suyalıtımı2 300x201 - Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir ve Neden Önemlidir?

suyalıtımı2 300x201 - Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir ve Neden Önemlidir?

Yapıların daha uzun süre kullanılmasında su yalıtımının payı büyüktür. Yağmur ve kar gibi yapının dışından kaynaklanan etkiler ile su tesisatlarından kaynaklanan içsel etkiler, zamanla binanın iç ve dışının nemlenmesine ve aşınmasına yol açmaktadır. Bunun önüne geçmek amacıyla inşaat sırasında binada kullanılan su yalıtım malzemeleri nelerdir ? Su yalıtımı sağlamak üzere astar, nem bariyeri, naylon branda ve membran gibi malzemeler kullanılmaktadır. Membran izopak, likit veya ondülin olmak üzere çeşitleri olan bir üründür. Kullanılan yalıtım malzemeleri sayesinde binaların su ve neme karşı daha dayanıklı olması ve kullanım ömrünün uzaması sağlanmaktadır. Su yalıtımı binanın gerek içinde gerekse dışında su ile temas eden başta çatı ve tuvaletler olmak üzere her noktaya uygulanmaktadır.

membran - Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir ve Neden Önemlidir?
bituline membran

Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir ve Astar Nasıl Uygulanır?

Su yalıtım malzemeleri nelerdir sorusunun cevabı olan malzemeler sürme ve serpe olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Su yalıtım malzemeleri arasında yer alan astar membranın kolay yapışmasını sağlamak amacıyla fırça ya da rulo yardımıyla sürülerek uygulanmaktadır. Astarın püskürtülerek uygulanması da mümkündür. Astar membranın yapışmasına engel olacak tozu engelleyerek yüzeyin pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. İçeriğinde zehirli ya da zararlı madde bulunmayan ve binanın içinde kullanılmasında sakınca bulunmayan astar, kutusu açılarak soğuk olarak uygulanır. Astar uygulaması yağmurlu havada yapılmamalıdır. Uygulama yapıldıktan sonra kuruması sağlandığı takdirde astar su geçirmeyen bir yüzey oluşturmaktadır.

Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir ve Membran Çeşitleri Nelerdir?

Su yalıtım malzemeleri nelerdir sorusunun yanıtlarından biri de oldukça fazla çeşidi olan membranlardır. Likit, arduazlı, alüminyum folyolu membranlar kullanılabileceği gibi, uygulama alanı için uygun olduğu takdirde polyester keçe ya da fibrocam taşıyıcılı olanların da tercih edilmesi mümkündür. Kullanım alanına uygun bir çeşidi seçilerek uygulanmadan önce astar sürülmelidir.