Taşyünü Nedir?

Taşyünü Nedir ? 


Bazalt, dolomit gibi kayaların eritilerek püskürtüldükten sonra, bakalit ile karıştırılması ve birtakım özel işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilen mineral yün çeşidine taşyünü fiyatları denmektedir. Bir diğer adı ile kayayünü ya da rockwool olarak duyulması mümkündür.

taşyünü3 - Taşyünü Nedir?
taşyünü şilte

Taşyünü Nedir Ne İşe Yarar?

Taşyünü bulunduğu ortamda çok yüksek oranda ısı ve ses yalıtımı konusunda başarı sağlamaktadır. Böylece mekanda bulunanlara daha konforlu bir ortam sunarken, genel anlamda bütçeye de katkı sağlamaktadır. Isı ya da serinliğin korunması, yan oda ya da ortamdan gelen sesleri geçirmemesi; bu tarz sorunlarda ekstra güvenlik önlemi alınmasını engellemektedir. Bu konuda bilinçlenen tüketicilerin artması ve yönetmeliklerin yükselmesi ile de kullanım oranı yükselmiştir. Aynı zamanda yangına karşı da yüksek direnç göstermesi ile de kurulduğu yapıları korumakta ve birçok çeşitte satışa sunulmaktadır.

Taşyünü Nedir ve Kullanım Alanı

Taş yünü kullanım alanlarını aşağıda yer aldığı şekilde sıralayabiliriz;

  • Sistem çatı paneli
  • Cephe paneli
  • Asma tavan paneli
  • Dış cephe mantolama
  • Folyolu ara şilte
  • Ses ve ısı yalıtımı için kullanılan ara bölme levhaları
  • Sıcağa dayanıklı sanayi levhaları
  • Prefabrik borular
  • Dökme taşyünü elyafı
 • Sanayi şilteleri

Taş yünü perforasyonlu ve membranlı olarak da kendi içerisinde ayrılmaktadır. Kullanılacağı alana ve kullanım amacına göre, kullanılan malzemenin ve kaplayacağı alana göre büyüklüğünün değişmesi nedeni ile bütün sistemler için farklı özellikler saymak daha doğru olacaktır. Giderek artan kullanım oranı nedeni ile de, ihtiyaçlar doğrultusunda giderek çeşitli ürünleri piyasada yerini almaktadır.

Taş yünü hizmeti veren firmaların konusunda deneyim ve bilgi sahibi olması, talep edilen kullanım alanına uygun olup olmadığı konusunda profesyonel bilgi verebilmesi ve kullanılan malzemelerin orijinal kalitede olması oldukça önemlidir. Böylelikle hem taş yünü piyasası için güvensiz geri dönüşlerin önüne geçmiş olunacak hem de kullanım sonrasında geri dönüşlerle yeni müşteriler edinmesine vesile olacaktır.Her sektörde verilen hizmet dallarının malzeme kalite ve çeşitliliğine göre değişiklik gösterdiği üzere,  taş yünü için de sabit bir fiyat belirtmek sağlıklı olmayacaktır. Fakat ilk aşamada; piyasada fiyat oranları hakkında ortalama bir fiyat bulmak fikir sahibi olunmasına yardımcı olacaktır. Sonrasında firmalar ve kullanılan malzeme gerekliliği, markaların dayanıklılığı, geri dönüşümlerde olumlu ya da olumsuz veriler, karar vermekte yardımcı olacaktır.