Çatı Kaplama Malzemeleri Çeşitleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
Çatı Kaplama Malzemeleri Çeşitleri

Yapıların en büyük sorunu nem ve akıntıdır. Bu nedenle alınacak her evde öncelikle bir sorun olup olmadığı araştırılır. Mesela ev yaz aylarında aşırı serin oluyorsa kışın nem olasılığı yüksektir. Çünkü ev ısındıkça cephesi gereği dışarıdan gelen soğuk hava karşısında nem oluşumunu daha hızlandırabilir. Nem ve sıcaklık sorunları sonradan yapılan dış cephe kaplamaları ile çözümlenebilecektir. Son katta olan evlerinde en çok şikayet ettikleri durum olan çatı akıntısı ise daha zor bir çözüm gerektirir. Akıntı oluşumuna fırsat vermeden çatı kaplama malzemeleri sayesinde ihtimaller önlenmelidir.

Çatı Kaplama

Çatı Kaplama Nasıl Yapılır?

Her binanın muhakkak çatısı bulunur. Bina çatısı binanın yapı malzemesi ile olduğu gibi bırakıldığında ıslanma ya da yağış durumlarında çatı akmalarının önüne geçilemeyecek, üstelik bu bir de çatıdan gelecek olan nem oluşumunu başlatacaktır. Tüm bunların önüne geçmek ancak bu malzemeler ile yapılan çatı kaplama işlemleriyle mümkün olur. Çatı kaplamasında kullanılan her malzeme su geçirmez özellikte olmalıdır. Aksi halde bina üzerine yük binmesi dışında bir etki yaratmaz. Her ne kadar tek katlı olmasa da her katta açık bırakılmadan döşeme işlemi yapılması şarttır.

Çatı Kaplamasından Sonra Çatı Akar Mı?

Su geçirmez özelliktedir. Çatı kaplaması yapılırken de hemen her çatı malzemesi değiştirilir. Buna oluklarda dahil edilir ve aşırı yağışlarda ya da kar durumunda eriyen su duvarı ıslatmasın. Sayılan her işlem yapıldığı halde çatı kısmında akıntı mevcutsa kaplama da sorun var demektir. Kaplama yapılırken kullanılan malzeme kırık ya da çatlak olabileceği gibi aynı zamanda kaplama esnasında açık bırakılması da yüksek bir ihtimal olur.

Çatı Yalıtım Malzemeleri
Osb Levha

Malzemeler Nerede Satılır?

Yapı marketlerin tamamında bulunmaktadır. Ama genellikle kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri ancak seçkin satış sitelerinden bulmanız mümkün olur. Dış cephe kaplamasında kullanılan malzemeden çok daha kaliteli olması gereken malzemeler uzun süre ıslak halde kalabilecek ve bu durumda bile akıntı ya da nem yaratmayacaktır. Özellikle kış aylarında çatıda kalan ve erimeyen karları bina içerisine sızdırmamalıdır.

Malzeme Seçiminde İşi Şansa Bırakmayın

Her ne kadar son derece zengin bir ürün yelpazesine sahip olsa da, seçilecek malzemelerin yapının özelliklerine uygun olması, ek maliyet çıkartmaması ve yalıtım konusunda sağladığı avantajlarla kullanıcısına kazandıran bir yapıda olması beklenir. Örneğin, kış sezonunda apartmanın ortak kullanım alanlarının ısıtılması için harcanan enerji, özellikle çatı arasının yeterli derecede yalıtılmamış olması sebebiyle çatıdan kaçmaktadır. Bu nedenle çatının gerektiği şekilde yalıtımının yapılması ile apartman giderlerinde önemli bir kayıp önlenebilmektedir. Doğal olarak yaz sezonunun sıcak günlerinde de özellikle üst katlarda oturanlar için yalıtımsız bir çatının getirdiği dayanılmaz sıcak havanın yok edilmesi için yapılacak iklimlendirme masrafları da düşünüldüğünde, daha projenin ilk adımından itibaren bilinçli bir seçim yaparak kısa sürede önemli avantajlar kazanılabilir.

Çatı Malzemeleri Fiyatları

Fiyat aralığı dönemsel olarak değişkenlik göstermektedir. Esas olarak çatı malzemelerinin fiyatlarının oluşmasında en etkili unsur, çatı malzemesinin kalitesidir. Çatı malzemesinin kalitesi arttıkça doğal olarak çatı malzemelerinin fiyatı da artmaktadır. Bu noktada kaliteli bir çatı malzemesini uygun bir fiyat aralığında satın alınmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda çatı malzemeleri hakkında yapılacak olan bir fiyat araştırması sonucunda oldukça kaliteli bir çatı malzemesini oldukça uygun bir fiyata satın almak mümkün olmaktadır. Ayrıca çatı malzemeleri genel olarak inşaat sektörünün yoğun olduğu dönemlerde fiyatları yükselirken, inşaat sektörünün yavaş olduğu dönemlerde fiyatlar düşmektedir.