polikarbonrenkleri

Polikarbon Çatı Nedir?

Kırılmaya karşı dayanıklı olması sebebiyle yaygın olarak kullanılan polikarbon malzemesi kullanılarak oluşturulan çatı sistemidir. Polikarbonun uygulanabildiği ürün yelpazesi oldukça geniştir. Bu nedenle mimari açıdan karmaşık yapılarda dahi farklı tasarımlara olanak tanıyarak en uygun doğal aydınlatma çözümleri sunmaktadır. Renk seçeneğinin fazla olması ve geçiş özelliği ile birçok amaca hizmet eden işlevsel bir ürün olmasının yanında aydınlatma çözümlerine estetik kazandırmaktadır. Standart çatı detayları ile polikarbonat profiller tamamlayıcılık sağlayarak uygulamayı kolaylaştırmaktadır. Polikarbonat levhalar özellikleri nedeniyle birçok amaçla farklı binalarda kullanılabilmektedir. İhtiyaca uygun olarak kalınlığının belirlenebilmesi çatı malzemeleri arasında tercih edilir olmasının sebepleri arasında yer almaktadır.

seffaf polyester onduline - Polikarbon Çatı

Polikarbon Çatının Özellikleri

Polikarbon çatı sahip olduğu olumlu özellikler dolayısıyla kullanım alanı oldukça geniş olan bir üründür. Polikarbon levhaların çatı kaplamalarında yaygın olarak kullanılmasının en temel sebeplerinden biri dayanıklı oluşu ve kolay kırılmamasıdır. Bu ürün ayrıca hava şartlarından kolay etkilenmemektedir. Kullanıldığı alanda ışığın eşit bir şekilde dağılmasını sağlayan malzeme ışık geçirgenliğinin fazla olması sebebiyle gün ışığından faydalanma konusunda da cama yakın bir özellik taşımaktadır. Aynı zamanda ısı yalıtımı sağlayan bu malzeme oldukça hafiftir. Yüksek yalıtım sağlaması için farklı kalınlıkta ve çok hücreli üretilebilmektedir. Alüminyum çıtalarla montajı yapılan polikarbon levhaların uygulaması oldukça kolaydır. Standart plaka ölçüsü 210X600 olan malzeme cama kıyasla oldukça hafiftir.

polikarbonat levha 350x245 min - Polikarbon ÇatıPolikarbon Çatı Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Polikarbon çatı malzemesinin özelliğinden kaynaklanan sebeplerle çok yönlü bir kullanıma olanak bulunmaktadır. Şeffaf olması sebebiyle bolca ışık alan ve yapay ışığın da dağılımını homojen bir şekilde gerçekleştiren bu malzeme yaşam alanlarının çatılarının yanı sıra kış bahçesi ve seralarda da kullanılmaktadır. Şeffaf olmasının yanında renk seçenekleri de bulunan polikarbon malzemeden oluşturulan çatı sistemi binalar arasında bulunan geçitlerin ve otobüs durakları ile üst geçitlerin kapatılmasında da tercih edilmektedir. Kapalı alanlarda sigara içmenin yasak olduğu ülkemizde restoran ve kafelerin sigara içme alanlarının ayrı bir bölüm olarak oluşturulmasında bu malzemeden yararlanılmaktadır. Otoparkların kapatılması ve fabrika ışıklıklarının oluşturulmasında da bu malzemeden yararlanılabilmektedir. Spor salonları, havuzlar ve verandalar ile terasların kapatılmasında da bu malzeme kullanılabilmektedir.

Polikarbon Çatı Hangi Avantajları Sunuyor?

Polikarbon çatı çizilme, kırılma, ısı ve kimyasal maddeler karşısında oldukça dayanıklı bir üründür ve alev yaymama özelliğine de sahiptir. -40 ile +120 arasındaki sıcaklık değerlerine dayanıklılık gösterdiğinden farklı iklim koşullarında kullanılabilmektedir. Yalıtım problemlerinin ortadan kaldırılmasında etkili bir çözümdür. Soğuk bükümle dahi şekil alabilen esnek bir malzeme olduğundan ve uygulama kolaylığı sebebiyle pek çok alanda kullanılması mümkündür. Işık geçirgenliği olan şeffaf bir malzeme olduğundan gün ışığından faydalanılmak istenen durumlarda etkin bir çatı sistemi seçeneğidir. Renk seçeneklerinin fazla olması mekânda farklı tasarımlar yapılmasını mümkün hale getirmektedir.