ahsaptahta-min

Ahşap Plaka Özellikleri ve Kullanım Alanları

İnşaat sektörü her geçen gün gelişen ve büyüyen bir alandır. Bu sektörde yapılan yapıların yanında kullanılan malzemelerde de büyük gelişmeler olmaktadır. Mühendisler sürekli olarak daha kullanışlı, daha verimli, daha yenilikçi ürünlerin tasarımı ve üretimi için uğraşmaktadırlar. Çünkü yenilikte sınır yoktur ve insan, yapısı itibariyle yeniliklerden heyecan duyar. İşte, inşaat sektöründe de ortaya konan her yenilik, kullanıcıları heyecanlandırmakta, yaşam alanlarının daha sağlıklı, daha güvenli, daha estetik yerler haline gelmesi için arayışlara yöneltmektedir. Bu konuda ahşap plaka kullanımı da oldukça yaygındır. Ahşap plakalar üzerinde de sürekli yenilikler yapılmakta, hem kullanım alanları hem çeşitleri hem de özellikleri sürekli geliştirilmektedir. Ahşabın çeşitli maddelerle birleştirilmesiyle de geliştirilen panel çeşitleri hem ahşabın hem de diğer maddelerin özelliklerini barındırdığı için çok daha faklı alanlarda da kendilerine yer bulmaktadırlar.

ahsaptahta2 min - Ahşap PlakaAhşap Plakaların Avantjları

Ahşap, inşaat sektörünün en eski malzemelerinden birisidir şüphesiz. İnsanlar uzun yıllardır ahşap eşya ve evlerden faydalanmaktadırlar. Ahşabın hem tedarikinin kolay olması hem de kullanışlı olması bu kadar yaygın olmasında etkilidir. Oysa günümüzde ahşap hammaddesi tedarik etmek eskiye nazaran daha zordur. Bunun yerine de ahşap plaka ürünler tercih edilmektedir. Çeşitli kimyasal ürünlerle, yapışkanlarla desteklenerek üretilen bu ürünlerle ahşap yapılar ve eklemeler yapılabilmekte, çeşitli dekorlar uygulanabilmektedir. Makinalarda işlenen bu ürünler hem ahşabın özelliklerini barındırmakta hem de katkılarla daha kullanışlı hale gelmektedir.

Ahşap Plaka Çeşitleri

Günümüzde üretimi yapılan ve yapılarda kullanılan ahşap plaka çeşitleri kontraplaklar, plywoodlar ve osb levhalardır. Kontraplaklar, özellikle dekoratif zemin kaplamalarda kullanılırlar. Üretimi zamanla diğer ahşap ürünlere göre azalmaktadır. Birçok sektörde kullanılan Plywoodlar inşaatlarda da;

  • Beton kalıpları yapımında,
  • Dekoratif zemin kaplamalarında,
  • Çatı kaplama uygulamalarında,
  • İç duvar bölmelerinde rahatlıkla kullanılmaktadırlar.

Osb levhalar ise kullanımı her geçen gün artan ahşap plaka çeşitleridir. Yapışkan ipliklerle donatılarak üretilen osb levhalar, birçok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedirler. Neme karşı yüksek direnç göstermeleri, esneklikleri sayesinde dayanıklılıklarının yüksek olması, kolay şekil alabilmeleri ve parçalara ayrılsa dahi kalitesinden ödün vermemesi osb levhaların çok tercih edilmelerini sağlamaktadır. İç ve dış cephe kaplamada, çatı kaplamalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. İhtiyaç halinde boyama, vernikleme, çeşitli şekillerde renklendirme, biçme işlemleri de rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yüksek nem direncinin yanında içerisinde kullanılan yapışkan madde sayesinde uygulandığı alanlarda küf, mantar gibi oluşumları da engeller. Bu yüzden diğer ahşap panellere göre daha yüksek verim sunduğu söylenebilir.

Ahşap Plakaların Uygulamada Pratikliği

Bütün ahşap plaka çeşitleri, uygulamada da oldukça pratiklik sağlamaktadır. İstenen boyutlarda üretimi yapılabildiği için uygulanacak alanın ölçülerine göre üretimi yapılabilmekte, bu da kısa sürede uygulama işlemlerinin halledilmesine imkan vermektedir. Ayrıca uygulanacak alanın özelliklerine göre kalınlıkları da belirlenebilmekte, farklı kalınlıklarda üretimi yapılabilmektedir. Bu da istenen verimin daha sağlıklı alınabilmesine yardımcı olmaktadır.