Isı Yalıtımı

Isı Yalıtımı Ürünleri

Eps Strafor Levha

beyaz strafor

İzocam CamYünü

Isı Yalıtım Malzemeleri

İzocam Taşyünü

izocam-tasyunu-fiyat-listesi

Xps Levha

izocam-duz-xps-levha

 

 

Isı Yalıtımı Ürünleri Ve Kullanım Biçimleri

Isı yalıtımı denilince akla mantolama kelimesi gelmektedir. Manto kelimesinden yola çıkılarak söylenmiştir. Yapıları sıcak tutacak malzemelerin kullanılarak binanın kaplanması diyebileceğimiz iştir. Isı yalıtımında kullanılan ürünlerden bazıları; eps strafor levha, izocam cam yünü, izocam taşyünü, xps levha.

Isı yalıtımı için kullanılan malzemeler binaya çok yük getirmez, hafiftirler. Binayı dış hava koşullarına karşı koruyup binanın ömrünü arttırırlar. Isı yalıtımı yapılmasının asıl sebepleri; enerji tüketimini azaltması ve çevrenin korunmasına katkı sağlaması, ısı konusunda konforlu bir hayat sağlaması ve sağlıklı yaşama katkı sağlaması, ilk olarak yapının yapılışında yapılması sonrası için maliyeti azaltır.

Isı yalıtımında en çok kullanılan ürünlerden biri xps levhadır. Yüksek ısı yalıtım özelliği bulunmaktadır. Buhar geçirim özelliği sayesinde yalıtımda önemli bir yere sahiptir. Polistiren levha özelliği vardır. Sıvalı dış cephelerde ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Bir diğer ısı yalıtım ürünü taşyünüdür. Taşyünü, bazalt kayası ile curüften elde edilir. Kayalar, kok kömürü tozu, curüf aynı kabın içinde sıkıştırılır. Yüksek dereceli fırının içinde lav ve taşyünü bir makine ile havalandırılır ve iplik iplik bir hal alır. İşte bu kadar ısı ve taş ile yapılmış olması yalıtımda ısıyı geçirme konusunda oldukça iyi olmasını sağlamıştır. Taşyünü dış cephe ısı yalıtımında kullanıldığı gibi bina içinde ara cephelerde de ısı yalıtımında kullanılmaktadır. Hem ısı yalıtımı sağlamakta hem de yangına karşı dayanıklı olmasından dolayı çok tercih edilen bir üründür.

Isı yalıtımında kullanılan diğer bir ürün cam yünüdür. Yeryüzünde yoğun olarak buluna silis kumunun yüksek dereceli fırınlarda eritilerek elyaf halini alması sonucu oluşur. Isı yalıtımında özellikle çatılarda kullanılır. Yangına karşı dayanıklıdır. Ayrıca haşerelere karşı binayı korumaya yardımcı olmaktadır. Camyünü özellikle ayak basılmayan yerlerde alt yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca çatılarda boşlukların doldurulmasında da kullanılmaktadır.

Eps strafor levha ısı yalıtımında kullanılmaktadır. Hafif ve esnek olması sebebiyle darbelere karşı dirençlidir. Haşerelerin üremesine engel olur. Üzerine boya ve baskı yapılabilir. Zamanla özeliğini yitirmez. Kolay kesilir ve montesi kolaydır. İçeriğinde zararlı maddeler bulunmaması sebebiyle sağlıklıdır.

Isı yalıtımı yeni yapılan binaların hepsinde yapılmaktadır. Bu sebeple yakıt tasarrufu konusunda yeni yapılar daha fazla tasarrufludur ve ekonomiktir. Yapıların ilk yapılışında bu yalıtım işi yapılırsa sonrası için oldukça ekonomik sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca binaların konforunda ve insanların sağlıklı bir hayat yaşamalarında da ısı yalıtım malzemelerinin kullanılması önemli bir yere sahiptir.