Sandviç Panellerin Özellikleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
Sandviç Paneller

Sandviç panel ler çeşitli yapılarında çatılarında ve duvarlarında bulunarak yapıların hem ısı yalıtımının yapılmasını hem de su yalıtımının yapılmasını sağlamaktadırlar. Sandviç paneller; sese, suya ve yangına dayanıklı olarak üretilebilmektedirler. Panellerin dış yüzeyleri galvanizli sac ile üretilmektedirler. Sandviç panellerde su yalıtımını sağlamak için ise çeşitli malzemelerle boyama yapılmaktadır. Sandviç panellerinde polyester ve PVdF, boya malzemesi olarak kullanılırlar. Bu yöntem sayesinde UV ışınlarının geçişi de düzenlemiş olur.  panel ölçüleri, duvar veya çatıda kullanılmasına göre değişebilmektedir. Ayrıca hangi dolgu malzemelerinin kullanıldığı ağırlığını ve kalınlıklarını etkilemektedir. Bu nedenle farklı dolgu malzemelerinde sandviç panellerin ölçüleri de değişebilmektedir.

Sandviç Panel – Taşyünü

90.00  / kdv dahil / m2

Sandviç Panel Tekiz

64.00  / kdv dahil / m2

Poliüretan Dolgulu Sandviç Panellerin Özellikleri

Sandviç panellerde kullanılan en iyi ısı yalıtımı sağlayan dolgu malzemelerinden biri de poliüretandır. Isı iletiminin çok düşük olması hem soğuktan hem de aşırı sıcaktan korunmanızı sağlamaktadır. Poliüretan yoğunlukları 20-200 kg/m3 arasında değişebilmektedir. Çatılarda poliüretan dolgu kullanılacağında en az 30 kg/m3 olmalıdır. Poliüretan malzemenin yanma sınıfı B1,B2 ya da B2 olabilmektedir. Ayrıca hafif özelliğinin aksine mekanik dayanımı oldukça yüksektir. Poliüretan dolgulu sandviç panel ölçüleri isteğe ve ihtiyaçlara göre değişebilmektedir. Yalıtım kalınlık ölçüleri 30-100 mm arasında değişebilmektedir. Sandviç panellerin üzerindeki boya kaplamalarının kalınlık ölçüleri ise 0,40-0,80 arasında değişmektedir. Üzerindeki boya kaplama ve poliüretanın yapısal özelliği sayesinde su yalıtımı sağlanmaktadır. Poliüretan dolgusu hem kolayca uygulanabilmesi hem de pürüzlü ve düzgün olmayan yüzeylere de uygulanabilmesi nedeniyle oldukça kullanışlıdır.

sandviç panellerin özellikleri
Sandviç Panel Özellikleri

Taşyünü Dolgulu Sandviç Panellerin Özellikleri

Taş yünü dolgusu, çatı kaplama ve yalıtımında kullanılan en iyi yalıtım malzemelerindendir. Isı iletkenliğinin düşük olması sayesinde ısı yalıtımı sağlar. Ayrıca yanmaya karşı em dayanıklı malzemedir ve yanma sınıfı A’dır. Ses yutucu özelliği ile çok iyi bir ses yalıtımı yapmaktadır. Boya kaplamsı olarak galvaniz sac kullanılır. Polyester ve PVdF boya tipi ile hem estetik görünüm tamamlanır hem de su geçirmez hale getirilmektedir. Taşyünü panel ölçüleri kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Taşyün kullanımından kaynaklı daha yoğun bir malzeme kullanılması, yalıtım kalınlık aralığını düşürmektedir. Taşyün yoğunlukları en az 100 kg/m3 olmaktadır. Yalıtım kalınlıkları ise 50-100 mm arasında değişebilmektedir.

Panel Uygulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir

Binaların dış cephe ve çatılarına  uygulama işlemi çoğu zaman oldukça basit bir eylemdir. Gerekli güvenlik tedvirleri uygulamayı gerçekleştirecek usta tarafından alındıktan sonra belirli bir metre uzunluğa kadar olan tüm panellerin uygulanması insan eli ile kolaylıkla gerçekleştirilebilir.