Strafor Çeşitleri

strafor kopuk fiyatlari

Strafor Çeşitleri

Strafor Çeşitleri Genellikle dış cephe izolasyonlarında kullanılan köpüğü andıran bir yapısı olan strafor, yapı sektöründe çokça kullanılan bir üründür. Kullanıma elverişli olması, kolay bulunabilme özelliği ve uygulama sonrasındaki müşteri memnuniyeti açısından elverişli olması strafor malzemesini yalıtım malzemesi olarak ön plana çıkartmaktadır. Alanına göre istenilen yoğunlukta üretilebiliyor olması malzemenin başka bir artı yönünü ifade etmektedir. Bu kadar olumlu özelliğe sahip yapı malzemesi olan strafor, birçok çeşide sahiptir. Karbon takviyeli strafor, neopor strafor ve B1 sınıfı strafor gibi birçok strafor çeşidi bulunmaktadır. Kullanım alanlarına göre çeşidi de artmaktadır.

 

strafor cesitleri
strafor

Straforun Başlıca Özellikleri

  • Yoğunluk, kullanım alanına göre istenilen yoğunlukta üretilebilen bir özelliğe sahip olması
  • Su emme oranı, direk su ile temas ettiğinde malzemenin su emme özelliği oldukça düşüktür
  • Yanma, alev yürümeyen özelliği sayesinde güvenilirdir
  • Ömür, kullanım ömrü oldukça uzun bir malzemedir

Bu kadar fazla özelliği içinde barındırıyor oluşu, malzemenin çok kullanılıyor olmasındaki en önemli faktörlerdir. Bu doğrultuda dış cephe mantolama sistemlerinin en önemli unsuru, strafor malzemesi oluşturmaktadır.

beyaz strafor kopuk fiyatlari
beyaz strafor kopuk fiyatlari

Strafor Malzemesinin Teknik Bilgileri

Strafor, teknik deyimle; EPS, %5’i polistren %95’i havadan oluşan ve günlük hayatımızın birçok alanında sıkça kullandığımız bir üründür. Straforun içindeki polistren tanecikler buhar ile ısıtılır. Bunun sonuncunda köpük bloğu oluşturulur. Bu blokların metreküp ağırlığı imalatçının isteğine göre değişik şekillerde ve abatlarda üretilebilir. Straforun içindeki dansite yükseldikçe strafon malzemesinin sertliği de artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak, straforun içindeki köpük tanecikleri küçülmüştür.

 

beyaz kopuk fiyatlari
beyaz kopuk fiyatlari

Yalıtım Sektörünün Vazgeçilmezi Strafor Çeşitleri

Özellikle kaplama ve paketleme konusu söz konusu olduğunda bu alanlarda herhangi bir sorun olduğunda straforun kullanılmadığı alan yok gibidir. Aslında strafor sadece yapı malzemesi olarak da düşünülmelidir. En fazla kullanıldığı alan olarak ısı yalıtım sistemlerinde ve izolasyon sistemlerinde kullanıldığı doğru bir tespittir. Ancak bunun yanında gün geçtikçe yaygınlaşan bir kullanım alanına sahip olmaya başlamıştır. Logo kalıplarından dekoratif amaçlı yapılara kadar farklı kullanım alanlarına sahiptir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak kendini her geçen gün yenileyen malzeme bu yenilenmesi sayesinde kullanım alanını gittikçe genişletmektedir. Bunun doğal sonucu olarak, kullanıcılar arasında sık tercih edilen bir ürün olmaktadır.