Taşyünü dış cephe kaplama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
tasyunu-dik-levha

Taşyünü Nedir ve Nasıl Üretilir?

Ülkemizde son yıllarda enerji tasarrufu adına pek çok gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerden birisi de binaların yalıtımlarının yapılmasıdır. Binaların her türlü yalıtımının sağlanması, enerji tasarrufunun sağlanması adına önem kazanmıştır. Devlette yeni binalar yapılırken yalıtımlı olarak yapılmasını, eski binalarında yalıtımı bulunmuyorsa yapılmasını zorunlu tutmaktadır. Taşyünü yalıtım amacıyla en sık kullanılan malzemeler arasında bulunmaktadır. Taşyünü volkanik kayaçlardan elde edilmiş olan ve özellikle yalıtım malzemesi olarak kullanılan bir malzemedir. Volkanik kayaçların yüksek derecelerde ısıyla birlikte eritilip elyaf şekline getirilmiş halleridir. Mineral açısından zengin olan bu volkanik kayaçlar yalıtım amacıyla kullanmanın yanı sıra organik tarım yapan kişiler tarafından toprak yerine kullanılmaktadır. Taşyünü dış cephe kaplama amacıyla en çok kullanan yalıtım malzemesidir.

Taşyünü dış cephe kaplamaTaşyününün Özellikleri Nelerdir?

Taşyünü özel yapısı ile bakteri barındırmayan ve mikroorganizma üremesine imkân vermeyen bir malzemedir. Bu sebeple de bozulma ve çürüme olmamaktadır. Taşyünü doğal ürünlerden elde edilmesi sebebiyle çevreye zarar vermeyen ekolojik bir yapıdadır. Taşyünü dış cephe kaplama işlerinde kullanılmasının en büyük nedeni nem tutmaması ve su itici özellikte olmasıdır. Binaların dış kısımlarında suyu iterek iç kesimlerine ulaşmamasını sağlamaktadır. Bu sebeple yalıtım amacıyla taşyünü kullanılan binalarda yağmur yağması durumunda dış kısımları ıslak gibi gözükmektedir. Taşyünü her türlü yalıtım amacıyla kullanılabilmektedir.

Taşyünü – 50 yoğ – 5 cm

47.00  / kdv dahil / paket

Taşyünü – 70 yoğ – 5 cm

60.00  / kdv dahil / paket

Taşyünü Manto 150 yoğ. – 5 cm

52.00  / kdv dahil / paket

tasyunu-silteler-yanmazTaşyünü Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Taşyünün genel kullanım amacı yalıtımdır. Ancak farklı yerlerde ve farklı cisimlerin yalıtımı için kullanılabilmektedir. Taşyünü dış cephe kaplama amacıyla yalıtım sağlaması amacıyla kullanılmaktadır. Dış cephelerde kullanımı en sık kullanımı olmasının yanında iç cephelerde de taşyünü kullanılmaktadır. İç cephelerde duvarlar arasında taşyünü yalıtım yapabilmek amacıyla kullanılmaktadır. İç cephelerde özellikle ses yalıtımını sağlamak amacıyla kullanılır. Taşyünü çok yüksek derecelere kadar dayanabilmesi nedeniyle yangına karşı dayanıklıdır. Bu özelliği sayesinde yine binaların iç cephelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle fırın, ocak ve benzeri elektronik aletlerde yalıtım malzemesi olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca fırın yapılarının katman aralarında hem ısı yalıtımı sağlama amaçlı hem de tutuşmama özelliği ile kullanılmaktadır. Hava geçirgenliği ve su geçirmeme özellikleri sayesinde son zamanlarda seralarda toprak yerine kullanılmaktadır. Organik tarım özelliklerine uygun olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Taşyünü Montajı Nasıl Yapılmalıdır?

Taşyünü dış cephe kaplama ve iç cephelerde yalıtım amacıyla kullanılması durumunda montajı ve uygulaması bilgi gerektirmektedir. Herkesin yapamayacağı uygun malzemeyi gerektiren bir işlemdir. Öncelikle taşyünü uygulanacak yüzeyin hazırlanması gerekmektedir. Ağırlıklı olarak sıva üzerine uygulanmaktadır.  Dübel ile sabitlenecek olan yer hazırlanır. Taşyünü bu dübele vida ile sabitlenmektedir. Sabitleme sonrasında üzerine yeterli miktarda yapıştırıcı sıva uygulanması gerekmektedir. Yapıştırıcı sıvanın kalınlığı hem maliyet açsından hem de yalıtım açısından önem taşımaktadır. Üzerine bu işlem için özel olarak üretilen file kaplanmalıdır. Bu file üzerine ikinci kat sıva uygulaması yapılır. Uygun süre beklendikten sonrası tercihe göre son kat sıva atılabildiği gibi boyama işlemi de yapılabilir.