Taşyünü Yalıtım uygulaması

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
tasyunu-paket-fiyatlari-kd

Taşyünü Yalıtım Uygulaması Hakkında

Taş yünü volkanik kaya çeşitlerinden bazalt, diyabaz, dolomit gibi minerallerin yaklaşık 1400⁰C gibi çok yüksek derecelerde ergitme işlemine tabi tutularak bakalit ile karıştırılmasıyla özel işlemler sonucu elde edilir. Özel bir elyaf türü olan taş yününe, kaya yünü ya da rockwool isimleri de verilir. Taşyünü yalıtım uygulaması ısı, ses, su yalıtımı elde etmek için tercih edilir. Enerjisini büyük ölçüde dışarıdan aldığı yakıtlarla sağlayan ülkemizde yalıtım enerji tasarrufu sağlaması yönüyle önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken kısım enerji verimliliğidir. Taş yünü ısı ve ses yalıtımı konusunda çok yeterli bir yapı malzemesidir. Ayrıca yangına dayanıklı bir ürün olması ve su itici özelliği ile önalana çıkar. Taş yünü yangına dayanıklı ürünler sınıflandırmasında A1 yanmaz ürün sıfatını almış bir üründür. Yangın yayılmasını geciktirerek olası bir yangın afetinde binadaki transfere daha çok zaman tanır.

Taşyünü Yalıtım uygulamasıUygulamada Kullanılan Taşyünü Türleri

Taşyünü yalıtım uygulaması için kullanılan taş yünü çeşitleri vardır. Bunlar şilte halinde taş yünü, levha halinde taş yünü, boru şeklinde taş yünü, dökme tip taş yünü olarak sıralanır. Kullanım yeri ve amacına göre çeşitleri oluşturulmuştur.

Taşyünü – 50 yoğ – 5 cm

47.00  / kdv dahil / paket

Taşyünü – 70 yoğ – 5 cm

60.00  / kdv dahil / paket

Taşyünü Manto 150 yoğ. – 5 cm

52.00  / kdv dahil / paket

Taşyünü Yalıtımı Uygulama Alanları

Şilte halinde taş yünü çatılarda, büyük çaplı sanayi borularında kullanılır. Levha halinde taş yünü iki duvar arasında, duvarları dış ve iç yalıtımında, binaların doğal zeminlerinde kullanılır. Boru şeklinde taş yünü akışkanların taşındığı boruların yalıtımı için kullanılır. Dökme tipi taş yünü daha çok şekilsiz yüzey ve alanlarda kullanılır. Şilte halinde taş yünü, yalıtım yapılacak yüzeye uygun boyutlarda kesilen şiltenin serilmesiyle uygulanır. Çatı alanlarında, döşeme yüzeylerinde, mertekleri arasında kullanılır. Taşyünü yalıtım uygulaması ısı, ses, su ve yangın yalıtımı konularında yeterli bir uygulamadır. Levha halinde taş yünü iki yüzü kaplı (metal ya da emdirilmiş cam tülü ile) yapı malzemesidir. Duvarların dış veya iç yalıtımında, cephe kaplama sistemlerinin altında rahatlıkla kullanılan ve tercih edilen bir yapı malzemesi ürünüdür. İki kat arası döşemelerde ve zemin döşemesinde de kullanılabilir. Bölme duvarlar yapımı veya iki duvar arası yalıtımda kullanılır. Boru şeklinde taş yünü 250⁰C ye kadar olan sıvıların iletimini sağlayan boruların yalıtımında kullanılır. Enerji tasarrufu için var olan ısının kaybını engellediği gibi çalışan personelin güvenliğini de sağlar. Geniş çaplı sanayi boruları için birebir uyum sağlayan bir ürün olarak önalana çıkar. Dökme tip taş yünü; şilte, levha ya da boru tipi taş yünlerinin kullanımına uygun olmayan şekilsiz yüzeylerin yalıtımında kullanılan belirli formu olmayan bir üründür. Genellikle sıkıştırma usulü ile yalıtımı istenen alana malzemenin tıkılmasıyla kullanılır. Çift cidarlı kapıların yalıtımda kullanılabilir.

Taşyünü Yalıtım Uygulaması Avantajları

Taşyünü yalıtım uygulaması kullanım kolaylığı sağlar çünkü taş yünü kesilebilir bir üründür. Isı, ses, su ve yangın yalıtımı için benzersiz bir üründür. Kullanım sıcaklığı yaklaşık 1000⁰C olup sıcağa ve neme oldukça dayanıklı bir üründür. Şekil değişikliği ve kabarma oluşmayan, çürümez, küf tutmaz ve korozyona yol açmaz bir yapı malzemesidir.