Taş Yünü Nasıl Yapılır?

Taş yünü ya da diğer adı ile kaya yünü, günümüzde dış cephe mantolama ve kaplamaları için sıklıkla kullanılan bir malzeme olup, volkanik kayaçlardan elde edilen, yaklaşık 1600 derece ısı ile eritilerek lif şeklinde elyaf haline getirilmesi ile oluşmaktadır. Doğal bir yalıtım malzemesi olarak bilinen kaya yünü, volkanik kayaçlardan elde edildiği içerisindeki mineral ve inorganik maddeler sebebi ile tamamen doğaldır. Bu sebeple ses ve ısı gibi etkenlerde yalıtım malzemesi olarak çoğunlukla tercih edilmektedir. Ayrıca bazı ekstrem durumlarda taş yünü, tamamen doğal olması sebebi ile de tarım arazilerinde zemin olarak kullanılabilmekte, seralarda uygulama alanı bulabilmektedir.

Taş Yünü Nasıl Yapılır Ve Kullanım Alanı Nelerdir?

Taş yünü hem organik hem de ısı ve ses yalıtımı için ideal olduğundan dolayı farklı birçok alanda ve sektörde kullanılmaktadır. Ayrıca taş yünü nasıl yapılır ve yapılan taş yünleri nerelerde kullanılır, bazıları şu şekildedir:

  • Günümüzde özellikle binaların dış cephelerinde ses ve ısı yalıtımı için kullanılmaktadır.
  • Yüksek dereceli fırınların izolasyonu için kullanılmaktadır.
  • Çatılarda ısı yalıtımı için tercih edilmektedir.
  • Yangına dayanıklı bir madde olduğu için önlem olarak farklı alanlarda kullanılmaktadır.
  • Bazı yerlerde sera ve tarım zeminleri için kullanılmaktadır.

Taş Yünü Nasıl Yapılır Ve Avantajları Nedir?

Taş yününün kullanım alanı oldukça geniştir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de ısı ve ses yalıtkanlığı sağlaması ve buna ek olarak yangına dayanıklılık gösteren ayrıca tamamen doğal inorganik maddelerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra taş yünü nasıl yapılır denildiğinde 1600 dereceye kadar ısı ile üretildiğinden dolayı hiçbir zararlı mikro organizmaların üremesini engellemektedir. Farklı boyut ve ölçülerde üretilebildiğinden dolayı da her yere kolaylıkla monte edilebilmektedir.