osb levha

Birçok yerde özellikle yapı alanında sıkça kullanılan bir terimdir. Lakin çoğu kişi tam olarak neyi ifade ettiğini bilmemektedir. Osb levha nedir sorusu en kolay şu şekilde açıklanabilir: Yönlendirilmiş yonga levha ifadesinin kısaltılmış halidir. Yönlendirilmiş ifadesinden anlaşılacağı gibi esnek bir yapıya sahiptir. Esnek yapısı farklı şekillere kolayca girebilmesinden, aynı zamanda dayanıklı olması bakımından çatı ve duvar kaplamak için kullanılmaya uygun görülmüştür. Yönlendirilmiş yonga levha ya da osb2 levhalar genellikle inşaat sektörü içerisinde olanlar tarafından bilinen ve birçok evde fark etmeseniz de bulunan bir malzeme olarak bulunmaktadır. Dayanıklılığından emin olunmadan önce sadece iç duvar kaplamalarında kullanılmış sonrasında ise dış yapı malzemesi olarak da kullanılmaya başlanmıştır.

Osb2 Levhaların Kullanım Alanları

BU malzeme nedir sorusundan sonra akla gelen şey kullanım alanları oluyor. Farklı çeşitlere sahip tabii ki sadece çatı ve duvar kaplamalarında kullanılmamaktadır. Osb-1 diye duyacağınız çeşidi ambalaj sanayisinde, kutu, sandık gibi eşyaların yapımında kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise tabii ki kolayca şekil alabilmesidir. Osb-2 bu ürünün binalardaki ilk kullanımlarındandır ve binanın iç kısmında kullanılır. Bu kullanım alanlarına iç cephe duvarlar ve yer döşemeleri dahil olmaktadır. Zamanla daha dayanıklıları üretilerek ortaya Osb-3 çıktı. Osb-3 yağış, rutubet ve benzeri dış koşullara karşı dayanıklı olduğu için binaların dış cephelerinde, çatıda sıklıkla kullanılan bir malzeme oldu. Son olarak Osb-4 ise yine dış cephe kullanımı için uygun bir çeşittir. Ayrıca dayanıklı, sağlam, uzun yıllar kullanım olanağı sunan  levhalar evinizin içerisinde bulunan mobilyalar için de vazgeçilmez bir malzeme olmuştur.

osb levha yeni - Osb Levha Nedir?
osb2 osb3

Osb2 Levhalar Nasıl Kullanılır?

Sorusuna cevap bulabilmek için ayrıca kullanımı hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Bilindiği gibi neme karşı dayanıklı olmak zorundadır. Bu yüzden kullanılmadan önce kullanılacak yere getirilir ve 2 gün boyunca buradaki nem koşullarına alıştırılır. Ortama adapte olduktan sonra aralarında belli boşluklar bırakılarak döşenmeye başlar bunun sebebi ise genleşme durumunda sıkıntı yaşanmamasıdır. Önemli olan noktalardan birisi ise işlem yaparken uygulanan alanın ıslak olmadığından emin olmanız olacaktır. Bu durum kötü sonuçlara yol açabilir.