osb-malzeme

 

Osb Malzeme Üretimi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda yapılarda sık bir şekilde kullanılmaya başlayan osb levha malzeme ürünleri çok pratik bir şekilde üretilmekte ve kullanım noktasında avantaj oluşturmaktadır. OSB ürünler, genel olarak levha şeklinde üretilmekle birlikte yönlendirilmiş yonga levha ifadesi ile kısaltılmıştır. Bu levhalar çok esnek bir yapıda oldukları için yapılarda birçok farklı alanda kullanılabilirler. Şekillendirilmesi ve kesilmesi çok kolay olan bu levhalar özellikle farklı ağaç türlerinin katmanlarının sıkıştırılması yoluyla üretilmiş ve arasında bulunan reçine ile birlikte levha haline gelmiş ürünlerdir. Günümüzde yapı uygulamalarında iç duvar kaplamaları, dış yapı malzemesi, bina bölümlendirmeleri, zemin ve tavan kaplamaları, yapıları oluşturulması ve nem yalıtımları gibi birçok farklı amaçla kullanılmaktadır.

osb malzeme kucukdeveci - Osb Malzeme

Osb Malzeme Kullanım Türleri

Üretim konusunda pratiklik sağlayan ve kullanışı da çok kolay olan osb malzeme ürünleri farklı kullanım türlerine ayrılacak şekilde üretimi gerçekleştirilen ürünlerdir. Genel olarak firmamız tarafından temin edilen ve piyasada 4 türü bulunan OSB levhalar için farklı türler farklı kullanım alanlarına uygundur. Bu türlerden birincisi genellikle ambalaj sanayisinde kutu ve sandık gibi eşyalar yapılırken kullanılırken ikinci tür ise binaların iç kısımlarında tercih edilmektedir. Üçüncü ve dördüncü tüller ise nem ve ısıya karşı göstermiş oldukları yüksek direnç sayesinde yapıların dış cephelerinde kullanılmaktadır. Bu ürünler çok dayanıklı bir yapıda oldukları için sağlamlıkları nedeniyle yapıların iç ve dış kısımlarında kullanılarak uzun ömürlü bir yalıtım uygulaması sağlanabilir.

osb malzeme romanya - Osb MalzemeOSB Malzeme Ürünleri İçin YapısalÖzellikler

Piyasada en çok tercih edilen ahşap ürünler arasında bulunan osb malzeme farklı teknik özelliklere ve yapısal özelliklere sahiptirler. Günümüzde birçok yapı uygulamasında sıklıkla kullanılan bu malzemeler şeritli ağaç malzemelerin reçine ile birbirine yapıştırılması sayesinde panel olarak üretilmektedirler. Bu nedenle doğal bir ahşap rengine sahip olan ürünler üzerlerinde boya ve kağıt kaplama gibi uygulamalar yapılarak renklendirilebilir ve yapıların dış kısımlarında veya iç kısımlarında kaplama için kullandıklarında dekoratif bir görünüm oluşturulabilir. Yapısı gereği su ve ısıya dayanıklılık gösteren bu ürün kolay bir şekilde uygulanabilir ve istenilen her noktaya nakledilebilir.

Bina Yalıtımlarında OSB Malzeme Kullanımı

Özellikle binaların dış cephelerinde kaplama işleminde kullanılması ile birlikte yüksek bir yalıtım özelliği sağlayan osb malzeme ürünleri özel üretimleri sayesinde ısıya karşı yüksek dayanıklılık oluşturmaktadır. Günümüzde birçok farklı yapıda ısı yalıtımı oluşturulması enerji tasarrufu ve sağlıklı bir yaşam ortamı sağlamaktadır. Bu nedenle ısı yalıtım işlemleri çok tercih edilen bir yapı uygulamasıdır. Bu noktada OSB levha ürünlerinin tercih edilmesi ile birlikte hızlı bir şekilde yalıtım işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu yalıtım işlemlerinde uygun fiyatlarla temin edilmiş olan OSB ürünler kullanılması sayesinde ekonomik bir sonuç oluşturan yalıtım uygulaması yapılabilir. Farklı çeşit ve ebatta ürünler firmamızdan ekonomik bir şekilde temin edilebilir.