osb-levha-sumas

Osb Levha Fiyatları , OSB sözcüğü İngilizce, Oriented Strand Board sözcüklerinin baş harflerini ifade eden bir terimdir. Türkçe karşılığı plaka levha ya da yönlendirilmiş yonga levha olarak verilebilecek OSB malzemesi oldukça yüksek mukavemet seviyesine sahip bir malzemedir. Ayrıca neme ve rutubete karşı dayanıklı bir malzemedir. Bütün bu özellikleri OSB’yi mobilya dünyasının vazgeçilmez malzemesi haline getirmiştir. Bu doğrultu da çokça tercih edilen bu malzeme, oldukça geniş bir kullanım ortamına sahiptir. OSB fiyat olarak kalitesine ve ebadına göre değişebilmektedir.

 

osb levha uygulama - Osb Levha Fiyatları
Osb levhalarin uygulanmasi

OSB Malzemesinin İnşaat Sektöründeki Yeri

İlk olarak ABD ve Kanada’da inşaat sektörü alanında ortaya çıkmıştır. Ülkemize ise OSB, 2000’li yıllardan sonra kullanılmaya başlanmıştır. Son zamanlardaki kullanım alanındaki yoğun oluşu ve inşaat sektöründe gittikçe yaygınlaşan bir malzeme oluşu OSB’yi yapı sektörü alanında vazgeçilmez kılmıştır. Bunda şüphesiz OSB kalitesinin iyi oluşu ve kullanıcıların bilinçlenmiş olması da etkili olmuştur. Yüksek derecede yük taşıma kapasitesinin varlığı, ortam koşullarına bağlı olarak boyut ve şekil olarak elverişli olması ayrıca, etkileyici görünümü OSB levhaların kısa sürede bu kadar fazla kullanıcıya ulaşmasında etkili olmuştur. Bunun yanında dekoratif anlamda oldukça kullanışlı olması da kullanım alanının yaygınlaşmasında etkilidir.

 

osb levhalar - Osb Levha Fiyatları
11 mm osb2 levha

Alternatiflerine Göre OSB2 Levhalar Fiyatları

Bu malzeme alternatiflerine oranla ekonomik olması ve kullanım kolaylılığının olması özelliğiyle alternatiflerinden öndedir. Ayrıca, hızlı uygulamalara müsait oluşu ve stoklama, nakliye kolaylığı da malzemeyi ayrıcalıklı kılmaktadır.Alternatif malzemelere kısayla oldukça geniş bir kitleye hizmet veren bir malzemedir. Çatı kaplama malzemeleri arasında en çok kullanılan bir ürün olan OSB, Ülkemizde en çok tercih edilen yapı malzemesi konumundadır.

 

osb levha fiyatlari - Osb Levha Fiyatları

OSB3 Levhalar Nerelerde Kullanılır

Gününüzde en çok yapı sektöründe kullanılan bir malzeme olan OSB, yapıların çevre emniyetinin alınması konusunda a kullanılmaktadır. Yine yapıların ara bölme duvarlarında da kullanılmaktadır. Ayrıca asma kat yapımında da en çok kullanılan malzemelerin başında gelir. Bütün bunların yanında zemin yükseltmesi ya da düzeltilmesinde de kullanılan OSB, çatı kaplama alanında da kullanım alanına sahiptir. Bütün bu yapı faaliyet alanlarının tamamında kullanılan bir malzeme olan bu levhalar, doğal olarak en çok tercih edilen yapı malzemesi konumdadır.

 

osb levha cati - Osb Levha Fiyatları
Çatılarda osb uygulaması