teleskopikdirek5

Teleskopik Dikme Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

İnşaatlarda dış cephelerin kaplamalarının yapılması gibi işlemlerde kullanılan kalıp sistemlerinde eskiden beri genel olarak ahşap kalıplar kullanılmaktadır. Ayrıca inşaat içlerinde ve kenarlarında kurulan iskelelerde de eski dönemlerde ahşap iskeleler kullanılmaktaydı. Günümüzde üretimleri yapılan teleskopik dikme ürünleri sayesinde döşeme ve kiriş kalıbı uygulamalarında taşıyıcı iskeleler olarak bu elemanlar kullanılmaktadır. Bir taşıyıcı iskele elemanı olarak bu ürünler kolaylıkla sökülüp takılabilir dikleri ve pratik bir şekilde yükseklik ayarlamaları yapılabildiği için sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. İnşaat iskelelerinin kurulmasında 3 metre ile 5 metre aralığında yüksekliklere kadar ayarlanabilen bu dikmeler belirli standartlara tabii olarak üretilir.

teleskopikdirek3 min - Teleskopik Dikme

Teleskopik Dikme Ürünleri Ve Tercih Nedenleri

İnşaatlarda eski dönemlerde tercih edilen ahşap iskeleler yerine günümüzde yeni teknolojilerle üretilen metalik iskelelerin tercih edilme sebebi daha dayanıklı ve daha pratik kullanımlı olmalarıdır. Bu noktada sıklıkla kullanılan malzemelerden birisi teleskopik dikme taşıyıcı elemanlarıdır. Kolaylıkla sökülebilen, pratik taşıma yöntemleri ile istenilen inşaat alanında tekrar tekrar uygulanabilen ve yüksek sağlamlığa sahip bu elemanlar günümüzde inşaat sektöründe birçok firma tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İstenilen yüksekliklere kadar ulaştırabilen bu yapı elemanları üst üste eklenerek daha yüksek sistemlerde elde edilebilmektedir. Bu sayede inşaat iskelelerinin ve alt kalıpların hızlı ve pratik bir şekilde kurulması sağlanırken döşeme ve kalıp işlemlerinin de daha hızlı bir şekilde yapılması sağlanmaktadır.

Teleskopik Dikme Ürünleri Nasıl Kullanılır?

İnşaatlarda döşeme ve kiriş kalıbı işlemleri için teleskopik dikme elemanları kullanılarak iskeleler kurulabilmektedir. Uygulamaları çok basit olan bu dikme elemanları iç ve dış boru olmak üzere iki ana parça halinde üretilirler. Opsiyonel olarak farklı ölçülerde ve ebatlarda üretilebilen bu dikmeler dört yollu, tripot ve ahşap kirişler ile birlikte kullanım sağlarlar. Geniş bir ayarlama aralığına sahip olmaları, yüksek hassasiyet dereceleri, ekonomik ve uzun ömürlü olmaları sayesinde birçok yapı müteahhidi tarafından inşaat uygulamalarında tercih edilen bir ürün olmaktadır. Yük taşıma kapasitesinin yüksek olması sayesinde birçok inşaat iskelesinde kalıp malzemesi azaltılarak veya arttırılarak kullanılabilir. Ekonomik olması ve güvenilir olması sayesinde farklı çalışma yüksekliklerin de rahatlıkla kullanılabilen bu yapı elemanları günümüzde birçok firma tarafından yüksek kalitelerde üretilmektedir.

İnşaat Sektörünün Vazgeçilmez Elemanları Teleskopik Dikme Ürünleri

Günümüz inşaat sektöründe iskele ve kalıp sistemlerinde çok büyük kolaylık sağlayan teleskopik dikme ürünleri inşaat sektörünün vazgeçilmez bir elemanı haline gelmiştir. Yüksekliklerine göre istenilen ebatta üretilerek kullanıma sahip olan bu dikmeler uzun ömürlü olmaları, güvenli olmaları ve pratik kullanımları sayesinde birçok inşaat uygulamasında tercih edilmektedirler. Farklı türlerine göre bir tondan iki buçuk tona kadar yük taşıma kapasitesine sahip olan bu dikme ürünleri birçok firma tarafından farklı kalitelerde üretilerek uygun fiyatlarla inşaat malzemeleri sektöründe satışa sunulmaktadır.