btm-membran

Standart Membran Ne İşe Yarar?

Standart membran, çatılarda membran uygulaması yapılmasında kullanılan malzeme çeşitlerinden biridir. PVC ya da epiderm şeklinde üretilenler de bulunmaktadır. Yapılarda kullanılan çatı sistemleri birbirinden farklı olduğundan yalıtımı sağlamak üzere farklı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Membrandan beklenen en temel işlev çatıları ve dolayısıyla binayı suya karşı korumaktır. Çatıdaki örtü ve onunla birlikte kullanılacak olan yalıtım malzemesi yeterli korumadığı takdirde dış nem etkilerinin binanın iç kısımlarında olumsuz durumlara neden olması kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu durumların en başında binanın rutubetli hale gelmesi bulunmaktadır. Binada rutubet olması, kötü kokuyu beraberinde getirmenin yanında gerek cephe duvarlarında gerekse binada kullanılan eşyalarda küflenme ve deforme olma gibi eşyaların ve yapının kendisinin ömrünü kısaltacak sonuçlara yol açtığından suya karşı koruma önemlidir. Firmamız tarafından su yalıtım malzemesi olarak izopak membran ve likit membranlar ile ondülin membranların üretim ve satışı yapılmaktadır.

pp40m kirmizi avrasya - Standart MembranStandart Membran ve Arduazlı Membran

Çatıda suya karşı tedbir almanın önemi günümüzde artık tartışılmaz bir gereklilik olarak kabul edilmektedir ve standart membran da bu amaçla kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Ancak çatının yapısı farklı çeşitlerin kullanımının daha avantajlı olmasına yol açmaktadır. Arduazlı membranlar teras çatıların dere ve parapetlerinde son kat olarak kullanılmaya oldukça uygundur. Bakım masrafı olmadığı için tercih edilen arduazlı membranlar yanma ve paslanma yapmayan dayanıklı ürünlerdir. Eğik yüzeyler ve dar alanlar için uygulamada kolaylığa sahiptir. Çevre dostu olan bu ürünün montajı kolaydır. Üzerinde farklı tasarımlar yapılması mümkün olduğundan cephe duvarları için de kullanılabilmektedir.

Standart Membran ve PVC Membran

Standart membran dışında çatılar için PVC membranlar da tercih edilmektedir. PVC membranların en önemli avantajı elastikiyetinin yüksek olmasıdır. Bu özelliği ile yüksek mekanik dayanım sağlaması mümkün olmaktadır. Su ve yangın karşısında yüksek dayanıklılık göstermekte olan bu ürün ayrıca nefes alan bir yapıya sahiptir ve buhar geçirgenliği bulunmaktadır. Kaliteli bir malzeme olan PVC membran iklim şartlarına uyum sağlayabilen yapısı sayesinde farklı koşullar altındaki binalarda tercih edilebilmektedir. Buna ek olarak geri dönüştürülebilen bir ürün olması çatı sistemlerinin oluşturulmasında çevreye zarar verilmesini önleme bakımından önemlidir. Oldukça dayanıklı bir ürün olan PVC membranın zarar görmesi halinde onarımı kolaydır.

Membran Fiyatları ve Standart Membran

Çatı sistemlerinde yalıtım yapılırken standart membran ve diğer membran çeşitleri arasında yapılacak tercihte iklim şartları ve çatının özelliğinin yanı sıra kullanılacak malzemenin kalite ve dayanıklılığı ile fiyatlar değerlendirmeye alınmaktadır. Çatının ahşap ya da metal olması durumunda kullanılacak malzeme değişiklik göstermektedir. Teras çatılar ile yatay çatılarda ya da dar açıklığa sahip çatılarda avantajlı olan malzemeler birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu durum mebranlar arasında fiyat farklılıkları olması sonucunu doğurmaktadır.