osblevha-sfc

Yapı Uygulamalarında En Çok Merak Edilen Soru: OSB Levha Nasıl Boyanır?

Günümüzde sıkça kullanılan yonga levhalar için yapı uygulamalarında en çok merak edilen sorulardan biri bu levha nasıl boyanır sorusu olmaktadır. Piyasada yonga levha olarak da adlandırılırlar. Özellikle neme karşı olan dayanıklılığı sayesinde sıklıkla tercih edilen bu malzemeler yapıların çatı ve duvar kaplamalarında kullanılır. Dış görünüşünde ahşap formunda olan olup uygulamaları yapılan yerlerde istenilen farklı renklere boyanabilmektedir. Diğer ahşap yapı malzemelerine göre oldukça dayanıklı üretilen bu levhalar sıkı bir şekilde uygulanarak birbirlerine tutturulduğu zaman ayrılma, su geçirme, tutuşma ve haşerelerden etkilenme gibi sorunlarla karşılaşılmaz.

osblevha sfc - OSB Levha Nasıl BoyanırUygulama Sonrası OSB3 Levhalar Nasıl Boyanır?

Genel olarak çatılarda yapılan kaplama sonrası malzeme nasıl boyanır sorusu yapı uygulamalarında sıklıkla sorulan bir sorudur. Çatı ve duvar kaplamalarında bu malzemelerinin kullanımından sonra levhaların etrafına şu giriş tehlikesine karşı mavi bir boya uygulanır. Üretim sırasında  üzerlerinde ince bir tabaka şeklinde balmumuyla kaplanırlar. Döşeme işlemleri yapılırken ileride yaşanabilecek genleşme sorunlarına istinaden levhalar arasında biraz boşluk bırakarak döşeme yapılır. Tüm bu kurallara riayet ederek döşeme işlemi tamamlandıktan sonra yapıya uygun olarak istenilen renklerde boyanabilir.

 

osb sfc - OSB Levha Nasıl BoyanırDuvar Yalıtımlarında OSB2 Levhalar Nasıl Boyanır?

Yapılarda ısı yalıtımı için kullanılan  duvar yalıtımında kullanılması sonrası ürün nasıl boyanır sorusuna cevap olarak genel olarak plastik boya ile boyanması önerilmektedir. Binaların iç bölümlerinde ve dış bölümlerinde duvar kaplama malzemesi olarak malzeme kullanılması sonucu çok kaliteli ve etkili bir ısı ve ses yalıtımı elde edilmektedir. Sağladığı ısı ve ses yalıtımının yanında nem yalıtımı da sağlayan levhalar günümüzde birçok yapı müteahhidi tarafından sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Farklı dayanıklılık çeşitlerinde üretilen ahşap katkılı ürünlere oranla çok daha sağlam bir ürün olduğu için uzun yıllar boyunca dayanıklılığını sürdürmektedir. Duvar kaplamalarında uygulanmaları sonrasında yapının renk özelliklerine göre plastik boyalar ve özel üretilmiş boyalarla istenilen renge boyanmaları mümkündür.

 

Osb (Oriented Strand Board) Levha (Yönlendirilmiş Yonga Levha) Yapı Ürünü , osb levha Orman ürünleri sanayisinde küçük parçacıkların, liflerin yapıştırılmasıyla geliştirilmiş olan pek çok yapı malzemesi bulunmaktadır. Farklı isimlerle de anılan bu ürünler odun kompozitleri genel başlığı altında toplanır. Genel olarak, kompozit iki ya da daha fazla materyalin değişik yapıştırıcılarla bir araya getirilmesine denir. Odunsu maddenin odunsu bir madde ya da başka bir materyal birleştirilmesiyle elde edilen malzemelere ise odunsu kompozit denir. Osb ahşap levha odunsu kompozit levha türünün iyi bir örneğidir. Osb ahşap levha; yönlendirilmiş yonga levha İngilizce isminin baş harfleri alınarak dilimize geçen ülkemizde özellikle 2000li yıllardan sonra kullanımı artan yapı malzemesidir. Yüksek mukavemetli neme, darbeye dayanıklı olması ile göze çarpan bir malzemedir. Dünyada kontrplak üretiminde kullanılan ağaçların kapasitesinin azalması ve fiyatlarının giderek artması nedeniyle kontrplağa rakip daha ucuz elde edilebilecek levha arayışını beraberinde getirmiştir. Kontrplak üretiminde kullanılamayan düşük kalitedeki ince çaplı ağaçların yongalarından üretilen Osb, bu yönüyle kontrplağa rakip olmuştur. Kullanılan ağaçlar çam ve kavak gibi hızlı büyüyen ağaçlardır.

Osb Ahşap Levha Kullanılmasının Avantajları

Osb ahşap levha özellikle uygun fiyatlarıyla önalana çıkar. Uygun fiyatına oranla oldukça verimli bir yapı malzemesidir. Ahşap ürün olmasına rağmen rutubete, darbeye dayanıklı ve diğer kerestelere kıyasla üstün özellikleri mevcuttur. Esnek, hafif bir üründür. Çivi çakmaya elverişli bir yapısı vardır. Ülkemizde çok sayıda deprem bölgesi olduğundan bu yönleriyle kullanımı idealdir. Görselliği ile dekoratif bir ürün olarak tercih edilir. Ekolojik bir üründür. Ham maddesi doğal materyal olduğu için tamamen geri dönüştürülebilir bir yapı malzemesidir. Ahşabın doğal özelliklerini gösterir. Isı yalıtımı ısı iletimi düşük olduğu için sağladığı bir avantajdır. Kullanım kolaylığı vardır. Orta ölçekli bir yapıyı birkaç haftada inşa edilebilir kılar. İstenilen boyutlarda üretilebilir. 24 saat suda bekleme yapıldığında  %15 gibi bir değerle suda şişme yapar ve bu yönüyle EN 317 standartlarını (18-25) sağlar.

osb levha nedir - OSB Levha Nasıl Boyanır
11 mm osb2

Osb Ahşap Levha Kullanılan Alanlar

Osb ahşap levha üretim çeşitlerine göre farklı alanlarda kullanılır. Osb-1,Osb-2,Osb-3,Osb lake, Osb film gibi çeşitleri vardır. Bu Osb ahşap levha ürünler kalınlıklarına göre ayrılırlar. Osb-1 daha çok ambalaj endüstrisinde kullanılır. Palet yapımında, sandık veya kutu yapımında tercih edilir. Osb-2 inşaatlarda kullanılır. Daha çok iç cephe duvar bölme malzemesi veya yer döşemesi olarak tercih edilir. Osb-3 suya ve su buharı yayılımına dayanıklı olması nedeniyle çatı kaplamasında kullanılır. Su damlacıkları yüzeyinden içine geçemez. Osb-4 ,Osb-3 gibi çatılarda kullanılmasına ilaveten dış cephe kaplamasında kullanılır. Depo, ambar, sahne ve mağaza yapımında tercih edilir. Bunlara ek olarak mobilya sektöründe, bina iskeletlerinde tavan ve taban döşemelerde, fuar stantlarında ve daha birçok alanda Osb kullanılır.

osb levha uygulama - OSB Levha Nasıl Boyanır
Osb levhalarin uygulanmasi

Osb Ahşap Levha Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Osb ahşap levha kenar alınlarını sudan korumak gerekir. Taşınırken talimatlarına uygun hareket edilmelidir. Taşıyıcı yapılarda korozyon oluşumuna dikkat edilmelidir. Su bazlı koruyucu uygulanırken şişme yapabilmektedir. Çatılarda tercih edilirken kalın ürünler kullanılmalı ve dayanım hesaplamaları yapılmalıdır.

OSB Levha Nasıl Boyanır İçin Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.