lambiri

Pvc Tavan Sistemi Nedir?

Pvc tavan, İç mekân tasarımlarında dekoratif amaçlı tavan kaplaması olarak kullanılan bir malzemedir. Plastik malzeme şekillendirilerek ve üst zemine led döşenerek şık görüntüler elde etmek mümkündür. Her türlü mekânda tavanlara az maliyetle estetik bir görüntü sağlamaktadır.

Ülkemizde de uzun zamandır kullanılmakta olan ve teknolojinin getirdiği imkânlarla geliştirilmiş ve ürün çeşitliliği artmış olan bu sisteme rağbet her geçen gün artmaktadır. Farklı renk ve desen seçenekleri ile uygulandığı mekânı insan ve çevre sağlığına zarar vermeden hareketlendirmektedir.

Asma tavanlar içerisinde, neme dayanıklılığı sayesinde yıkanabilen ilk tavan malzemesi olma özelliği taşıyan pvc tavanlar toz tutmamalarının yanında kolayca temizlenebilmektedir.

plastiktavan min - Pvc TavanPvc Tavan Niçin Tercih Ediliyor?

Her türlü iç mekan dekorasyonunda kullanılan pvc tavan, binaya çok ağırlık yüklemeyen ve yapının hareketlerine uyum sağlayan hafif yapısıyla özellikle depreme dayanıklı yapıların oluşturulmasında tercih edilen bir tavan kaplama malzemesidir.

Pvc kaplamalar, alternatif ürünlere kıyasla bazı avantajlara sahip olduğundan tercih edilmektedir:

 • Ekonomik olması,
 • Döşeme, tamir ve bakımının kolay olması,
 • Kolay temizlenen sağlıklı ve hijyenik bir ürün olması,
 • Tesisatları kapatarak estetik bir görünüm sağlanmasına katkısı,
 • Rutubetten etkilenmeyerek bakteri ve mantar üremesini engellemesi,
 • Kolay yanmayan ve sıcak ve soğuktan etkilenmemesi,
 • Ses ve ısı yalıtımına katkı sağlaması,
 • İsteğe bağlı olarak tavan şekillendirmeye imkan vermesi,
 • Led ışık montajı yapılarak farklı bir aydınlatma çözümü sunması,
 • Uzun ömürlü olması,
 • Uygulanan binadan sökülüp temizlenerek yeni bir yapıda kullanıma imkân vermesi,
 • İhtiyaç duyulan ebatta üretilebilmesi,
 • Renk seçimine imkân vermesi…

Pvc Tavan Nerelerde Kullanılmaktadır?

Pvc tavan, özellikle yoğun neme maruz kalan banyo, tuvalet ve havuz tavanları başta olmak üzere birçok mekânda kolayca uygulanabilen dekoratif bir tavan kaplama malzemesidir. Ofis ve bürolara, alışveriş merkezleri ve mağazalara, sinema, tiyatro ve konferans salonlarına, restoran ve otellere, hastanelere kolayca uygulanarak pratik bir kullanım sağlamaktadır.

Kullanıldığı alanlarda kullanım kolaylığı ve hijyen sağlamanın yanında, yapıların ısıtma ve aydınlatma gibi sistemlerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçerek dekoratif bir amaca hizmet etmektedir.

Kullanım alanına uygun tavan şekillendirmesi ve aydınlatması yapılabilmesine olanak sağlayan bir malzeme olduğundan mekâna özgü şık tasarımlar için tercih edilmektedir.

Pvc Tavan Montajı Nasıl Yapılır?

Led ışık kullanımı veya kişiye özel bir modeli uygulamada pvc tavan rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Uygulama için öncelikle pvc tavanın montajlanacağı tavanın özellikleri değerlendirilmeli ve yükseklik farkı gibi özellikler göz önünde bulundurularak ölçü alınmalıdır. Alınan ölçüye göre U profiller ve panellerin montajı yapılır. Paneller arasındaki boşluklar, tozdan arındırıldıktan sonra derz yerlerine file yapıştırılarak alçı ile kapatılır. Pvc tavanların laminant gibi birbirine geçen yapısı sayesinde vidalama yapmadan montaj yapılabilmektedir.

İş güvenliğinin sağlanması için montaj sırasında mutlaka, gözlük, maske, eldiven ve koruyucu giysi kullanılmalıdır.