eternit-oluklu-levha

Eternit ile Çatı Kaplamak

Eternit çatı kaplama malzemesi değişi boylarda bulunabilir ve ayrıca çeşitli kalınlıkları da mevcut olmaktadır. Eternit çimentodan elde edilmektedir. Çatı örtmek için kullanılan koruyucu bir yapı malzemesidir. Düz olarak yapılabilen modelleri olduğu gibi oluklu diye nitelendirilen türleri de mevcuttur. Fabrika çıkışı gri renkte olan eternit sonrasında boyanabilme özelliğine sahiptir. Çatı malzemesi eternit fiyatları kullanım alanı oldukça fazla olan bir üründür. Eternit levhalar hakkında detaylı bilgilendirmeye sahip olmak isteyen kişiler en yakında bulunana bir satış noktası ile bu bilgilere ulaşabileceği gibi interney üzerinden de gereken bilgilere oldukça kolay ulaşabilecektir.

eternit levha - Çatı Malzemesi Eternit

Eternit Kaplama Nasıl Yapılır?

Çatı malzemesi eternit kaplaması döşenirken kesinlikle en az yüzde on beşlik eğim ile döşeme yapılmalıdır. Eğer çatı bu eğime sahip değilse bu eğimi yakalamaya yardımcı olacak diğer malzemeler yardımı ile eğim sağlamak oldukça basit bir yoldur. Montajlaması için öncelikli olarak dik üçgen sistemi oluşturulmalıdır. Olması gereken eğim bu sayede anlaşılacaktır. Tüm çatı üzeri için bu oranlar doğru hesaplanmalıdır ve ancak bundan sonra işlem başlatılabilir. Sonrasında her levhanın yerleşeceği yer belirlenerek gruplandırma işlemi yapılmalıdır. Her bir levha düzenli ve arada boşluk kalmayacak şekilde düzenlenmelidir. Fazla gelen kısımlar kesilerek düzenlenmesi uygun bir döşeme sağlayacaktır. Döşemelerin yapılacağı şekil rüzgar hakim yönü ters istikametine doğru yapılmalıdır. Aynı zamanda rüzgar yönünün de ters istikametine doğru döşenmelidir. Montajlama yapılırken bu malzemelerin kesinlikle tel yardımı ile bağlanması gerekmedir. Çünkü olası bir rüzgar durumunda yerinden oynamaması gerekmektedir. Böylelikle sağlama alınana bu yapı malzemesi uzun yıllar boyu bozulmadan korunacaktır. Bindirilen levhaların her biri için fitil macun yardımı alınması uygun olacaktır.

eternit - Çatı Malzemesi Eternit
eternit

Eternit’in Özellikleri

Çatı malzemesi eternit kaplaması pas tutmayan bir yapıya sahip olmasından betondan üretilmesi etkili olmuştur. Levhalar oldukça sağlam bir şekilde üretilerek darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlamıştır. Levhaların yapısı elektrik iletmeyecek şekildedir. Bunun da yanında oldukça esnek bir yapıya sahip özellik göstermektedir. Deforme olmayacak şekilde tasarlanmış olan levhalar oldukça hafif yapıdadır. Nem ve buharı geçirerek denge sağlayan levhalar paslanmayan, küf tutmayan türdendir. Ayrıca küçük mikroorganizmalar ve böceklerin aşındırmasına uğramadan uzun yıllar sağlam bir şekilde işlevini yerine getirebilecek türden levhadır.

Sağlam Yapılı Olan Eternit Çatı Kaplama

Çatı malzemesi eternit kaplaması lifli bir şekilde olup hem oluklu olarak hem de düz olarak bulunabilmektedir. Levhalarının yapısı ısıya karşı dayanıklı olup olası yangın durumlarında direncini kaybetmemektedir. Yağışlar ya da oldukça düşük sıcaklıkların sonucunda gerçekleşen donmalar karşısında sağlamlığını yitirmeden duran yapıya sahiptir. Su iletkenliği olmayan eternit bunun yanında ses yalıtımını da sağlayan bir özelliğe sahiptir. Sert darbelere karşı asla direncini kaybetmeden sağlamlığını koruyan levhalar sterilize olup kullanımı da oldukça rahattır.

Eternit Çatı  Nedir  Çeşitli boy, en ve kalınlıklarda, asbestli çimentodan yapılmış düz ya da oluklu biçimde, gri renkte üretilmiş olan sert ve dayanıklı kaplama malzemesidir. Sonradan boyanabilir. Eternit çatı kaplama malzemesi olarak da bilinir. Eternit kelimesi ise bu malzemeyi üreten bir firmanın adıdır. Bu ad malzemenin adı olarak ülkemizde bu adıyla anılmıştır. Ülkemizde çatı kaplamasında oldukça fazla kullanılan bir malzemedir. Eskide sadece gri renk varken şimdi çatılar rengarenk durumdadır. Renkli olması uygulama alanını genişletmiştir.

Eternit Çatı Nasıl Uygulanır ?

Eternit çokça kullanılan bir çatı kaplamasıdır. Bu kaplamanın uygulanması ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Öncelikle eternit malzeme olarak gri olarak üretilir ama istenilen renge boyanabilir. Bu sebeple döşemesi yapılacak mekanın rengine uygun bir renkle boyanarak hazır hale getirilir. Daha sonra çatı üzerine döşenirken birbirinin üzerini kapatmasına ve monten yerlerinin tam olarak oturmasına dikkat edilmelidir. Döşeme altına sabitleyecek fikirler uygulanmalıdır. Eğer sabitlenmezse rüzgarda çok fazla ses çıkaracaktır. Ayrıca birbirine geçirilmezse yağmur suyu içeriye girebilir.

eternit levha 1 - Çatı Malzemesi Eternit
eternit-levha

Eternit Çatı Özellikleri

Eternit  içinde çimento da bulunan oldukça sert bir malzemedir. Bu sebeple dayanıklıdır. Tercih edilme sebeplerinden biri de budur. Uzun süre dayanıklı olması ve de döşemesinin kısa sürmesi eternit çatının çokça tercih edilme sebebidir. Dışarıdan gelen etkilere karşı diğer döşemelere göre daha dayanıklı olması ekonomik olmasını sağlamıştır. Ayrıca işçilik olarak da çok fazla tutmaması eternit çatı uygulamasının artmasını sağlamaktadır. Son zamanlarda oldukça fazla renk çeşidi de özellikle dekorasyon amaçlı mekanlarda kullanılmaktadır.

eternit oluklu levha - Çatı Malzemesi Eternit
eternit-oluklu-levha

Eternit Çatı Fiyatları

Eternit fiyatları belli ebatlarda hazır olarak üretilmektedir. Bu ebatların herbirinin fiyatı büyüklüğüne göre fiyatlandırılmaktadır. Fiyatı çok fazla olmamakla birlikte işçilik maliyetinin az olması sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Eternitin boyutları yaklaşık olarak 1 metrakare civarında olduğu düşünülürse bir evin çatısının döşenmesi en fazla 2 günde evin çatı döşemesi bitirilir. Bu da çatı döşemesinde tercih sebebidir. Ayrıca çatı tadilatı gerektiğinde de yine oldukça kolay tadilat yapılacağı için eternit çatı çok tercih edilmektedir.

Çatı Malzemesi Eternit İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir