eternit-cati

Eternit Çatı  Nedir  Çeşitli boy, en ve kalınlıklarda, asbestli çimentodan yapılmış düz ya da oluklu biçimde, gri renkte üretilmiş olan sert ve dayanıklı kaplama malzemesidir. Sonradan boyanabilir. Eternit çatı kaplama malzemesi olarak da bilinir. Eternit kelimesi ise bu malzemeyi üreten bir firmanın adıdır. Bu ad malzemenin adı olarak ülkemizde bu adıyla anılmıştır. Ülkemizde çatı kaplamasında oldukça fazla kullanılan bir malzemedir. Eskide sadece gri renk varken şimdi çatılar rengarenk durumdadır. Renkli olması uygulama alanını genişletmiştir.

Eternit Çatı Nasıl Uygulanır ?

Eternit çokça kullanılan bir çatı kaplamasıdır. Bu kaplamanın uygulanması ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Öncelikle eternit malzeme olarak gri olarak üretilir ama istenilen renge boyanabilir. Bu sebeple döşemesi yapılacak mekanın rengine uygun bir renkle boyanarak hazır hale getirilir. Daha sonra çatı üzerine döşenirken birbirinin üzerini kapatmasına ve monten yerlerinin tam olarak oturmasına dikkat edilmelidir. Döşeme altına sabitleyecek fikirler uygulanmalıdır. Eğer sabitlenmezse rüzgarda çok fazla ses çıkaracaktır. Ayrıca birbirine geçirilmezse yağmur suyu içeriye girebilir.

eternit levha 1 - Eternit Çatı
eternit-levha

Eternit Çatı Özellikleri

Eternit  içinde çimento da bulunan oldukça sert bir malzemedir. Bu sebeple dayanıklıdır. Tercih edilme sebeplerinden biri de budur. Uzun süre dayanıklı olması ve de döşemesinin kısa sürmesi eternit çatının çokça tercih edilme sebebidir. Dışarıdan gelen etkilere karşı diğer döşemelere göre daha dayanıklı olması ekonomik olmasını sağlamıştır. Ayrıca işçilik olarak da çok fazla tutmaması eternit çatı uygulamasının artmasını sağlamaktadır. Son zamanlarda oldukça fazla renk çeşidi de özellikle dekorasyon amaçlı mekanlarda kullanılmaktadır.

eternit oluklu levha - Eternit Çatı
eternit-oluklu-levha

Eternit Çatı Fiyatları

Eternit fiyatları belli ebatlarda hazır olarak üretilmektedir. Bu ebatların herbirinin fiyatı büyüklüğüne göre fiyatlandırılmaktadır. Fiyatı çok fazla olmamakla birlikte işçilik maliyetinin az olması sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Eternitin boyutları yaklaşık olarak 1 metrakare civarında olduğu düşünülürse bir evin çatısının döşenmesi en fazla 2 günde evin çatı döşemesi bitirilir. Bu da çatı döşemesinde tercih sebebidir. Ayrıca çatı tadilatı gerektiğinde de yine oldukça kolay tadilat yapılacağı için eternit çatı çok tercih edilmektedir.