretim hızında artış sağlayan beyaz çimento ürün kalitesi açısından da üst kalite bir malzemedir. Çimento çeşitleri arasında düşük alakalili olan bir üründür ve alkali-agrega reaksiyonu gibi istenmeyen durumlara karşı dirençlidir. Her türlü mimari yapıya sağlamlık katmasının yanında estetik görünüm sunduğu için de tercih edilmektedir. Beyaz çimento, kongre merkezleri ile kültür ve sanat merkezleri inşasında ihtiyaç duyulan mimari ve dekoratif betonların üretimi için kullanılan bir üründür. Metro ve tren istasyonları ile stadyumların yanı sıra site inşaatlarında ve dış cephe panellerinin yapımında da bu malzemeden yararlanılmaktadır.

Çimento Fiyatları İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir