Taşyünü

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
taşyünü ısı yalıtım malzemesi

Taşyünü – 50 yoğ – 5 cm

47.00  / kdv dahil / paket

Taşyünü – 70 yoğ – 5 cm

60.00  / kdv dahil / paket

Taşyünü Manto 150 yoğ. – 5 cm

52.00  / kdv dahil / paket

Yaşam alanlarında daha rahat, çevrenin olumsuz etkilerinden kendine pay edinmeyen bölgeler oluşturmak isteyen kişiler evleri, ofisleri dahil olmak üzere her türlü yerde yalıtım olanaklarını kullanmayı tercih ediyorlar. İlk başta artan yakıt giderleri ve buna ek olarak binalar arasındaki ince duvarlardan ya da sokaktan gelen gürültünün kesilmek istenmesi kişileri yalıtım yapma konusunda tetikleyebiliyor. Yalıtım malzemeleri için yapısı ve kalitesi itibarıyla en çok verim alınabilen malzeme Taşyünü olmaktadır. Taşyünü nün ısı ve ses yalıtımını binalarda bir arada gerçekleştirmesi mümkün olurken aynı zamanda su geçirgenliğinin kesilmesinde ve yangın gibi binaya zarar verecek olan dış etkenlere karşı korumada kullanımı oldukça yaygındır.

 

tas yunu
tas yunu

Taşyünü Özellikleri Nelerdir?

Yalıtım yaptırmak ve isteyen kişiler mümkün olduğu kadar az masraf ve yüksek kaliteyi bir arada tutarak bir seçim yapmak istiyorlar. Özellikle yalıtımın uzun vadede ve gözle görülür farklar ortaya koyması bu durumu daha cazip hale getiriyor. Bu sebeplerle pek çok kişi yalıtım yaparken ısı, ses veya çevreye karşı koruma söz konusu olduğunda birbirinden farklı malzemeleri tercih edebiliyorlar. Oysa sadece Taş yünü kullanımı ile tüm beklentilerin karşılanması rahatlıkla sağlanabilmektedir.
Su geçirgenliğini engellemesine rağmen yaşam alanlarında biriken buharların neme sebebiyet vermemesi için buharı geçirebilen yapısı sayesinde ferah alanlar elde edilebiliyor. Bunun yanı sıra ısı yalıtımında ortaya koyduğu performansla kısa sürede yakıt giderlerinde büyük farkların görülebilmesi mümkün oluyor.

Taş Yünü Yapı Malzemesinin Özellikleri

Taş yünü yapı malzemesi, volkanik kayaç orijinli bazalt taşının oldukça yüksek sıcaklıklarda eritilip elyaf haline getirilmesiyle elde edilen bir yapı malzemesidir. Malzeme bazalt taşından oluştuğu için inorganik bir malzeme olarak da tanımlanabilir. Ülkemizde de taşyünü yalıtım malzemesine hammadde olacak bazalt özelliğindeki volkanik kayaçlar bulunmaktadır. İçeriğindeki özellikler sayesinde sıklıkla tercih edilen taş yünü yapı malzemesi, pek çok özelliğiyle öne çıkan bir malzeme olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu noktada taş yünü yapı malzemesinin özelliklerini sıralayacak olursak;

  • Sıcak ve rutubetli ortamlarda dahi boyutlarında bozulmaz olmaz
  • Çürümez, küflenmez, korozyona uğramaz ve zaman içerisinde bozulmaz
  • Higroskopik ve kapiler değildir
  • İçeriği itibariyle böcek ve mikroorganizmaların üremesine sebep olmaz
  • Isı iletkenliği değer açısından ısı yalıtımına son derece elverişlidir

Sıralanan bu özellikleri göz önünde bulunduracak olursak, yapı malzemesinin ısı yalıtımı konusunda oldukça elverişli bir yapı malzemesi olduğu ve yıllar içerisinde bozulma yapmayan dayanıklı bir yapı malzemesi olduğu gereği ortaya çıkmaktadır. Sıralanan bu özelliklerinden ötürü, taş yünü yapı malzemesi, yapı sektörünün temel dinamikleri arasında yer almaktadır. Yalıtım konusundaki etkinliği sadece ısı yalıtımıyla sınırlı değildir. Bunun yanı sıra ses yalıtımı konusunda da oldukça etkili bir yapı malzemesi özelliğine sahiptir.

Taşyünü yapı malzemesi, teknik özellikler bakımından yapı sektörünce aranılan bir malzeme olmaktadır. Bundan dolayıdır ki ülkemizde son dönemlerde pek çok yapıda taş yünü yapı malzemesinin kullanıldığı görülmektedir. Esasında ısı yalıtımı ve ses yalıtımı konusunda son derece elverişli olması, yapı sektörünün aranılan bir malzemesi olmasını sağlamaktadır. Günümüz en yeni teknolojileri sayesinde taş yünü yapı malzemesinin de üretim teknolojisinde değişiklikler oluşmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla üretim aşamasındaki gelişmeler, yapı malzemesinin çok daha kaliteli ve nitelikli olmasını sağlamaktadır. Bütün bunlardan ötürü, günümüzde yükselen pek çok inşaatta taş yünü yapı malzemesi tercih edilmektedir. Taş yünü yapı malzemesinin tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise; yapı malzemesinin uygulamasının pratik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu özelliğinden dolayı yapı sektöründe çalışanlar, taş yünü yapı malzemesini tercih etmektedir. Bunun yanı sıra, teminin rahat olması da bir başka tercih nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Taş Yünü Yapı Malzemesinin Kullanım Alanları

Taş yünü yapı malzemesi, özellikle yalıtımla ilgili birçok sorunun çözülmesinde etkili bir malzeme olarak bilinmektedir. Bu noktada pek çok farklı yalıtım alanında ve farklı düzenlemelerde taşyünü yapı malzemesi tercih edilmektedir. Taş yünü yapı malzemesinin kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

  • Isı yalıtımı
  • Ses yalıtımı
  • Akustik ses düzenleme
  • Yangın yalıtımı

Gibi pek çok farklı alanda taş yünü yapı malzemesi kullanılmaktadır. Taş yünü son zamanlarda ısı ve ses yalıtımının yanı sıra yangın yalıtımında da etkili olarak kullanılmaktadır. Bunun temel sebebi ise; içeriği itibariyle yanmaz bir özelliğe sahip olmasıdır. Yine ses geçirmezlik değerinin ses yalıtımı konusunda elverişli olmasından ötürü taş yünü yalıtım malzemesi, ses yalıtımında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Esasında levha (plaka) şeklinde üretilen taş yünü yapı malzemesi, şilte, boru ya da dökme şeklinde de üretilmektedir. Kullanım amacına göre istenilen boy ve ebatta üretilebilen taş yünü levhalar, içerik itibariyle de istenilen teknik özelliklere uygun bir şekilde üretilebilmektedir. Bütün bu özelliklerinden kaynaklı olarak taş yünü yapı malzemesi hem giderek kullanım alanını genişletmekte hem de sürekli olarak tercih edilen bir yapı malzemesi özelliğine sahip olmaktadır.

Taş yünü yalıtım malzemesi çok yüksek sıcaklıklarda eritilip üretildiği için, özellikle ısı yalıtımı konusunda etkili bir yapı malzemesi olmaktadır. Son dönemlerde ısı enerjisine olan ihtiyacın artmasının doğal sonucu olarak, ısı konusunda tasarrufun sağlanması yönünde çalışmalar hızlanmıştır. Bu doğrultuda ısı yalıtım meselesi gündeme gelmiştir. Bu noktada devlet de ısı yalıtımı konusunda teşvik edici kararlar alarak, yapı sektörünün ısı yalıtımı konusunda bilinçlenmesini sağlamıştır. Özellikle ısı ses yalıtımı konusunda elverişli olan yapı malzemeleri, yapı sektörünce tercih edilmeye başlamıştır. Taşyünü yapı malzemesinin ısı ses yalıtım özelliğine sahip olan bir içeriğinden dolayı, yapı sektörü taş yünü yapı malzemesini çokça tercih etmektedir.

Taş yünü Nerelerde Kullanılır?

Suya karşı dayanıklı olması sebebiyle taşyünü nün en fazla çatı ve tavanlarda kullanıldığı görülmektedir. Bunun bir diğer sebebi de Taşyünü malzemesinin yangınlara dayanıklı olmasıdır. Böylece binaların dış cephelerinin tam bir koruma içine dahil edilmesi sağlanıyor. Tıpkı çatılar ya da teraslarda olduğu gibi binalar arasındaki bölmelerde de taşyünü kullanılabilmektedir. Gemi sanayisi içinde yaygın olarak kullanılan taşyünü nün levha olarak  tüm bu alanlara yayılabilmesindeki en büyük neden yağmur ve kar suları başta olmak üzere ve her türlü sıvı için geçirgenlik sağlamadan bunu yüzeyinde tutması olmaktadır. Böylece yapılar daha uzun süre ve ayakta kalabilir.

Taş Yünü Yapı Malzemesinin Yapı Sektörüne Etkileri

Yapı sektörü, hızlı bir değişim ve gelişim özelliği gösteren bir sektör olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu bağlamda sürekli bir şekilde güncellenerek yenilenen yapı sektörü, pek çok özellik bakımından son derece elverişli binaların inşa edilmesini sağlamaktadır. Yapı sektöründeki yeni gelişmeler sayesinde ısı yalıtımındaki gelişmelerin yanı sıra ses yangın yalıtımı konusunda da önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Taşyünü yapı malzemesi gibi ısı, ses ve yangın yalıtımı konusunda son derece elverişli yapı malzemelerinin kullanılmasının doğal sonucu olarak ise, yalıtım konusunda mükemmele yakın binalar inşa edilmektedir.

Taş yünü yapı malzemesi, ses ve ısı yalıtımı konusunda yapı sektörüne hizmet eden bir özelliğe sahiptir. Bu doğrultuda yapı sektörüyle taş yünü yapı malzemesi arasında etkili bir bağın olduğu da söylenebilmektedir. Bundan dolayı sürekli olarak aranılan bir yapı malzemesi olan taşyünü yapı malzemesi, gittikçe yaygınlaşan bir kullanım özelliğine sahip olmaktadır. Yapısı itibariye çatı yalıtımı, cephe yalıtımı gibi alanlarda kullanıma müsait olan taş yünü yapı malzemesi, Çatı yüzeylerinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Elyaf haline getirildikten sonra pek çok farklı şekilde üretilebilen taş yünü yapı malzemesi, yapı sektörü açısından son derece elverişli bir malzeme olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Taş Yünü Yapı Malzemesinin Fiyat Aralığı

Yapı sektörü tarafından çokça tercih edilen taşyünü yapı malzemesinin fiyatları dönemler halinde değişebilmektedir. Bunun temel sebebi ise; arz ve talep dengesindeki değişiklilerdir. Şöyle ki, yapı sektörünün hızlı olduğu dönemlerde taş yünü yapı malzemesine talep artmaktadır. Talebin arttığı dönemlerde doğal olarak taş yünü yapı malzemesinin fiyatları da artmaktadır. Yine ısı yalıtımı ses yalıtımı konusunda elverişli olan taş yünü yapı malzemesinin fiyatları, yapı sektörünün durgun olduğu dönemlerde düşmektedir.

Yalıtım denince ilk akla gelen yapı malzemelerinden birisi olan taşyünü yapı malzemesi, ses ve ısı yalıtımı yangın yalıtımı konusunda da elverişli bir yapı malzemesidir. Yalıtım konusunda oldukça elverişli olmasından kaynaklı olarak çokça tercih edilmektedir. Bu durumda kullanım alanı oldukça geniş olan taş yünü yapı malzemesinin fiyatları arttığında yapı sektörü de bu artıştan olumsuz etkilenmektedir. Bu noktada taş yünü yapı malzemesinin dönemler içerisindeki fiyat artışlarından etkilenmemenin yolu ise uygun fiyat aralığında seyrettiği dönemlerde stok yapmaktan geçmektedir.

Taş yünü yapı malzemesinin üretim maliyeti de malzemenin fiyatlandırılmasında etkili olmaktadır. Son dönemlerdeki teknolojik yeniliklerin taşyünü üretim faaliyetlerine de yansımasının doğal sonucu olarak, üretim maliyetinde düşüşler yaşanmaktadır. Bu durumda hiç şüphesiz, taş yünü yapı malzemesinin fiyatlarının düşmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca taş yünü yapı malzemesi fiyatları üzerinde yapılacak olan kısa bir araştırma, malzemeyi uygun bir fiyat aralığında satın almamızın önünü açacaktır. Bu noktada özellikle interneti kullanarak yapılacak olan bir fiyat araştırması oldukça akıllıca bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerin en popüler yapı malzemesi olarak bilinen taş yünü yapı malzemesi, fiyatlarının uygunluğu ölçüsünde yapı sektöründe kullanılır bir özelliğe sahip olmaktadır. Bundan dolayı fiyat ve kalite dengesini yakalayabilmiş bir üretim teknolojisi, taş yünü yapı malzemesinin yaygınlaşmasında etkilidir.