camyunu-kucukdeveci-catisiltesi

Cam Yünü Hakkında Genel Bilgiler

Cam yünü yalıtım amacıyla kullanılan bir inşaat malzemesidir. Cam malzemenin yüksek sıcaklıkta ergitilmesi ve elyaf haline getirilmesi şeklinde üretilmektedir. Cam yünü teknik özellikleri sayesinde ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın engelleme amacıyla kullanılmaktadır.izocam camyünü fiyatları

camyunufolyulu isiyalitim - Cam yünü teknik özellikleriCam Yününün Özellikleri Nelerdir?

Cam yünü, adından anlaşılacağı üzere cam malzemeden üretilmektedir. Ancak üretiminde yüksek sıcaklık kullanılması dolayısıyla camın yapısı değişmektedir. Cam yünü sıcaktan kolay etkilenmeyen bir yapıya sahiptir. Kolay alev almayan bir maddedir.  İçerisindeki cam malzeme paslanmadan yıllarca kullanılabilir. Cam yünü kolay deforme olmaz. Küflenmemesi sayesinde hem kullanım amacını tam olarak sağlamakta hem de görüntüsü bozulmamaktadır. Cam yünü teknik özellikleri bükülebilir yapıdadır. Bu özelliği sayesinde istenilen yerde kolaylıkla kullanılabilir.  Cam yünleri yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu sayede de özellikle yalıtım amaçlı kullanımlarda her alana tam olarak oturarak ideal yalıtımı sağlamaktadır. Genel üretim rengi, temel malzemesi olan camın hammaddesi olan silis kumu dolayısıyla satı renktedir. Ancak bu renk değiştirilebilir. Bu sayede kullanım amacına göre her renkte olabilecektir.

camyunu isiyalitim - Cam yünü teknik özellikleri Cam Yünlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Cam yünleri üretim şekillerine ve yoğunluklarına göre çeşitlendirilmektedir. Üretim şekillerine göre cam yünleri çeşitleri şunlardır;

  • Boru şeklinde cam yünü
  • Levha şeklinde cam yünü
  • Şilte halinde cam yünü
  • Dökme tip cam yünü

Şilte şeklinde olan cam yünleri özellikle çatı yalıtımlarında, asma tavanlarda ve döşemelerde kullanılmaktadır. Boru şeklindeki cam yünleri sıcak ya da soğuk su boruları ile gaz borularında kullanılabilmektedir. Cam yünü teknik özellikleri bakımından yani yoğunluklarına göre de 11 yoğunluk, 14 yoğunluk, 18 yoğunluk, 22 yoğunluk ve 50 yoğunluk cam yünü olarak sınıflandırılmaktadır.

Cam Yünü Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Cam yünleri en geniş tanımı ile yalıtım amacıyla kullanılmaktadır. Ancak çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Binaların iç duvarlarında ve duvarları birbirinden ayırma kısımlarında yalıtım için kullanılmaktadır. Merdiven boşlukları ve asansör duvar boşluklarında tercih edilmektedir. Çatı sistemlerinde en çok kullanılan yalıtım malzemesidir. Çatı sistemlerinde kullanılmasın en önemli nedeni yalıtımı en iyi sağlayan malzeme olmasıdır. Bunun yanında alev almaz ve yanmaz bir malzeme olması nedeniyle cam yünü özellikle ahşap çatı sistemlerinde kullanılmaktadır. Ahşap binalarda yine bu yanmaz ve alev almaz özelliği sayesinde iç duvarlarda kullanılmaktadır. Yalıtım özelliği sayesinde klima cihazlarının çevresinde kullanılabilmektedir. Cam yünü teknik özellikleri sayesinde yalıtım amacıyla sıcak su ve kalorifer borularında kullanılabilmektedir. Kış aylarının yoğun olarak soğuk geçtiği bölgelerde su depoları ve diğer depoların etraflarında donmayı engelleyici yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır.  Cam yünü, özellikle prefabrik yapılarda yalıtım malzemesi olarak en sık kullanılan üründür. Bu şekilde kullanılmasının nedeni hem sıcak ve soğuk hava yalıtımlarında performansının iyi olması hem de alev almaması ve ağırlık yapmaması nedeniyle en ideal malzeme olmasıdır.