osblevha-sfc

Yapı Uygulamalarında En Çok Merak Edilen Soru: OSB Levha Nasıl Boyanır?

Günümüzde sıkça kullanılan yonga levhalar için yapı uygulamalarında en çok merak edilen sorulardan biri bu levha nasıl boyanır sorusu olmaktadır. Piyasada yonga levha olarak da adlandırılırlar. Özellikle neme karşı olan dayanıklılığı sayesinde sıklıkla tercih edilen bu malzemeler yapıların çatı ve duvar kaplamalarında kullanılır. Dış görünüşünde ahşap formunda olan olup uygulamaları yapılan yerlerde istenilen farklı renklere boyanabilmektedir. Diğer ahşap yapı malzemelerine göre oldukça dayanıklı üretilen bu levhalar sıkı bir şekilde uygulanarak birbirlerine tutturulduğu zaman ayrılma, su geçirme, tutuşma ve haşerelerden etkilenme gibi sorunlarla karşılaşılmaz.

osblevha sfc - OSB Levha Nasıl BoyanırUygulama Sonrası OSB3 Levhalar Nasıl Boyanır?

Genel olarak çatılarda yapılan kaplama sonrası malzeme nasıl boyanır sorusu yapı uygulamalarında sıklıkla sorulan bir sorudur. Çatı ve duvar kaplamalarında bu malzemelerinin kullanımından sonra levhaların etrafına şu giriş tehlikesine karşı mavi bir boya uygulanır. Üretim sırasında  üzerlerinde ince bir tabaka şeklinde balmumuyla kaplanırlar. Döşeme işlemleri yapılırken ileride yaşanabilecek genleşme sorunlarına istinaden levhalar arasında biraz boşluk bırakarak döşeme yapılır. Tüm bu kurallara riayet ederek döşeme işlemi tamamlandıktan sonra yapıya uygun olarak istenilen renklerde boyanabilir.

 

osb sfc - OSB Levha Nasıl BoyanırDuvar Yalıtımlarında OSB2 Levhalar Nasıl Boyanır?

Yapılarda ısı yalıtımı için kullanılan  duvar yalıtımında kullanılması sonrası ürün nasıl boyanır sorusuna cevap olarak genel olarak plastik boya ile boyanması önerilmektedir. Binaların iç bölümlerinde ve dış bölümlerinde duvar kaplama malzemesi olarak malzeme kullanılması sonucu çok kaliteli ve etkili bir ısı ve ses yalıtımı elde edilmektedir. Sağladığı ısı ve ses yalıtımının yanında nem yalıtımı da sağlayan levhalar günümüzde birçok yapı müteahhidi tarafından sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Farklı dayanıklılık çeşitlerinde üretilen ahşap katkılı ürünlere oranla çok daha sağlam bir ürün olduğu için uzun yıllar boyunca dayanıklılığını sürdürmektedir. Duvar kaplamalarında uygulanmaları sonrasında yapının renk özelliklerine göre plastik boyalar ve özel üretilmiş boyalarla istenilen renge boyanmaları mümkündür.