Sandviç Panel Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
Cephe Kaplamasında Sandvic Panel

Bu malzeme, iki kat boyalı galvaniz sac veya alüminyum levha arasına muhtelif kalınlık ve yoğunlukta poliüretan enjeksiyon uygulanarak imal edilen kompozit çatı ve cephe kaplama malzemesidir. Yüzey kaplaması olarak kullanılan estetik malzemelerdir.

Sandviç Panel üretim şekline bakıldığı takdirde birbirine bağlı üç aşamadan meydana gelir ve bu üç aşamanın dış yüzeylerini boyalı galvaniz aç ile boyalı-doğal alüminyum levha oluşturur. Dış yüzeyler arasında yer alan poliüretan, birbirinden farklı kalınlık değerlerine sahip olacağından dolayı genel olarak 38-40 kg/m3 değere eş şekilde orta bölümü doldurur. Panelin yalıtım malzemesi kısmını oluşturan madde varlığı, duruma göre poliüretan, taş yünü ve polystren şeklinde farklı tercihlerle şekillenir.

 

taşyünü dolgulu sandviç panel
Taşyünü Dolgulu Çatı Panel

Panel Boya Kullanımı

Panel yüzeyini oluşturan metal alan, farklı tipteki boyalar ile birbirinden ayrı görünüme sahip olabilir. PVDF, plastisöl, poliüretan, polyester boya çeşitlerinden birisini mevcut paneli boyamak için kullanan tasarımcı; bu hususta en ekonomik olanı seçmek isterse polyester olanı seçerek işlemi tamamlar. Ayrıca polyester boyanın dünya genelinde standart olarak kabul edildiğini belirtmek gerekir. Malzemenin genel özelliklerini toparlayacak olursak:

  • İhtiyaca göre farklı boylarda, yüksekliklerde veya özelliklerde inşa edilebilir.
  • Kullanılacağı alanda ses, ısı, su yalıtımı sağlayarak dış etkenlerden etkilenmeden uzun ömürlü hizmet şansı tanır.
  • İki dış yüzey ve dış yüzeyler arası yalıtım malzemesinden meydana getirilerek kullanılır.
  • Dış yüzeylerinde farklı özellikte ya da tipte boyalar kullanabilir.
  • İç yüzeyindeki yalıtım malzemesi için birbirinden farklı ürün seçeneklerinden kullanılacak duruma uygun olanı seçer.
  • Gayet makul fiyatlı ve kolay montajlı şekilde kullanılabilir.
taşyünü cephe panel
taşyünü dolgulu cephe paneli

Taş Yünü Dolgu Malzemeli Panel Çeşitleri İdeal Yalıtım Sağlar

Özellikle ısı ve ses yalıtımının yüksek olması beklenen  panel çeşitlerinde yalıtım çözümlerinde taş yünü dolgu malzemesinin kullanıldığı panellerden yararlanmak kalıcı ve etkili bir çözüme ulaşmak açısından büyük önem taşımaktadır. Taş yününün yanma katsayısının oldukça düşük olması, başka bir ifade ile yanmaması, taşyünü panellerin yangına karşı korunması gereken arşiv gibi noktalarda da iş cephe kaplama malzemesi olarak tercih edilmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar, panellerin PVdF boya ile gerçekleştirilen boya uygulamaları ile yüksek su geçirmezlik özelliği kazandığını göstermektedir.  Dış cephelerin taş yünü dolgu malzemesi ile üretilen sandviç panellerle mantolanması ile kusursuz bir yalıtıma ulaşılabileceği bilinmektedir. Bu nedenle binaların yalıtımında katmanların üst üste uygulanması ile artan işçilik maliyetleri ve teslim tarihinin uzaması gibi risklere karşı bu paneller iyi bir çözüm olarak ön plana çıkmaktadır. Kaliteli bir uygulama ve kalıcı bir çözüm için yapılacak tercihlerde konunun uzmanı firmalardan destek almak başarıya giden yolun yarısının aşılması anlamına gelmektedir.

polüretan sandviç panel
polüretan dolgulu çatı panel