Osb Levha Kalınlıkları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
osblevha-egger

OSB LEVHA 11 MM

49.00  / kdv dahil / adet

Yeni Nesil Yapı Malzemesi: OSB Levha

OSB, su geçirmez fenolik reçine yapıştırıcısı veya buna eşdeğer suya dayanıklı bir bağlayıcı madde kullanılarak ısı ve basınç altında birbirine bağlanan ahşap ipliklerden yapılmış panel ürünlerdir. Yüksek ısı ve su izolasyonu gösteren bu panellerin dış yüzeyindeki teller, panelin uzun ekseni boyunca yönlendirilir, böylece kontrplak gibi dar eksene kıyasla daha güçlü hale gelir. İç katmanlardaki iplikçikler, uzunlamasına yapım aşamasındayken dik ve rastgele yönlendirilir. Bu, geliştirilmiş rijitlik ve mukavemet özellikleri ve boyutsal direnci olan ahşap panel ile sonuçlanır. Ülkemizde son yıllarda kullanımı artış gösteren ürün kalınlıkları ve boyutları olarak çeşitli projelere göre uygun ölçülerde üretilebilmektedir.

OSB Levhanın Günümüze Olan Yolculuğu

Ahşap malzeme kullanımı ilk köylerin kurulduğu yıllardan bu yana kullanılagelmiştir. Ancak barınma kavramı bu süreç içinde düşük maliyetle en verimli malzeme kullanımını gerektirmiştir. Buna uygun olarak günümüz teknik imkanlarına uygun olarak geliştirilmiş olan bu malzeme da, ilk olarak yapısal kontrplak biçiminde kullanılmaya başlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında suya ve ısıya dayanıklı sentetik reçineler geliştirilene dek kullanılmış olan ahşap ürünler yetersiz kalmıştır. 1960´ların sonlarında yapışkan teknolojisindeki gelişmeler, çam kontrplağını konut inşaatına getirdi. Bir gofret fabrikasında uygulanan üretim süreci, o yıllarda yapı malzemesi imal eden bir firmaya ilham verdi ve ilk OSB´lerin üretilmesini sağladı. Bugün malzeme kalınlıkları gibi çeşitli özelliklerde üretilen malzeme, henüz ilk üretiminden 14 yıl geçmesine rağmen dünyanın birçok ülkesindeki yapı pazarında büyük pay sahibidir.

Osb Levha KalınlıklarıOSB Levhanın Yapıya Sağladığı Avantajlar

Bu malzemeler yüksek elastikiyet modülü, gerilme ve eğilme mukavemetine sahiptir. Temel olarak osb2 kalınlıkları fiziki yapı itibariyle ince bir görüntü vermesine rağmen oldukça dayanıklıdır. Bu avantajı, özellikle deprem bölgelerindeki konut yapımı için bu malzemenin kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Malzemeli binalar, tuğla ve betonarme yapılarla kıyaslandığında sismik olaylara karşı daha yüksek bir direnç göstermiştir.

Malzemenin kompozisyonuna dahil olan sentetik reçineler sayesinde yüksek bir nem direncine sahiptir. Çalışmalar, bir tabakanın şekline bağlı olarak, 24 saatlik sıvıya maruz kalmasına rağmen şişme yüzdesinin yalnızca 17-25 seviyede olduğunu göstermiştir. İşlenmesi ve montajı kolaydır, fazla çaba sarf etmeye gerek duymadan testere ile kesilebilir, standart alet setleriyle zımparalanabilir. Yüksek yoğunluğa sahip olduğu için gürültüyü mükemmel biçimde emer, yabancı seslerin nüfusunu ortadan kaldırır. Aynı zamanda kimyasal ve mekanik etkilere karşı direnç göstererek plakalarda küf oluşumunu engeller.

osblevha-kronospanOSB Levhanın Boyutları

Esnek yapı özelliğine sahip olan malzemeler , kullanım amaçlarına göre çeşitli boyutlarda hazırlanabilmektedir. Levhalar standart boyutları 122 x 183 santimetredir ve en yakın alternatifi olan Plywood levhaya göre daha yüksek ebatlarda üretilebilmektedir. Yine bu kıyaslamaya göre bu osb sumaş kalınlıkları Plywood levhaya göre aynı kalınlığa sahip olsa da, sıkıştırılma yoğunluğu daha yüksektir, dolayısıyla mukavemet performansı da buna uygun olarak yükselmektedir.