tasyunu-paket-fiyatlari

Kullanım Alanları ve Avantajlarıyla Taş Yünü Uygulama

Doğal bir malzeme olan ve mineral yün olarak da bilinen taş yünü, volkanik başkalaşımdan, yani yeraltının derinliklerinde pişerek katılaşmış lava olan bazalttan yapılır. Ticari amaçlı taş yünü üretimi günümüzde 1500 derece sıcaklıktaki fırınlarda sıvılaştırılıyor. Sıvı bazalt daha sonra iplikler haline döndürülür ve bir sertleşme fırınında sıcak hava kullanılarak sıkılaştırılır ve yün paketleri halinde hazırlanır. Paketler halinde sıkıştırılan bu plakalar son olarak da kesilerek hazır hale getirilir. Günümüzde düşük maliyetle maksimum performans ve sürdürülebilir çözümlere doğru yönelimi göz önünde bulundurduğumuzda, taşyünü nerelerde kullanılır sorusuna verilecek birçok cevap bulabiliyoruz. Genellikle binalardaki mantolama işlemleri için mükemmel bir çözüm üreten taş yünleri, bitki yetiştiriciliği gibi farklı amaçlara da hizmet etmektedir.

Taşyünü Nerelerde KullanılırTaş Yünü Nerelerde Kullanılır?

Isıya karşı dayanıklı, iyi bir yalıtkan ve ses emini özelliğiyle öne çıkan taşyünü nerelerde kullanılır hakkında verilecek cevap elbette ki konut, ticari ve kurumsal binalardaki yalıtımla kalmaz. Örneğin, olağan üstü yüksek erime noktasından dolayı yangına dayanıklılık gerektiren yapı ve pişirme aletleri gibi hassas ürünlerde kullanılabilmektedir. Bunun yanında kişisel ya da ticari bahçecilikle uğraşanlar için su tutucu özelliğinden yararlanılmak üzere de çözüm üretir. Zira taş yünü elyafları suyu tutar, kök gelişiminde yeterli hava ve destek sağlar. Taş yünü diğer alanlarda ise reçine bağlantılı panellerde, contalarda, fren balatalarında, otomotiv endüstrisinde, plastik sanayide, topraksız tarım sistemlerinde filtreleme aracı ve dolgu malzemesi olarak yararlanılmaktadır.

tasyunu-paket-küçükdeveciTaş Yününün Mantolama İle Getirdiği Avantajlar

Çok basit ve temel bir anlatımla bir taş yünü malzemesi, hem sıcaktan hem de soğuktan etkili koruma sağlar;  daha teknik anlatımla ise 1500 dereceden daha yüksek ısıya ve soğuğa karşı direnç göstermektedir. Malzemenin bu kabiliyeti, özellikle mantolama yapılan binalarda büyük avantaj sunmaktadır. Zira ısı ve ses izolasyon kazanımıyla bir bina içerisinde yaşayan sakinler için kaliteli yaşam ortamı sağladığı gibi, yangın gibi etkilere karşı kalkan görevi görerek güvenli ortam da oluşturmaktadır. Yapısal bozukluğa uğramadan çok uzun süre kullanılabilen, doğal olmasıyla sürdürülebilir yapılar için çevre sağlığına olumlu katkıları bulunan fonksiyonel bir malzemedir. Bunlara ek olarak taşyünü nerelerde kullanılır ise operasyon maliyeti o kadar düşecektir. Uzun vadeli performansı, kolay imalat ve nakliye yeterliliği, yenilenebilir ve bol miktarda bulunan doğal hammaddesi ile birey ve toplum için uzun süreli tasarruf sağlar.

Kaliteli Taş Yünü Malzemesi Nereden Satın Alınır?

Taş yünü imalat işçiliği bakımından kalitesi farklılık gösteren hassas bir malzemedir. Düşük kalitedeki bu malzemeler kullanım sırasında da birçok handikap meydana çıkartır. Bu yüzden taşyünü nerelerde kullanılır konusundan ziyade satın alınacağı noktalar, yani firmalar da önem arz eder. İmalat kalitesi yüksek ve düşük maliyetli ürün temininde Türkiye´nin deneyimli firması Küçük Deveci İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. satış öncesi ve satış sonrası hizmeti ile proje çeşitli uygulamalarınızda sizlere yardımcı olacaktır.