naylon-branda

Pvc Nedir ve Pvc Kaplama Malzemesi

Kimya alanındaki çalışma ve araştırmaların sonucunda pek çok faydalı ve kullanışlı malzeme ortaya çıkmaktadır. Bu malzemeler özellik olarak doğal değilmiş gibi gözükse de işlevleri ve faydalı sayesinde iyi şekilde sonuçlar doğurmaktadır. Pvc bu malzemelerden bir tanesidir. Uzun adı poli vinil klorür olarak tanımlanmış olan pvc kimyasal işlemler sonucunda elde edilmektedir. Kısa ismi ise vinildir. Pvc kaplama malzemesi ve pvc, petrol veya doğalgaz ürünleri ile tuzun özel tesislerde işlenmesi ile hammadde olarak elde edilmektedir. Bu işlemler sonucunda elde edilen hammadde ürüne polimer adı verilmektedir. Bu polimer ürün özel bazı maddeler ile işlenmekte, harmanlanmakta ve pvc ürünü elde edilmektedir. Yapılan bu harmanlama işlemi yüksek ısı ile yapılmaktadır. Özel kimyasal yapısı ile içerisinde klor içermektedir.

laminat min - Pvc kaplama malzemesiPvc Kaplama Malzemesi ve Pvc Nerelerde Kullanılır?

Pvc kullanım kolaylığı ve işlevselliği sayesinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. 1930’lu yıllardan beri kullanılmakta olan pvc kimyasal olarak değerli bir maddedir. Yaygın olarak kullanım alanını II. Dünya Savaşı yıllarında bulmuştur. İnşaat sektörü içerisinde geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Pencere, profil, sulama, borular, panjur ve çatı ya da duvar malzemesi olarak pvc kullanımı sürekli karşımıza çıkmaktadır. Pvc kaplama malzemesi hemen her alanda tercih edilmektedir. Ambalaj sanayisi içerisinde neredeyse kullanılan her üründe pvc malzeme bulunmaktadır. Özellikle şişe ve torba yapımı amacı ile oldukça fazla pvc tercih edilmektedir.  Bununla birlikte elektrik ve elektronik aletler içerisinde ve üretiminde pvc sıkça tercih edilmektedir. Kabloların etrafı genelde pvc malzeme ile kaplanmaktadır. Bu alanların dışında tıp dünyasında, oyuncakçılık alanında ve mobilya ve dekorasyon alanında oldukça fazla pvc kullanımı görülmektedir. Sadece bu sayılan sektörlerde değil neredeyse tüm sektörlerde mutlaka bir alanda pvc kullanılmaktadır.

Pvc Kaplama Malzemesi Avantajları

Pvc kaplama malzemesi ve diğer pvc ürünlerinin tercih edilme nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin ilki pvc malzemelerin hem hafif hem de sağlam olmasıdır. Özellikle günümüzde pencere yapımı için tercih edilmesinin ana sebepleri bunlardır. Ahşap ve alüminyum malzemelere göre kıyaslandığında bu özellikleri öne çıkmaktadır. Pvc malzemenin tercih edilme nedenlerinden birisi de yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı olmasıdır. Pvc zor tutuşan ve kendi kendine alevi sönen bir malzemedir. Bunun yanı sıra pvc uzun ömürlü bir malzemedir. Özel kimyasal yapısı sayesinde pvc özelliğini kaybetmeden uzun süre kalabilmektedir.

Pvc Kaplama Malzemesi Çevreye Zararlı mıdır?

Pvc’nin hemen her alanda kullanılmasında çevre dostu olmasının da etkisi bulunmaktadır. Pvc kaplama malzemesi pek çok kişi tarafından yanlış olarak çevreye ve insan sağlığına zararlıymış gibi düşünülmektedir. Bu genel kanının aksine pvc çevreye zarar vermemektedir. Aksine geri dönüşüm oranı yüksek bir malzemedir. Bu sayede doğada kalmamakta ve işlenmektedir. Bunun yanı sıra kimyasal yapısı sayesinde doğaya karışmadan kalabilmektedir.