Betopan ebatları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
betopan fiyat listesi

Ahşap Desenli Betopan

55.00  / kdv dahil / plaka

Betopan Levha – 8 mm

40.00  / kdv dahil / plaka

Tik Desenli Betopan

65.00  / kdv dahil

Betopan (Çimentolu Yonga Levha) Yapı Malzemesi

Çimentolu yonga levhalar üreticilerin verdiği isimle betopan, malzemesi ağaç ham maddesinin yonga haline getirilmesi ve birtakım kimyasal maddeler, mineraller eklenerek çimento ile buluşturulmasıyla elde edilir. Betopan ebatları geniş yüzeyli paneller elde edilen bu yapı malzemesi kaplama yapmak amacıyla kullanılır. Bu kompozit ürün sayesinde birebir ahşap ürünler ya da çimentolu beton ürünlerin sağladığı avantajlar bir araya getirilir. Böylece iki ürününün çeşitli dayanım özelliği tek üründe toplanarak daha uygun, ekonomik, kullanışlı ve görsel bir yapı malzemesi elde edilmiş olur. Laminant, cam, granit, alüminyum gibi dış cephe kaplama malzemelerine her yönüyle alternatif olabilecek bir üründür.betopan fiyatları

Betopan ebatlarıBetopan İçindeki Bileşenler

Betopan dış cephe kaplama üretiminde kullanılan malzemeler; çimento (Portland-taraşlı),lif-yonga odunu (çam, ladin, köknar),alüminyum sülfat, sodyum silikat, su olarak sıralanabilir. İçerisinde bulunan maddeler her ne kadar sağlamlık özellikleri ile bilinse de yonga odununu çürümeye karşı koruyarak ürünün ömrünün arttırılmasını sağlar. Ürün neme ve suya karşı dayanıklı olması yönüyle ıslanabilecek mekânlarda özellikle de dış cephe kaplaması olarak tercih edilir. Su ile uzun soluklu temaslarda bile şişme gibi kalınlığında belirsiz artmalar ve deforme olmaz. Özellikle alternatif olduğu mdf, laminant, osb, alçı levhalara göre dayanımı çok yüksektir. Aynı şekilde yangın dayanımı bu alanda dünyadaki sınıflandırma sistemlerinde yanmaz madde olarak geçmektedir. Ayrıca binaların yangın dayanımlarını arttırır. Kullanım kolaylığı açısından hem dikey hem de yatay olarak değişik betopan ebatları kullanılabilirdir. Mukavemeti sağlam olduğundan darbelere dayanıklı ve deprem bölgeleri için binaların deprem dayanımlarını arttırıcı bir yapı malzemesidir.

desenlibetopan-ahsap-boyaliBetopan Tercih Edilen Alanlar

Hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri, endüstriyel yapılar, zirai yapılar, askeri yapılar, pazar yerlerinde rahatlıkla betopan dış cephe kaplama malzemeleri kullanılabilir. Ayrıca iç mekânlarda banyo, tuvalet bölmeleri, mutfak bölmesi, tavan ve tabanlarda dahi farklı betopan ebatları mevcut ve kullanılabilir.

 

Piyasada Bulunan Betopan Ebatları 

Piyasada üretilen betopan ebatları her ne kadar farklı isteklere göre şekillenebilir olsa da EN 324-1 standartlarında hazır olarak kullanıma uygun modeller vardır. Kalınlıkları mm cinsinden 8 ile 24 mm arasında değişen betopanın ağırlığı boyutlarına göre değişir. Şöyle ki 10 kg/m2 den 30 kg/m2 ye kadar ağırlıkta paneller bulunur. Betopan panelin eni ise yine 1250 mm den 3000 mm ye kadar değişken aralıklardadır. Betopan her türlü işleme uygun bir yapıdadır. Çivi çakabilir, kesme ya da zımparalama yapabilirsiniz. Ayrıca boyama da uygulanan fonksiyonel bir yapı malzemesidir. Boyama yaparken kullanılacak ürün poliüretan esaslı bir boya olmalıdır. Betopan ağaç ve çimentonun özelliklerini birleştirdiği için iki ürünün avantajlarını tek üründe yansıtır. Neme dayanıklı olan ürün aynı zamanda ısı yalıtımı sağlar. Ses yalıtımlı olmasının yanında depreme dayanıklı binalar inşa eder. B1 sınıfı yanmaz madde olduğu için alev almaz.