eternit-oluklu-levha

Eternit ile Çatı Kaplamak

Eternit çatı kaplama malzemesi değişi boylarda bulunabilir ve ayrıca çeşitli kalınlıkları da mevcut olmaktadır. Eternit çimentodan elde edilmektedir. Çatı örtmek için kullanılan koruyucu bir yapı malzemesidir. Düz olarak yapılabilen modelleri olduğu gibi oluklu diye nitelendirilen türleri de mevcuttur. Fabrika çıkışı gri renkte olan eternit sonrasında boyanabilme özelliğine sahiptir. Çatı malzemesi eternit fiyatları kullanım alanı oldukça fazla olan bir üründür. Eternit levhalar hakkında detaylı bilgilendirmeye sahip olmak isteyen kişiler en yakında bulunana bir satış noktası ile bu bilgilere ulaşabileceği gibi interney üzerinden de gereken bilgilere oldukça kolay ulaşabilecektir.

eternit levha - Çatı Malzemesi Eternit

Eternit Kaplama Nasıl Yapılır?

Çatı malzemesi eternit kaplaması döşenirken kesinlikle en az yüzde on beşlik eğim ile döşeme yapılmalıdır. Eğer çatı bu eğime sahip değilse bu eğimi yakalamaya yardımcı olacak diğer malzemeler yardımı ile eğim sağlamak oldukça basit bir yoldur. Montajlaması için öncelikli olarak dik üçgen sistemi oluşturulmalıdır. Olması gereken eğim bu sayede anlaşılacaktır. Tüm çatı üzeri için bu oranlar doğru hesaplanmalıdır ve ancak bundan sonra işlem başlatılabilir. Sonrasında her levhanın yerleşeceği yer belirlenerek gruplandırma işlemi yapılmalıdır. Her bir levha düzenli ve arada boşluk kalmayacak şekilde düzenlenmelidir. Fazla gelen kısımlar kesilerek düzenlenmesi uygun bir döşeme sağlayacaktır. Döşemelerin yapılacağı şekil rüzgar hakim yönü ters istikametine doğru yapılmalıdır. Aynı zamanda rüzgar yönünün de ters istikametine doğru döşenmelidir. Montajlama yapılırken bu malzemelerin kesinlikle tel yardımı ile bağlanması gerekmedir. Çünkü olası bir rüzgar durumunda yerinden oynamaması gerekmektedir. Böylelikle sağlama alınana bu yapı malzemesi uzun yıllar boyu bozulmadan korunacaktır. Bindirilen levhaların her biri için fitil macun yardımı alınması uygun olacaktır.

eternit - Çatı Malzemesi Eternit
eternit

Eternit’in Özellikleri

Çatı malzemesi eternit kaplaması pas tutmayan bir yapıya sahip olmasından betondan üretilmesi etkili olmuştur. Levhalar oldukça sağlam bir şekilde üretilerek darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlamıştır. Levhaların yapısı elektrik iletmeyecek şekildedir. Bunun da yanında oldukça esnek bir yapıya sahip özellik göstermektedir. Deforme olmayacak şekilde tasarlanmış olan levhalar oldukça hafif yapıdadır. Nem ve buharı geçirerek denge sağlayan levhalar paslanmayan, küf tutmayan türdendir. Ayrıca küçük mikroorganizmalar ve böceklerin aşındırmasına uğramadan uzun yıllar sağlam bir şekilde işlevini yerine getirebilecek türden levhadır.

Sağlam Yapılı Olan Eternit Çatı Kaplama

Çatı malzemesi eternit kaplaması lifli bir şekilde olup hem oluklu olarak hem de düz olarak bulunabilmektedir. Levhalarının yapısı ısıya karşı dayanıklı olup olası yangın durumlarında direncini kaybetmemektedir. Yağışlar ya da oldukça düşük sıcaklıkların sonucunda gerçekleşen donmalar karşısında sağlamlığını yitirmeden duran yapıya sahiptir. Su iletkenliği olmayan eternit bunun yanında ses yalıtımını da sağlayan bir özelliğe sahiptir. Sert darbelere karşı asla direncini kaybetmeden sağlamlığını koruyan levhalar sterilize olup kullanımı da oldukça rahattır.