Standart Plywood Ölçüleri

Plywood, odun gibi ham maddelerin soyma makinesinde soyularak dik olacak şekilde bir tahta haline getirilmesi ile oluşan tahta levhaya denmektedir. Kontrplak adı da verilen bu tahta levhaların mutlaka soyma işleminden geçmesi gerekmektedir. Odun yerine kereste ile yapılan bu işlem sonucunda ise ortaya çıkan levhaya kontrplak değil kontrtabla adı verilmektedir. Genellikle çam ya da kavak ağacından elde edilen bu levhaların kullanım alanları ise oldukça geniştir ve kullanım amaçlarına ve kullanım yerlerine göre farklı boyutlarda üretilmekle birlikte standart plywood ölçüleri de değişmektedir. Kontrplaklar su ile temas etme durumuna göre de çeşitlilik gösterebilmektedir. Rutubete, suya ya da her türlü hava koşuluna dayanıklı olarak üretilmektedirler.

Standart Plywood Ölçüleri Ve Kullanım Alanları

Genellikle oldukça çeşitli kullanım alanına sahip olan plywood, çoğunlukla inşaatlarda kullanılmaktadır. İnşaatlarda ise beton dökme kalıplarının oluşturulmasında, dış cephe, tavan, iç duvar ya da zemin kaplamalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra otomotiv sektöründe de kullanımı görülmekle beraber, kamyon ve benzeri ulaşım araçlarının iç kasalarında ve iç aksam dizaynında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra standart plywood ölçüleri de kullanım alanlarına göre farklı boyutlarda olabilmektedir.

Standart Plywood Ölçüleri Nelerdir - Standart Plywood Ölçüleri
Standart Plywood Ölçüleri Nelerdir

Playwood’un Avantajı Ve Standart Plywood Ölçüleri

Dayanıklılık bakımından oldukça avantajlı olan plywood, ağacın cinsi de dikkate alındığında genellikle 18 mm olarak 13 katmandan meydana gelmektedir. Ayrıca standart plywood ölçüleri 18 mm olmakla birlikte, 13 katmandan oluşmaktadır. Fakat 13 katmanın yanı sıra 7, 9, 11 katmandan oluşan türleri de bulunmaktadır. Özellikle dayanıklı olması istendiğinde ölçü olarak 18 mm standart olmakla birlikte 2 mm’den oluşan 7 katmanlı bir plywood tercih edilebilir ya da dayanıklılık durumuna göre bu ölçü değişebilir.