camyunu-kucukdeveci-catisiltesi

Cam Yünü Hakkında Genel Bilgiler

Cam yünü yalıtım amacıyla kullanılan bir inşaat malzemesidir. Cam malzemenin yüksek sıcaklıkta ergitilmesi ve elyaf haline getirilmesi şeklinde üretilmektedir. Cam yünü teknik özellikleri sayesinde ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın engelleme amacıyla kullanılmaktadır.izocam camyünü fiyatları

camyunufolyulu isiyalitim - Cam yünü teknik özellikleriCam Yününün Özellikleri Nelerdir?

Cam yünü, adından anlaşılacağı üzere cam malzemeden üretilmektedir. Ancak üretiminde yüksek sıcaklık kullanılması dolayısıyla camın yapısı değişmektedir. Cam yünü sıcaktan kolay etkilenmeyen bir yapıya sahiptir. Kolay alev almayan bir maddedir.  İçerisindeki cam malzeme paslanmadan yıllarca kullanılabilir. Cam yünü kolay deforme olmaz. Küflenmemesi sayesinde hem kullanım amacını tam olarak sağlamakta hem de görüntüsü bozulmamaktadır. Cam yünü teknik özellikleri bükülebilir yapıdadır. Bu özelliği sayesinde istenilen yerde kolaylıkla kullanılabilir.  Cam yünleri yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu sayede de özellikle yalıtım amaçlı kullanımlarda her alana tam olarak oturarak ideal yalıtımı sağlamaktadır. Genel üretim rengi, temel malzemesi olan camın hammaddesi olan silis kumu dolayısıyla satı renktedir. Ancak bu renk değiştirilebilir. Bu sayede kullanım amacına göre her renkte olabilecektir.

camyunu isiyalitim - Cam yünü teknik özellikleri Cam Yünlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Cam yünleri üretim şekillerine ve yoğunluklarına göre çeşitlendirilmektedir. Üretim şekillerine göre cam yünleri çeşitleri şunlardır;

  • Boru şeklinde cam yünü
  • Levha şeklinde cam yünü
  • Şilte halinde cam yünü
  • Dökme tip cam yünü

Şilte şeklinde olan cam yünleri özellikle çatı yalıtımlarında, asma tavanlarda ve döşemelerde kullanılmaktadır. Boru şeklindeki cam yünleri sıcak ya da soğuk su boruları ile gaz borularında kullanılabilmektedir. Cam yünü teknik özellikleri bakımından yani yoğunluklarına göre de 11 yoğunluk, 14 yoğunluk, 18 yoğunluk, 22 yoğunluk ve 50 yoğunluk cam yünü olarak sınıflandırılmaktadır.

Cam Yünü Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Cam yünleri en geniş tanımı ile yalıtım amacıyla kullanılmaktadır. Ancak çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Binaların iç duvarlarında ve duvarları birbirinden ayırma kısımlarında yalıtım için kullanılmaktadır. Merdiven boşlukları ve asansör duvar boşluklarında tercih edilmektedir. Çatı sistemlerinde en çok kullanılan yalıtım malzemesidir. Çatı sistemlerinde kullanılmasın en önemli nedeni yalıtımı en iyi sağlayan malzeme olmasıdır. Bunun yanında alev almaz ve yanmaz bir malzeme olması nedeniyle cam yünü özellikle ahşap çatı sistemlerinde kullanılmaktadır. Ahşap binalarda yine bu yanmaz ve alev almaz özelliği sayesinde iç duvarlarda kullanılmaktadır. Yalıtım özelliği sayesinde klima cihazlarının çevresinde kullanılabilmektedir. Cam yünü teknik özellikleri sayesinde yalıtım amacıyla sıcak su ve kalorifer borularında kullanılabilmektedir. Kış aylarının yoğun olarak soğuk geçtiği bölgelerde su depoları ve diğer depoların etraflarında donmayı engelleyici yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır.  Cam yünü, özellikle prefabrik yapılarda yalıtım malzemesi olarak en sık kullanılan üründür. Bu şekilde kullanılmasının nedeni hem sıcak ve soğuk hava yalıtımlarında performansının iyi olması hem de alev almaması ve ağırlık yapmaması nedeniyle en ideal malzeme olmasıdır.

 

Camyünü Nedir, Nerelerde Kullanır?

Yapılarda ve çeşitli alanlarda yalıtım performansı sağlamakta olan camyünü malzemeleri özellikle birçok yalıtım ihtiyaçlarını başarılı ile karşılamaktadır. Silis kumunun yüksek sıcaklıklarda ergitilmesi ile üretilmektedir. Ergitilen bu küm camyünü olarak üretilmekte ve elyaf formuna getirilmektedir. Geniş bir kullanım alanı olması nedeni ile farklı yapılarda ve boyutlarda üretilebilmektedir. Bu malzeme özellikle ısı, ses ve yangın güvenliği konusunda yüksek yalıtımı sağlamaktadır. Başarılı bir şekilde uygulama yapılması ile istenilen alanda kullanılması mümkün olabilmektedir. Malzemenin ısı ses gibi alanlarda sağladığı yalıtımlar yanında yüksek sıcaklık değerlerin dayanabilmesi yangın güvenliği konusunda tercih edilmesini da sağlamaktadır. Bu durumda yapılarda yalıtım konusunda kullanımından daha farklı olarak değişik alanlarda kullanılmasını sağlamaktadır. Özellikle yapılar için oldukça önemli olan yalıtım konusunda ve yalıtım performansları içerisinde ciddi yeri bulunan ısı yalıtım gibi önemli bir konuda iyi bir performans sergilemesi çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu tercihler özellikle uygun maliyetleri ve uygulama kolaylığı gibi sebepler ile mümkün olmaktadır. Sorunsuz bir şekilde uygulama yapılması ve istenilen alanda kullanıma uygun şekilde çeşitli üretimlerinin yapılması da malzemenin yaygınlığını sağlamaktadır. Özellikle yüksek bir yalıtım performansı sergilemesi nedeni ile bu malzemelerin çok fazla ilgi görmesi mümkün olabilmektedir. Etkili bir şekilde yapısı itibari ile ses yalıtımı da sağlaması kullanım alanlarını geliştirmekte ve özelliklerini arttırmaktadır. Bu sebeple de çok fazla tercih edilen ve çok alanda kullanılan bir malzeme olmaktadır. Yapılarda en çok dikkat edilen konulardan birisi yalıtım olmaktadır. Dış etkenlerden korunmak konusunda yalıtım malzemeleri ve sistemleri uygulanabilmektedir. Yapılara ve teknolojilerine göre oldukça farklı yalıtım sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlerde kullanılacak malzemeler de farklılık gösterebilmektedir. Ancak yalıtım denilince ilk akla gelen malzeme camyünü olmaktadır. Başarılı bir şekilde yapıtım işlemlerinin yapılması konusunda bu malzeme çok fazla kullanılmaktadır. Birçok alanda kullanıma uygun olan bu malzeme ısı yalıtımı yanında ses yalıtımı da sağlamaktadır. Yapıların inşası sırasında ve sonradan yapılacak yalıtım işlemlerde bu malzemeler kullanılabilmektedir. Genel olarak iki malzeme arasında bulunan bu yalıtım malzemesi ciddi bir şekilde başarı sağlayabilmektedir.

camyunu izocam tip400 - Cam yünü teknik özellikleriCam Yünü Malzemeler İle Yalıtım Sağlanması

Yapıların inşaatı sırasında duvarlar içerisinde kullanılabilen bu yapılar sac paneller arasında da kullanılabilmektedir. Ayrıca çatı inşaatı sırasında da yalıtım konusunda bu malzemeler kullanılabilmektedir. Etkili bir şekilde ve sorunsuz olarak cam yünü kullanımı ile yalıtım sağlanması mümkün olabilmektedir. Genel olarak yapıların ısı ve ses konusunda yalıtıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunun sağlanması ile içerisinde çok daha konforlu bir şekilde yaşamak ve enerjiden tasarruf etmek mümkün olabilmektedir. Bunun etkili bir şekilde sağlanması konusunda da bu tip malzemelerin kullanılması ile başarılı şekilde yalıtımlar yapılabilmektedir. Bu malzemelerin kaliteli üretilmesi ve temin edilmesi ile başarılı bir yalıtım performansı gerçekleştirilebilmektedir.

Camyünü Kullanım Alanları

Yapısı itibari ile özellikle yapılardaki ısı ve ses yalıtımda yüksek performans sergilemesi ile çatılar ve cephelerde çok fazla kullanılmaktadır. Uygulanacak alana göre özel olarak farklı çeşitlerde üretilmiş olması da ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Bu avantaj ile birçok alanda olduğu gibi yapılarda da çok ilgi görmektedir. Oldukça avantajlı bir yalıtım malzemesi olarak yapılardaki kullanımları yanında makineler ve birçok farklı alanda kullanımları mümkündür. Tesisatlar ve borular ile ses ve ısı yalıtımı konusunda başarı istenen neredeyse her alanda kullanılabilmektedir. Bu sebeple cam yünü malzemeleri çok fazla ilgi gören ve tercih edilen malzemeler olarak ön plana çıkmaktadır. Sorunsuz bir uygulamanın yapılması da bu açıdan oldukça önemlidir. Ancak her durumda yapılarda ve diğer alanlarda su yalıtımı hariç diğer yalıtım konusunda gösterdiği performansı ile çok fazla tercih edilen bir malzeme olarak ön planda yer almaktadır. Yapılar dışında tesisatlar ve makinler gibi birçok alanda kullanılan bu malzemeler yangın güvenliği konusunda da tercih edilmektedir.

Camyünü İle Yalıtım İşlemleri

Yalıtım konusunda özellikle ısı ve ses yalıtımları gibi önemli alanlarda yüksek performans sergileyen bu malzemeler ciddi bir şekilde birçok alanda kullanılmaktadır. Uygulanacak alanda en başarılı uygulamanın yapılabilmesi konusunda çeşitli formlarda, teknik özelliklerde ve yapılarda üretilebilmektedir. Bu durumda yalıtım konusunda istenilen performansın sorunsuz olarak alınmasını sağlayabilmektedir. Yalıtım konusunda en başarılı şekilde uygulamanın yapılması çatıya ve diğer alanlarda farklı camyünü malzemelerinin uygulanması ile alakalı olmaktadır. Bu farklar fo0rmaların ve boyutlar ile teknik özelliklerin farkları olmaktadır. Bu şekilde en başarılı uygulama yapılabilmektedir. Cepheler için yapılacak uygulama ile çatılar için yapılacak uygulama farklıdır. Ayrıca makineler, tesisatlar ve diğer alanlarda yapılacak olan uygulamalar ve tercih edilen olan camyünü malzemelerinin çeşitleri farklı olmaktadır. Bunların yanında yangın gibi oldukça önemli bir konuda da güvenlik için kullanılan bu malzemenin uygulamaları alanına göre farklı olabilmektedir.

Yapılar İçin Camyünü Uygulamaları

Camyünü malzemeleri özellikle yapılarda çok kullanılmaktadır. Bu konuda çatılarda çok kullanılan camyünü çeşidi levhadır ancak şilte çeşidi de çok kullanılmaktadır. Levhalar genel olarak cephelerde de çok kullanılmaktadır. Yapıların ısı ve ses ile yangın konusundaki yalıtım ve güvenlik performanslarına uygun olarak en başarılı malzemelerin tercih edilmesi istenmektedir. Bu konuda camyünü malzemeleri oldukça ilgi görmektedir. Bu malzemeler uygulandığı alanlarda ısı yalıtımı sağlaması yanında yüksek ses yalıtımı sağlaması ve yangın konusunda bir güvenlik avantajı oluşturması ciddi bir başarı olmakta ve bir avantaj olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple de yapılarda bu malzemelere olan ilgi sürekli olarak artmaktadır. Belirli alanların yalıtım konusunda başarılı şekilde performansının arttırılması konusunda da bu malzemeler tercih edilmektedir.

Kaliteli Cam Yünü Malzemelerin Fiyatları

Yalıtımların başarılı şekilde yapılabilmesi konusunda malzemelerin doğru tercih edilmesi önemlidir. Aynı şekilde kaliteli malzemelerin doğru işçilikler ile uygulanması da yalıtım performansı konusunda etkilidir. Bu konudalar da başarı sağlanması için cam yünü malzemeleri çok fazla tercih edilmektedir. Etkili bir şekilde bu konularda başarı sağlanması mümkün olabilmektedir. Uygun maliyetler ile bu malzemelerin temin edilmesi firmamız tarafından mümkün olabilmektedir. Yapılarda duvarlar ve çatılar dahil birçok alanda kullanılabilen ve yüksek bir yalıtım performansı sağlayabilen bu ürünlerde başarı sağlanması mümkün olabilmektedir. Firmamızdan bu ürünler uygun fiyatlar ile kolayca temin edilebilmektedir. Yapılarda bu şekilde bir kullanım sağlanması da ayrıca fiyat konusunda bir avantaj yaratacaktır.

Yapılar Dışında Camyünü Kullanımları

Yapılar dışında bu malzemelerin kullanılması da oldukça yaygındır. Yalıtım özellikleri ile ısı, ses, sağlamaktadır ve özellikle yangın avantajları nedeni ile çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle ısı ve ses konusunda bir makine, tesisat ve diğer parçalar için bu malzemelerin kullanılması mümkün olabilmektedir. Özellikle farklı çeşitlerde üretilmesi de çok fazla ilgi görmektedir. Makineler ve tesisatlar içinde farklı çeşitlerinin bulunması oldukça önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda kullanımını ve tercih edilmesini arttırmaktadır. Uygulama konusunda ciddi bir başarı sağlaması bu malzeme üzerinde tercihlerin artmasını sağlamaktadır. Bu durumda yalıtım konusunda yapılar dışındaki alanlarda en fazla kullanılan ve tercih edilen malzeme olmasını sağlamaktadır.

Camyünü     Çeşitleri                                                                         

Bu malzemeler yapısı itibari ile farklı alanlarda kullanıma uygundur. Ancak bu farklı alanlarda kullanımın sağlanması için uygulama kolaylığı önemlidir. Bu sebeple de farklı çeşitlerde üretimlerinin yapılması kullanım alanın genişlemesine neden olmaktadır. Yapılarda cephe, çatı, cam yünü malzemeleri ile uygulanarak yalıtım performansı sağlanabilmektedir. Ayrıca yapılar dışında da kullanımlar mümkündür. Tüm bunlar için levha, şilte, botu ve dökme gibi farklı camyünü malzemelerinin bulunması ve kullanılması mümkün olmaktadır. Bu malzemeler ile yapılarda ciddi bir şekilde yalıtım sağlanabilmekte ve bunun yanında yapılar dışındaki alanlarda da en iyi şekilde uygulama yapılabilmektedir. Bu farklı çeşitler özellikle yapılar dışındaki uygulamalar için oldukça önemli olmaktadır.

Camyünü Fiyatları

Farklı çeşitleri, teknik özellikleri ve boyutları bulunan bu malzemeler için tek bir fiyattan bahsedilmesi mümkün değildir. Ancak ülkemizde hammaddesi bulunan ve üretimi tamamen ülkemizde yapılan bu malzemelerin çok yüksek maliyetleri olmamaktadır. Yapılarda ve diğer alanlarda kullanılacak olan bu malzemeler için yalıtım üzerinde bir fiyatlama bulunmamaktadır. Aksine sağlanan yalıtım yanında genel olarak uygulama maliyetleri oldukça düşük ve uygun kalmaktadır. Bu sebeple de camyünü malzemelerinin çok fazla ilgi görmesi de kaçınılmaz olmaktadır. Bu malzemelerin en uygun şekilde temin edilmesi konusunda firmamızın internet sitesinden gerekli bilgilerin alınması mümkündür. En uygun fiyatlar ve özel indirimler ile inşaat malzemeleri ve özellikle yapı malzemeleri konusunda istenilen ürünlerin temini yapılabilmektedir.

Etkili Camyünü Uygulamaları

Camyünü malzemelerinin temini konusu yanında uygulama konusunda bir başarı sağlanması da oldukça önemlidir. İstenilen performansa ulaşılması ancak başarılı ve etkili bir uygulama ile mümkün olabilmektedir. Genel olarak kolay bir uygulaması bulunan camyünü malzemelerinin özellikle farklı çeşitlerinin olması da uygulama konusunda bir başarı sağlanmasını mümkün hale getirmektedir. Ancak yine de uygulamanın bir profesyonel tarafından yapılması oldukça önemlidir. Bu şekilde malzemenin bahsedilen özellikleri ve etkilerinin tam olarak görülmesi mümkün olabilmektedir. Bu konuda tercih edilecek olan malzemelerin temini ve sonrasında başarılı bir şekilde uygulanması konusunda firmamızdan yardım alınması mümkündür. En uygun maliyetler ile bu malzemelerin temin edilmesi tarafımızdan sağlanabilmektedir.

Şilte Fiyatları

Laminat parkelerin daha etkili bir şekilde yalıtım özelliğine sahip olması için bu parkelerin altında kullanılan yapı malzemelerine şilte denir. Bu malzeme, çok farklı özelliklere sahip olması bakımından dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu doğrultuda izocam fiyatları çok farklı fiyat aralığında seyretmektedir. Ürünün kalitesine ve özelliklerine göre fiyatlandırılan bir malzeme olan şilte, piyasası çok canlı olan bir sektörü içine almaktadır. Canlı bir piyasası bulunan bir sektör olması nedeniyle hemen her bütçeye uygun olarak bir fiyat aralığında şilte malzemesine ulaşmak mümkün olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan en temel husus ise, kaliteli bir şilte malzemesini uygun bir fiyata satın alabilmektir.

Şilte Fiyatları ve Şilte Yapı Malzemesinin Özellikleri

Zemin kaplamlarda kullanılan laminat parkelere belirli bir oranda esneklik kazandıran bir malzeme olan şilte, zeminde iş esnasında oluşabilecek küçük hataları da bertaraf etmesi bakımından önemli bir özelliği içinde barındıran bir etkinliğe sahiptir. Parke altına mutlaka şilte kullanılması gerekli olmaktadır. Zira parke altına şilte kullanılmadığı zaman, parkenin üzerinde yüründüğünde zemin ile temas olacağından ötürü çıtırdama sesleri duyulacaktır. Bu çıtırdama seslerinin giderilmesi noktasında oldukça etkili bir malzeme olan şilte malzemesi, şilte fiyatları aralığının oldukça geniş olduğu bir piyasayı ifade etmektedir. Kalınlığına ve özelliklerine göre değişik fiyat aralıklarında üretilen yapı malzemesi gün geçtikte çok daha uygun bir fiyata üretilebilmektedir.

izocam camyunu1 - Cam yünü teknik özellikleri
ısı yalıtım malzemesi izocam cam yünü

Şilte Fiyatları ve Şilte Yapı Malzemesi

Şilte yapı malzemesi esasında 2 mm kalınlığında üretilmesi uygun görülen bir malzemedir. Bu kalınlığın önerilmesindeki sebep ise; daha ince bir şilte malzemesinin görevini tam yerine getiremeyecek olması daha kalın üretilen bir şilte malzemesi ise istenilen orandan daha fazla bir esnemeye sebebiyet verecektir. Ürünün üretildiği kalınlık özelliği şilte fiyatları açısından belirleyici olmaktadır. Şilte ne kadar kaliteliyse kullanım ömrü de o kadar fazla olmaktadır.

izocam fiyatlari - Cam yünü teknik özellikleriŞilte Fiyat Aralığı

Zaman içinde ezilerek işlevini kaybeden bir malzeme olan yapı malzemesi, ne kadar kaliteli bir malzemeden üretilmiş ise o kadar dayanıklı olmaktadır. Bu da yapı malzemesinin fiyat aralığının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Bu bakımdan şilte fiyatları ne kadar olacağı konusu kalitesi, dayanıklılığı ve kullanılan malzemenin niteliğiyle alakalı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cam yünü teknik özellikleri İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir