Isı Yalıtım Malzemeleri

Camyünü Isı yalıtım malzemeleri, enerji kaybını önlemek, ısı iletim direncini artırmak için kullanılmaktadır. Belli standartları karşılaması beklenen bu yalıtım maddeleri duvar, çatı ve döşemelerini oluşturan elemanlarda kullanılmaktadır.  tS825 ve Alman DIN .çö.4108 kurallarına göre belirlenen ısı yalıtım katsayısı 0,060 kcal/mh oC değerinin altında olması beklenmektedir. Kullanılan etkin malzemeler aynı zamanda pencere ve yalıtım cam ünitelerinde de etkin ısı yalıtımını sağlamaktadır.

izocam camyunu3 - Isı yalıtım Malzemeleri
Cam Yünü ısı yalıtım malzemesi

Isı Yalıtım Malzemeleri Genel Özellikleri

 

Bu malzemeler mutlaka insan ve çevre sağlığını göz önüne alarak üretilmelidir. Üretilirken hafif olmalarına dikkat edilmelidir. Ayrıca tamamen kokusuz olmalıdırlar. Suyu ve nemi absorbe edebilme özelliğine sahip olmalıdırlar. Bakterilerin ve haşerelerin yuva yapmalarına engel olacak yapıda olmalıdırlar. En önemli özellikleri ısı iletim katsayılarının küçük olmalarıdır. Bu özelliklerini de uzun yıllara koruyarak ilk özelliklerini kaybetmemelidirler. Yangına karşı dayanıklı maddelerden yapılmalıdırlar. Taşınması kolay olmalıdır ve ısı yalıtım malzemeleri genel olarak insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkileyecek özelliklere sahip olmamalıdırlar. Hem ekonomik hem de kolay temin edilebilir olmaları gerekmektedir.

taşyünü - Isı yalıtım Malzemeleri
taşyünü ısı yalıtım malzemesi

Isı Yalıtım Malzemeleri İç Yapı Özellikleri

 

İhtiyaca ve kullanım yerine göre farklı iç yapı özellikleri geliştirilen bazı ısı yalıtım malzemeleri aşağıda yer almaktadır.

 

  • Taneli yapıya sahip olanlar
  • Lifli yapıya sahip olanlar
  • Hücreli yapıya sahip olanlar
  • Reflektif yapıya sahip olanlar
  • Son grup ısı yalıtımları

Isı Yalıtım Malzemeleri Faydaları

Genellikle mantolama amaçlı kullanılmakta olan ısı yalıtım malzemelerinden ilk beklenen özellik bu malzemelerin ısı iletkenliğini etkin bir şekilde sağlamasıdır. Mekanik hasara karşı dirençli olmaları beklenen bu yalıtım malzemelerinin üzeri çoğu zaman üzerine koruyucu bir tabaka ile örtülür. Bu durumda onların uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Ayrıca bu sistemler sayesinde su ve nem geçirmez özelliği ile yalıtım da sağlanmaktadır. Isı yalıtım malzemeleri yanmaya karşı dirençli olduğundan oldukça avantajlıdır. Ayrıca ısı yalıtımını çok iyi sağladığından ısı kaybını ve enerji kaybını önleyerek hem ekonomi yapmanıza hem de enerjiden tasarruf elde etmenize yardımcı olurlar. Bu malzemelerin ekonomik ve kolay uygulanabilir olması en büyük tercih sebebi olmaktadır.