su yalıtım malzemeleri

Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir

Evlerimizin suya dayanıklı, yani su geçirmez cephelerle kaplı olması esastır. Özellikle iç kısımları çatıdan bodrum katına kadar kuru tutulmalıdır. Bu, evimizin kuru kalmasına, nemi azaltıcı etkide bulunmasına yardımcı olduğu gibi, aksi halde tehlikeli sonuçlarıyla yüz yüze kalma zahmetinden de bizi korur. Zira su sızıntıları böcek istilası, küf ve en kötü hallerde yapı hasarı gibi sorunlara neden olur. İnşaat öncesi veya profesyonel bir firmadan destek alınarak, uygun Su Yalıtım Malzemeleri ile yapılan lokal düzeyde tadilatlar ile su sızma sorunlarını tamamen önleyebilirsiniz.

izopak kumlu mebran
izopak marka kumlu mebran

Poliüretan Malzeme

Poliüretan malzeme basketbol sahaları, tenis kortları gibi spor tesislerinde; çanta, ayakkabı ve benzeri ürünlerde su geçirmez özelliğiyle tekstilde; koltuk ve yataklar gibi mobilya eşyalarında ve ayrıca kolay şekillendirilebilmesiyle iç duvar süslemesi gibi birçok kullanım alanına sahiptir. Kısacası Su Yalıtım Malzemeleri arasında sıklıkla kullanılan ve poliüretan malzeme, sıvı geçişini engelleme ihtiyacı duyulan her ürün ve yapı imalatında yararlanıldığını söyleyebiliriz. Özellikle bitüm ile kombine edilerek de kullanılırlar. Yapılarda ve tekstilde su yalıtımının yanında çatlak gibi unsurların oluşmasını engelleyerek daha stabil bir durum oluştururlar.

izopak keçeli mebran
izopak marka keçeli mebran

Bitümlü Malzeme

Bitüm (asfalt veya kömür katranı) organik sıvılardan oluşan yapışkan, su geçirmez karışık bir maddedir. Bitümlü su yalıtım sistemleri konut, ticari veya kurumsal binalarda kullanılır ve diğer destek Su Yalıtım Malzemeleri olan membran gibi ürünlerle kombine edilebilir. Bitüm, bazı dolgu maddeleriyle karıştırıldığına asfalt elde edilmektedir. Ancak özellikle kombine edilerek kullanılması, asfalta nazaran daha üstün bir su yalıtım performansı sergiler. Ayrıca belli yöntemlerle karıştırıldığına elde edilen Astar da beton yüzeylerde çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Membranlar

Günümüzde membranlar birçok sektörde farklı amaçlarda ve çeşitli üretim özellikleriyle imal edilse de, oldukça etkili Su Yalıtım Malzemeleri olarak da kullanılmaktadır. Membranlar örtü olarak, sıvı şeklinde örtülerek uygulama şekillerine sahiptir. Su yalıtım amacıyla bitüm gibi farklı malzemelerle de kombine edilir. Su geçirmez membranlar suya karşı direnci, boyutsal stabilitesi, sabit rutubet, bitki kökleri ve bakterilere karşı yüksek alkali ve direnç gösterme özellikleriyle mükemmel derecede alt sınıf bir zar oluşturur.

Daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için gereklilik olan su yalıtımı uygulama alanına göre bunların yanında akrilik, kauçuk, epoksi, siloksan, çimento gibi maddeler ve likit ve püskürtme esaslı forumlarda da yapılmaktadır.