Sandviç panel montajı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
cati-panel-pu

Cephe Panel – Taşyünü

90.00  / kdv dahil / m2

Sandviç Panel Tekiz

64.00  / kdv dahil / m2

Sandviç Panel Nedir?

Bina cephelerinde ve çatılarda özellikle yalıtımı sağlayabilmek amacıyla kullanılan ve farklı malzemelerin bir araya getirilmesi ile oluşan inşaat malzemesine denilmektedir.Paneller ileri teknoloji içeren bir üretim süreci sonunda üretilmektedir. Üretiminde genel olarak cam yünü, taş yünü, poliüretan gibi malzemeler kullanılmaktadır. Sacdan imal edilen kaplama arasına yalıtım malzemesi monte edilmesi ve istenilen biçimde şekil verilmesi sonucunda üretim tamamlanmaktadır. Bu ürün montajı uzmanlık isteyen bir işlemdir. Paneller yangına dayanıklı olması nedeniyle özellikle son yıllarda inşaatlarda oldukça fazla şekilde tercih edilmektedir.

Sandviç panel montajıPanel Çeşitleri

Sandviç paneller kullanılan metal çeşidine göre, kullanılan yalıtım malzemesine göre ve kalınlıklarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Kullanılan metalin cinsine göre boyanmış sac, boyanmış alüminyum, ya da boyasız sac şeklinde sıralanabilmektedir. Kullanılan yalıtım malzemesine göre ise; taş yünü içeren paneller, cam yünü içeren paneller, poliüretan içeren paneller ve ya polistren içeren paneller olarak çeşitlenmektedir. Kalınlık olarak genel anlamda hadde kalınlıkları bakımından üç haddeli paneller,  dört haddeli paneller ve beş haddeli paneller olarak üretilmektedir. Ayrıca  panel montajı bakımından da dıştan vidalı veya gizli vidalı olarak bulunmaktadır.

cati-panel-5-hadveli Çatı Panel Nerelerde Kullanılır?

Uygulama alanları daha çok yalıtım malzemesi olarak kullanılan maddenin çeşidine göre değişmektedir. Binaların çatılarında ağırlıklı olarak yalıtım malzemesi amacıyla kullanılmakta olup bina içi yüzeylerde de kullanılabilmektedir. Bina içerisinde yangın ihtimalini azaltıcı yalıtım malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Panel montajı doğru şekilde yapılırsa yangın, sıcak ve soğuk, nem gibi etmenlere karşı yalıtım sağlayabilmektedir. Özellikle fabrika binalarında, resmi kurum binalarında, zirai tesislerde, tahıl silolarında, şantiyelerde ve konteynırlarda yalıtım malzemesi olarak sandviç paneller tercih edilmektedir.

tekiz-cephe-panelpoluretan Panel Uygulaması

Uygulaması noktasında pek çok hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hususların başında montaj yapılırken panellerin sac kısımlarının ve yalıtım malzemesinin zarar görmemesine özen gösterilmeli, bunun içinde panellerin üzerine basılmamalıdır. Ancak yalıtım malzemesi ve sacı zarar görmemesine dikkat ederken sağlamlıktan ödün verilmemelidir. Bunun içinde özelikle dış etmenlerden etkilenmeyecek şekilde ve yeterli miktarda vida ile sabitleme yapılmalıdır. Kenar kesimlerinde ve saçaklarda ekstra vida kullanarak güvenlik arttırılmalıdır. Panel sandviçlerde özellikle uzun ömürlü kullanma ve faydalanma talep ediliyorsa montaj aşamasına kadar dış etmenlerden oldukça etkilenmemesi sağlanmalıdır. Aşırı rüzgâr alan bölgelerde, montaj yapılırken rüzgâr yönü de düşünülerek montaj yapılmalıdır. Sandviç panellerin uygun ölçülerde kesilmesi durumunda kesim işleminde dikkatli ve özenli olunması yalıtımın amacına ulaşması açısından önemlidir. Ulaşılmak istenen sonucun kalitesi kullanılan malzemelerin kalitesi ile orantılıdır. Bunun için montaj aşamasında kaliteli malzeme ve vida kullanılmalıdır. Ayrıca panellerin beton ya da metale montajı sırasında uygun vida kullanılmalıdır. Dayanıklılık açısından montaj sırasında contalı vida kullanılmalıdır.