Su Yalıtımı

Su Yalıtımı Ürünleri

Astar

izopak-likit-membran

İzopak Membran

izopak keçeli mebran

Likit Membran

izopak-likit-membran

Onduline Membran

pp400-bituline

 

 

 

Su Yalıtımı Ürünlerinin Kullanımı Neden Önemlidir?

Su yalıtımı binaların uzun ömürlü olmasında öncelikle önemli bir yere sahiptir. Yaşadığımız binalar zamanla dış etkilerle, yağmur, kar derken nemlenir ve yıpranır. İç kısımda da su tesisatı zamanla bina içinde korozyona sebep olur. Bütün bunların engellenmesi adına binaların inşa edilmesi sırasında su yalıtım ürünleri kullanılır. Böylece binalar nem ve su konusunda dayanıklı hale gelir ve daha uzun ömürlü olur. Su yalıtımı suyun dokunduğu her noktaya yapılır. Bu binanın dışı, çatısı, temeli, bina içinde banyo, wc, mutfak gibi alanlar olarak düşünülebilir.

Su yalıtım malzemeleri sürme ve serpme malzemeleri olarak ikiye ayrılır. Su yalıtım malzemeleri ve yardımcı ürünler; astar, izopak membran, likit membran, onduline membran olmak üzere çeşitli malzemelerdir.

Bu malzemelerden astar, bitüm emülsiyonudur. Membranların uygulanacağı yere rulo veya fırça ile sürülerek veya püskürtülerek uygulanır. Astarın işlevi, membranların sürüleceği beton yüzeye membranın daha kolay yapışmasını sağlamaktır. Yüzeydeki toz, toprak gibi malzemelerin membranın yapıştırıcılığını engelleyeceği için önce astar sürülür ve yüzey pürüzsüz hale getirilir. Astar malzemenin kutusu açılır açılmaz soğuk uygulama şeklinde sürülür. İçeriğinde Zararlı ve zehirli madde yoktur. Bina içerisinde kullanılmasında sağlık için bir zarar yoktur. Yağmurlu havalarda uygulama yapılmamalıdır. Uygulamadan sonra kuruduğunda su geçirmez bir yüzey oluşur.

Membranlar oldukça fazla çeşide sahiptir. Fibrocam taşıyıcılı membran, polyester keçe taşıyıcılı membran, alüminyum folyolu membran, arduazlı membran, likit membran gibi çeşitleri vardır. Membranlar öncesinde astar sürülerek uygulamaya başlanır. Membranlar kullanılacağı yere göre farklı çeşitlerde kullanılabilir.

Membranların dışında çimento esaslı su yalıtımı, kiremit altı döşeme ile su yalıtımı, drenaj levhası, nem bariyeri, su yalıtım bandı, naylon branda, yalıtım süzgeçleri gibi daha birçok su yalıtım malzemesi ve yöntemi vardır. Bütün bu malzemeler uygulandığı yerde suyun geçirimliliğini engeller kuru bir ortam oluşur. Böylece ortam suyun ve nemin yıkıcı etkisinden kurtulmuş olur. Binaların dışında havuz, depo, teras gibi su ile temas halinde bulunan yerlerde de kullanılır.

Bitüm su yalıtım malzemeleri, epoksi su yalıtım malzemeleri, çimento su yalıtım malzemeler, kauçuk su yalıtım malzemeleri, siloksan su yalıtım malzemeleri, akrilik su yalıtım malzemeleri, polimerler su yalıtım malzemeleri, membranlar olmak üzere adlandırılmaktadır. Bu malzemeler içerikleri farklı olduğu için uygulandıkları mekanlarda da farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. yapılarda en verimli ve fiyatı en uygun olan yalıtım malzemesi tercih edilecektir.

Küçükdeveci İnşaat